Pod pojmem otrava najdeme celou řadu příznaků, které závisí na druhu, podmínkách, za kterých je sbíráme, zkonzumovaném množství a také na fyzické zdatnosti otráveného člověka. Výsledkem je dlouhodobé zvracení, jemné změny psychiky, invalidita nebo smrt.
Jedovaté houby obsahují toxiny, které vyvolávají otravu i po důkladném tepelném zpracování. Po takových se můžou v blízké době objevovat křeče, třes a dušnost. Dále klesá krevní tlak a hrozí otok plic nebo srdeční kolaps. Je dobré si uvědomit, že první příznaky mohou nastat okamžitě, ale také až za několik dní. U nejedovatějších hub, otrava nastává déle, než u ostatních. Například u muchomůrky zelené se projevy otravy faloidínem objeví až za 12 a více hodin, díky tomu má druhý toxin, amanitín čas se vstřebat do mnoha orgánů, což může přizpůsobit i smrt!
Známe několik houbových otrav
Jedna z nich je primární, kterou způsobují druhy, které jsou po důkladném tepelném zpracování jedlé, avšak za sirova hrozí nebezpečí. Vyžadují minimálně 30 minut tepelné úpravy. Problémy se projevují nepříjemnými žaludečními obtížemi, které netrvají déle jak několik hodin. Toto platí třeba u modrajících hřibů.
Druhou otravou je sekundární, která vzniká po konzumaci přemrzlých, starších, zapařených a špatně uskladněných hub. Jsou napadené mikroorganismy a může se v nich tvořit nebezpečný botulotoxin. Pokud nejsou plodnice napadené botulotoxinem, jsou otravy mírné a projevují se žaludečními potížemi.
Tyto dvě otravy se ještě rozlišují na nepravou primární otravu, kde se jedná se spíše o alergii na určitý druh houby. Příznaky nejsou nijak vážné a nepravou sekundární otravu, kterou způsobují houby kontaminované, které mají vysoký obsah těžkých kovů a sloučenin.
První pomoc při otrávení
V případě podezření na otravu z hub je nutné vyvolat zvracení, pokusit se zintenzivnit vyprazdňování střev podáním projímadel nebo černého uhlí. Doporučuje se vypit větší množství mléka a velký přísun vody kvůli proplachování ledvin. Zavolat neprodleně záchrannou službu nebo se snažit postiženého dopravit co nejrychleji do nemocnice. Záchranná služba na místě zajistí vzorky jídla, pokud se do nemocnice vypravíte sami, nezapomeňte vzít požité jídlo sebou nebo alespoň zajistit vzorek zvracení.
Foto: Pixabay
Článek je součástí webu target=„_blank“ rel=„noopener“>Domácírady | Rady pro váš dům - recepty,zdraví, vaření, trendy...
Nejnovější komentáře