Renomovaný maďarský režisér Béla Tarr přijede koncem příštího měsíce do Prahy, aby vedl celý semestr výuky pro studenty magisterského a doktorského studia na renomované filmové škole FAMU.
Je to poprvé, co se zahraniční filmař stane součástí mentorského programu školy na tak dlouhou dobu. Pod Tarrovým vedením budou mít studenti FAMU možnost konzultovat s ním dramaturgii scénáře, vypravěčské techniky, vytváření dramatických situací a také zkoumat různé formy ztvárnění reality.
Tarr je celosvětově uznáván jako jeden z nejvýznamnějších současných filmových tvůrců. Jeho filmy, jako například sedmihodinový epos Sátántangó z roku 1994 nebo Turínský kůň z roku 2011, byly promítány napříč prestižními festivaly po celém světě, včetně uvedení v soutěži na festivalu v Cannes.
Tarrova tvorba zahrnuje rozmanité žánry a zkoumá vize moderního světa prostřednictvím dokumentárních a výrazně stylizovaných apokalyptických filmů. V jeho filmu Muž z Londýna z roku 2007, který režíroval společně s Ágnes Hranitzky, si hlavní roli zahrál český herec Miroslav Krobot po boku Tildy Swinton v roli manželky své postavy.
„Béla Tarr je jedním z těch výjimečných autorů, kteří od počátku své kariéry důsledně konceptualizují využití filmové řeči. Jeho filozofické úvahy o filmovém čase a práci s kamerou jsou dobře známé. Proslul svým osobitým vizuálním stylem a poetickým výrazem,“ uvádí v tiskové zprávě děkanka FAMU Andrea Slováková.
„Přes svou stylovou jedinečnost povzbuzuje studenty ke svobodnému myšlení a hledání vlastního filmového jazyka, což předvedl i během svých mentorských setkání před dvěma lety. Jsem nadšený, že bude prvním filmařem, který tento přístup přenese do celého semestru výuky.“
Počínaje Tarrovou účastí na podzim si mentoringový program na FAMU klade za cíl propojit studenty se současnou světovou filmovou scénou. Prostřednictvím tohoto programu bude mít příští generace filmařů možnost učit se od uznávaných a svérázných profesionálů z různých oborů a zapojit se do intenzivních praktických workshopů a individuálních konzultací.
Projekt mentoringu na FAMU se uskutečnil za finanční podpory Evropské unie prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury ČR.
„Je pro nás velkou ctí, že naši studenti získali důvěru Bély Tarra a on souhlasil s prodlouženým pedagogickým angažmá,“ dodává David Čeněk, proděkan FAMU pro zahraniční vztahy.
„Pro naši fakultu je to také krok vpřed v rozvoji mentoringového programu a jeho začlenění do studijních programů. A hlavně věříme, že tento přístup podpoří přirozený talent a zvýší uměleckou stránku filmů našich absolventů.“
Béla Tarr obdrží 31. října také čestný doktorát pražské Akademie múzických umění. Toto prestižní uznání, doprovázené titulem profesora (v případě profesury jej uděluje prezident České republiky), představuje nejvyšší ocenění života a díla jednotlivce.
První čestný doktorát byl Václavu Havlovi udělen v roce 1996. Za posledních 27 let obdrželo tento čestný titul 19 mezinárodně uznávaných umělců. Mnozí z nich, včetně Miloše Formana, Jana Švankmajera a Agnieszky Holland, na FAMU sami studovali.
Tento článek původně napsal Jason Pirodsky pro The Prague Reporter a do češtiny jej přeložil Jiří Borový
Nejnovější komentáře