Odvážná módní prohlášení na červeném koberci letos vzbudila velký ohlas: Emily Ratajkowski a další se na Oscarech pochlubily riskantními průsvitnými šaty a Hari Nef se nedávno na premiéře filmu Barbie pochlubila virálními šaty s nožem.
Česká herečka Anna Geislerová se na zahájení 57. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech tento měsíc postarala o vlastní bublinkovou módní kreaci, ale hlavu jí zamotal příběh, který se skrýval za jejími šaty.
Snad nejčeská róba, která kdy ozdobila červený koberec, Geislerová měla na sobě jedinečné šaty vyrobené z piva, které poskytl ikonický český pivovar Plzeňský Prazdroj. Šaty, které navrhl Jakub Polanka, byly vytvořeny z unikátního organického materiálu získaného z piva během několikaměsíčního procesu.
„Cítím se poctěna, že jsem to mohla být já. Celá příprava projektu musela trvat strašně dlouho, byl za tím výjimečný nápad,“ řekla Geislerová novinářům na letošním festivalu v Karlových Varech.
„Ze spolupráce s Plzeňským Prazdrojem jsem nadšená. Kdyby to byl někdo jiný, tak bych dotyčnému naprosto záviděla. Moc si toho vážím.“
Tvorba šatů nebyla jednoduchá. Vyrobit 15 metrů výrazné organické tkaniny, připomínající kůži, z českého piva trvalo tři měsíce práce v laboratořích australské biotechnologické společnosti Nanollose. Na výrobu šatů bylo použito přibližně 300 litrů piva Pilsner Urquell.
Složitá fermentační technika spočívala v přeměně látek obsažených v pivu na mikrobiální celulózu, přírodní polymer podobný bavlně. Jakmile byl materiál syntetizován a vyčištěn, byla látka předána přední české návrhářce Polance k vytvoření unikátních šatů.
„Udělali jsme to tak, že jsme vzali plzeňské pivo a zkvasili jsme ho pomocí našich bakterií,“ řekl Dr. Wayne Best ze společnosti Nanollose pro Ragtrader. „Takže bakterie zkvasí pivo a vytvoří materiál, kterému se říká mikrobiální celulóza, kterou jsme pak sklidili a přeměnili na materiál podobný kůži.“
„A oni pak vzali tento materiál podobný kůži a použili ho jako součást základu a některých ozdob v šatech.“
Konečným cílem společnosti Nanollose je vyrábět z odpadních materiálů udržitelné látky pro použití v textilu. Šaty z Pilsner Urquell byly sice jedinečným počinem, ale zároveň posloužily společnosti jako zkušenost, která jim umožnila zdokonalit a vylepšit zpracování materiálu podobného veganské kůži.
„Naučili jsme se toho strašně moc,“ řekl Dr. Best ohledně tvorby pivních šatů. „Zlepšilo to naše chápání materiálu, jeho zpracování a tak dále. Chci říct, že pivo samozřejmě není konečný odpadní materiál, který bychom používali. To bylo samozřejmě pro účely PR. Ale naučili jsme se hodně o zpracování a o tom, jak vytvořit správnou strukturu materiálu a tak dále.“
Na rozdíl od mnoha veganských kůží na trhu, které obsahují plast nebo podkladový materiál, se Nanollose snaží vytvořit biologicky odbouratelnou a udržitelnou veganskou kůži, která je univerzální a šetrná k životnímu prostředí. Jejich pivní šaty, které zdobily Geislerovou na letošním karlovarském festivalu, slouží jako důkaz cíle společnosti, kterým je udržitelná budoucnost módy.
Tento článek původně napsal Jason Pirodsky pro The Prague Reporter a do češtiny jej přeložil Jiří Borový
Nejnovější komentáře