Potřebujeme vědět, jak jednat v případě dopravních přestupků, pokut od úřadů, nedodržování nájemní smlouvy, reklamace zboží či při pochybení lékaře? Tato kniha nám může pomoci. Najdeme v ní řešení nepříjemných situací, jimž většina z nás musí čelit.
Mgr. Jan Januš absolvoval Právnickou fakultu UK v Praze. V roce 2014 byl spolunominován na Novinářskou cenu za sérii portrétů kandidátů na soudce Ústavního soudu. Vedl přílohu Lidových novin s názvem Právo a justice, na níž spolupracoval se studentem Právnické fakulty UK v Praze, Kristiánem Lékem.
Publikace obsahuje celkem 30 lekcí z oblastí, s nimiž se běžně můžeme setkat. Materiál vychází ze seriálu Kurz právní sebeobrany, který byl otištěn jako příloha Lidových novin v lednu a únoru 2016.
První se zabývá motorismem. Rozebírá autohavárii z hlediska viníka a nabouraného, dopravní přestupky i body za ně, pokuty či odebrání řidičského průkazu. Dále řeší pokuty od úřadů, nedodržení nájemní smlouvy, šikanu ze strany pronajímatele nebo nájemníka a problémové sousedské vztahy.
V dalších kapitolách se autoři věnují škodám způsobeným zvířetem nebo na zvířeti, sporům se stavebním úřadem či tím, co si ohlídat při stavbě. Velmi zajímavý je oddíl s názvem Plánované stavby a jak je zastavit, což je v současnosti velmi zásadní téma.
Přínosným shledávám text o řešení konfliktů se řemeslníky a rady, jak postupovat při reklamaci zboží i služeb.
Díl 22 informuje o právních dopadech stahování filmů a focení umění, pojednává o tom, co je dovoleno a jaké jednání je už v rozporu se zákonem.
Kdo zažil spory s lékařem, ocení kapitoly s názvem Pacient u lékaře, Pacient v nemocnici a Chyby lékaře.
Jak postupovat, když lék nelze sehnat či v případě stížnosti a žaloby na lékárnu? I tyto odpovědi tu najdeme.
Zajímavé je pojednání věnované spamu a průzkumům, sebeobraně či zákrokům proti zlodějům. Závěrečná kapitola radí, kde získávat informace o právu. V ní autoři upozorňují na nebezpečí starého znění i neplatnost zákonů a zdůrazňují důležitost občanského zákoníku 89/2012 Sb., jenž shrnuje uzavírání smluv, manželství, dědictví, narození, reklamaci i odškodňování újmy na zdraví.
Druhá část knihy, nazvaná Jak na právní dokumenty, se váže k jednotlivým kapitolám první poloviny brožury a mimo jiné obsahuje návody, jak sepsat žalobu na náhradu škody, kupní smlouvu, odvolání se při dopravním přestupku či proti rozhodnutí úřadu, smlouvu o nájmu bytu nebo prostoru sloužícímu k podnikání, trestní oznámení, odstoupení od kupní smlouvy, závěť, různé verze plné moci, výpověď danou zaměstnancem či žádost o rozvod. Není zde však uvedeno přesné znění smluv ani vzorové formuláře, nýbrž pouze doporučení, jak nejlépe při jejich sepisování postupovat.
Bonusový díl nabádá k ostražitosti ohledně podepisování dokumentů.
Tato kniha napomůže všem k základní orientaci v nejběžnějších právních situacích. Je psána srozumitelně, stručně a věcně.
Každá kapitola z první části učebnice obsahuje nástin problému, postup při řešení situace a přehled našich práv i povinností, což patří k nejzásadnějším přínosům knihy. Oceňuji odkazy na jednotlivé části zákonů k hlubšímu studiu řešené problematiky.
Pochválit musím grafické zpracování a přehlednost. Publikace je doplněna tematicky laděnými vtipnými ilustracemi Richarda Cortése, výtvarníka Lidových novin.
- Autor: Januš Jan, Léko Kristián
- Formát/ stran: 16×24 cm, 256 stran
- Datum vydání: 31.5.2016
- ISBN: 978-80-271-0195-5
- Edice: Právo pro každého
- Kategorie: Právo pro každého
- Hodnocení: 94 %
Knihu k recenzi poskytlo nakladatelství Grada Publishing, a.s., kde si ji můžete zakoupit.
Nejnovější komentáře