Organizátoři Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary v úterý dopoledne zveřejnili seznam titulů, které se letos utkají v hlavní soutěži Křišťálového glóbu a ve vedlejší soutěži Proxima. Filmy soutěžící v hlavní soutěži letošního ročníku festivalu bude hodnotit uznávaná porota, v níž zasedne například oscarový herec Geoffrey Rush a kultovní americká nezávislá producentka Christine Vachon.
„Oficiální výběr 58. ročníku KVIFF, ostře sledované jádro každoroční festivalové nabídky zahrnující soutěže Křišťálový glóbus a Proxima a program Zvláštních uvedení, nabízí jedinečné epicentrum žánrů a témat vibrujících současnou kinematografií,“ říká umělecký ředitel KVIFF Karel Och prostřednictvím tiskové zprávy.
„15 z 32 filmů uvedených v oficiálním výběru jsou debuty a my nemůžeme být více nadšeni, že je doplňují zbrusu nová díla renomovaných tvůrců typu Marka Cousinse, Oleha Sencova, Noaze Deshe, Antonina Peretjatko, Beaty Parkanové a Buraka Cevika.“
Toto jsou filmy soutěžící na letošním 58. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary:
Hlavní soutěž o Křišťálový glóbus:
Banzo (Portugalsko/Francie/Nizozemsko)
Film režisérky Margaridy Cardoso vypráví příběh Alonsa, který je v roce 1907 vyslán na Princův ostrov, aby zde léčil dělníky trpící banzo, vysilující steskem po domově. Když Alonso odhaluje citové a duchovní zmatky vykořeněných lidí, nabízí film dojemný pohled na lidskost v podmínkách kolonialismu. Mezinárodní premiéra.
Celebrace (Proslava, Chorvatsko/Katar)
Adaptace románu Damira Karakaše, kterou natočil Bruno Anković, se odehrává v chorvatské vesnici v letech 1926-1945 a sleduje Mijo, jak se potýká s životem na vesnici a pravicovou ideologií. Film zachycuje venkovskou brutalitu a ideologickou manipulaci prostřednictvím sugestivní kinematografie. Světová premiéra.
Láska (Elskling, Norsko)
Debutový film režisérky Lilji Ingolfsdottirové sleduje Marii, která žongluje s kariérou a péčí o děti, zatímco její manžel je často pryč. Když jejich manželství čelí rozpadu, Maria se konfrontuje se svými nejhlubšími obavami a nabízí mnohovrstevnatou charakterovou studii ženy, která prochází osobní krizí. Světová premiéra.
Uherská švadlenka (Ema a smrtihlav, Slovenská republika/Česká republika)
Drama Ivety Grófové se odehrává ve 40. letech 20. století a sleduje osudy vdovy Mariky, která čelí sílícímu nacionalismu a protimaďarským náladám. Zatímco ukrývá židovského chlapce, proplouvá složitými vztahy se dvěma muži a zachycuje bouřlivou atmosféru válečného Slovenska. Světová premiéra.
Naše milá porážka prasete (Mord, Česká republika/Slovenská republika)
Během rodinné zabijačky prasat vzniká napětí uprostřed osobních bojů. Debut režiséra Adama Martince je ostrou studií českého temperamentu, v níž se snoubí niterné vykreslení postav s humorem připomínajícím československou novou vlnu. Světová premiéra.
Panoptikum (Panoptikoni, Gruzie/Francie/Itálie/Rumunsko)
Sandrův život se změní, když jeho otec odejde do kláštera, což ho přiměje zkoumat svou identitu. Film režiséra George Sikharulidzeho zkoumá boj postsovětské gruzínské společnosti mezi konzervatismem a modernitou. Světová premiéra.
Pierce (Cì xīn qiè gŭ, Singapur/Taiwan/Polsko)
Po propuštění z vězení pro mladistvé se Han znovu setkává se svým mladším bratrem Jie, který trvá na své nevině v minulém zločinu. Film režisérky Nelicie Lowové se zabývá tématem bratrské lásky a iluzí, které promítáme do svých blízkých, když se objeví pochybnosti o Hanových tvrzeních. Světová premiéra.
Hrubá láska (Ai ni ranbou, Japonsko)
Znepokojivé drama o manželství, které postupně ztrácí jiskru, od režiséra Yukihira Morigakiho sleduje Momoko (Noriko Eguchi), která vede spořádaný život ženy v domácnosti a pečlivě se stará o svého manžela a domácnost. Film se zabývá tenkou hranicí mezi oddanou péčí a posedlostí a zkoumá psychologické složitosti vyčerpaného vztahu. Světová premiéra.
Náhlý pohled do hlubin (Velká Británie)
Režisér Mark Cousins se zabývá životem malířky Wilhelminy Barns-Grahamové, jejíž dílo změnil výstup na ledovec Grindelwald v roce 1949. Dokument (na snímku nahoře) se zabývá tématy genderu, klimatických změn a kreativity a nabízí intimní portrét umělkyně. Světová premiéra.
Tři dny ryb (Drie dagen vis, Nizozemsko/Belgie)
V tomto intimním dramatu Petera Hoogendoorna navštěvuje otec svého syna v Nizozemsku a věnuje se zdánlivě všedním činnostem, které postupně odhalují jejich odcizený vztah. Film jemně zkoumá rodinné vazby, obohacené suchým regionálním humorem. Světová premiéra.
Malá světla (Světýlka, Česká republika/Slovensko)
Film režisérky Beaty Parkanové sleduje šestiletou Amálku, která proplouvá zmatky rozpadajícího se manželství svých rodičů. Snímek zachycuje rozpad rodiny z pohledu dítěte a mísí nevinnost s drsnou realitou dospívání. Světová premiéra.
Xoftex (Německo/Francie)
Film Noaze Desheho se odehrává v řeckém uprchlickém táboře a sleduje žadatele o azyl, jako je Nasser, kteří si krátí čas vytvářením satirických skečů a přípravou zombie hororu. Film stírá hranici mezi realitou a noční můrou a nabízí surrealistický, ale zároveň dojemný pohled na zkušenost imigrantů. Světová premiéra.
Soutěž o nejlepší film:
Odcizený (Fără suflet, Německo/Moldavsko/Francie)
V mystickém filmu Anji Kreisové se profesorka filozofie Varvara a její sestra Angelina, gynekoložka, potýkají s otázkami morálky a víry. Zatímco Angelina provádí nelegální potrat a Varvara čelí filozofickým debatám, film zkoumá přítomnost zla v lidské povaze. Světová premiéra.
Cabo Negro (Francie/Maroko)
Film režiséra Abdellaha Taïa se zaměřuje na dva mladé lidi, Soundouss a Jaâfara, kteří čekají na příjezd Jaâfarovy milenky do luxusní vily v Cabo Negro. Zatímco přemýšlejí o svých vztazích a nejisté budoucnosti, film se stává queer ódou na zdánlivě bezstarostné období mládí. Světová premiéra.
Chlorofyl (Clorofilla, Itálie)
Film Ivany Glorie sleduje Maiu, která uteče z města, aby pracovala v pomerančovém sadu, kde se seznámí s excentrickým zahradníkem Teem. Jejich rostoucí přátelství naruší Teova rodina, což poukazuje na obtížnost nalezení někoho, kdo nám pomůže objevit naše pravé já. Mezinárodní premiéra.
Lapilli (Slovenská republika/Německo)
Debutový film Pauly Ďurinové sleduje její cestu po rozmanitých skalních útvarech, aby se vyrovnala se ztrátou prarodičů. Film, v němž se mísí osobní smutek s pozorováním životního prostředí, vytváří modernistické rekviem plné vnímavých úvah o přírodě a lidskosti. Světová premiéra.
Březen do května (Od března do května, Česká republika)
Film Martina Pavola Repky zachycuje rodinu narušenou nečekaným těhotenstvím matky. Tento intimní portrét, odehrávající se ve starém vesnickém domě, zachycuje rodinnou pospolitost a jemný rytmus každodenního života s něhou a trpělivostí. Světová premiéra.
Nic na svém místě (Hiçbir şey yerinde değil, Turecko/Německo/Jižní Korea)
Děj filmu Buraka Çevika se odehrává v Ankaře v roce 1978, kde schůzi pěti levicových studentů naruší pravicoví aktivisté, což se zvrtne v chaos. Prostřednictvím dlouhých záběrů v uzavřeném prostoru film reflektuje krajnosti politického přesvědčení a skupinové ideologie. Mezinárodní premiéra.
Druhá šance (Indie)
Ve filmu Subhadry Mahajan se Mia po traumatické události uchýlí do Himálaje a nachází útěchu u rodiny správce. Navzdory rozdílnému zázemí se mezi nimi vytvoří silné pouto, které zobrazuje proces vyrovnávání se s ženskou bolestí a hledání nečekaných druhých šancí. Světová premiéra.
Cizinec (Ju wai ren, USA/Čína/Nizozemsko/Norsko/Francie)
Epizodický film režiséra Zhengfana Yanga odehrávající se v hotelových pokojích zkoumá pomíjivou intimitu těchto prostor. Jednotlivé příběhy, které spojuje téma cizího člověka, nabízejí absurdní, černohumorné i dojemné reflexe života hostů a personálu. Světová premiéra.
Trans Memoria (Švédsko/Francie)
Intimní dokumentární deník Victorie Verseau se vrací k jejímu přechodu v Thajsku v roce 2012 a prolíná osobní vzpomínky s širšími výpověďmi. Film kriticky zkoumá identitu a prožitky přechodu a odhaluje radosti i temná zákoutí. Světová premiéra.
Bezvětří (Bezvetrije, Bulharsko/Itálie)
Film režiséra Pavla G. Vesnakova sleduje Kaloyana, který se vrací do Bulharska, aby prodal byt svého zesnulého otce. To, co začíná jako rutinní úkol, se mění v cestu sebepoznání, konfrontaci s traumaty z minulosti a přemýšlení o rodinných vazbách a osobní identitě na pozadí měnícího se Bulharska. Světová premiéra.
Tropicana (Izrael/Kanada)
Film Omera Tobiho sleduje osamělou ženu, jejíž monotónní život se změní po záhadné vraždě jejího šéfa. Její cesta se stává sexuální odyseou, zkoumá témata konzervatismu, touhy a fyzické krásy a zamýšlí se nad hledáním svobody a vlastní hodnoty. Světová premiéra.
Přišla noc (Vino la noche, Peru/Španělsko/Mexiko)
Debutový film režiséra Paola Tizóna zachycuje mladé dobrodruhy, kteří podstupují intenzivní vojenský výcvik v Latinské Americe. Film zkoumá instituci armády, mužskou identitu a křehkou rovnováhu mezi citlivostí a násilím uprostřed brutálního výcviku. Světová premiéra.
Tento článek původně napsal Jason Pirodsky pro The Prague Reporter a do češtiny jej přeložil Jiří Borový
Nejnovější komentáře