Dejme tomu, že máte smlouvu s Arnoldem Schwarzeneggerem na titulní roli v akčním filmu, a vůbec žádný nápad. Co s tím? Nezbývá než opisovat, kde se dá, a stvořit tak slepenec. Eraser je v tolika scénách doslova vystřižený z Mission: Impossible, až to bučí. Tady v Americe byl Nemožný úkol uveden na jaře, dávno před červencovým Likvidátorem, v Česku pak tomu je naopak, ale nenechte se uvést v omyl, který z nich je plagiát. Však taky Arnold je v celém filmu tak nějak „na půl huby“. Čeští distribuční překladníci navíc vybavili snímek názvem připomínajícím mi spíše hlavního účetního. Nadále se osměluji občas se držet vlastního překladu: Vymazávač.
Děj je ohraný jak deska Yesterday v motorestovém džuboxu. Zlí businessmani, samosebou zčásti na vysokých vládních místech, živí se prodejem nejnovějších zbraňových technologií teroristům, což je neamerické. Patriotka Lee Cullen (Vanessa Williams), zřejmě nedosti placená sekretářka, svěřila se se s touto skutečností FBI, jež po ní chce důkazy a svědectví. Lee na plán přistoupí, je však odhalena a jen tak tak se jí podaří uniknout. Na scénu nastupuje John Kruger (Arnold Schwarzenegger), agent programu pro ochranu svědků, který má Lee nejen chránit, ale také ji připravit na kompletní změnu identity.
V týmu agentů je však zrádce (opět ušitý podle vzoru Mission: Impossible), navíc si ziskuchtiví piklníci nedají pokoj a přes pozornost tisku hodlají zásilku superkulometů, pracujících na principu elektromagnetického vymršťování projektilů, dodat teroristům na loď s příznačným názvem POBĚDA. Brzy je nám (bez pokusu o nejednoznačnost) naservírován jako zlý muž Krugerův učitel Robert Deguerin (James Caan) - zase plagiát.
Film je, pravda, akční, a tak akce střídá akci, Arnold zázračně odolává drobným i závažnějším poraněním, Vanessa běhá jako vyplašená slepička, kam ji mazák pošle, dokonce poučena si i vystřelí, ztrát na straně zlosynů přibývá.
Jediným skutečně světlým místem filmu je zaangažování Johnnyho C. (Robert Pastorelli), bývalého „vymazaného“ svědka, který se radostně ujme příležitosti oplatit Krugerovi záchranu života. Johnny a celá jeho italská rodina jsou postavy, kterým se můžeme i v nejvážnější situaci srdečně zasmát, a věřte, je to dost třeba, neboť zbytek filmu je sériová řezničina.
I zatvrzelí Arnoldovi vyznavači budou se u Likvidátora šklíbiti; jak jsem se již zmínil, hlavní protagonista včas rozeznal, že díru do světa neudělá, a tak roli věnoval minimum úsilí. Dá se na to jít, ale předtím dobře zvažte, zdali skutečně nemáte něco lepšího.
Hodnocení: UJDE
HNIDOPICHOVO REJPÁNÍ
POZOR - AKUTNÍ NEBEZPEČÍ ZNECHUCENÍ
- Tak nám Arnold, vise na padáku, skoro sestřelí třímotorový středně tlustý tryskáč, a to pistolí ráže ne více než .45″. Safra.
- Jakákkoli volnomyšlenkářská spekulace na téma mířidel zmíněného superkulometu musí roztáčet páně Roentgena v hrobě, až to sviští.
- Pravím: Dost bylo rozbitých olbřímích akvárií! Dost bylo (téměř) nedobytných počítačů v ostře střežených kobkách!
Vymyslete si, kletě, něco nového!
Nejnovější komentáře