Nejpřekládanější kniha Jaroslava Rudiše, která zaznamenala velký ohlas hlavně v Německu a v Česku a před pěti lety byla nominována na Magnesii Literu, vstoupí do kin jako celovečerní film Národní třída už 26. září. Scénář napsal Rudiš společně s režisérem snímku Štěpánem Altrichterem. Film v titulní roli s Hynkem Čermákem kombinuje dramatický příběh s černým humorem.
Hlavní hrdina Vandam v podání Hynka Čermáka má nevybíravý slovník, rád se porve a ve filmu se vůbec dějí různé věci na hraně zákona. Filmaři tak pro kina museli vyrobit dvě verze traileru, cenzurovanou verzi kina promítají před filmy s věkem omezenou přístupností.
Vandam, chlápek z panelákového sídliště, žije sám v bytě na okraji Prahy a každý den doma cvičí, aby byl v kondici. Večer chodí se svými kumpány na jedno. Vandam se snaží udělat dojem na Lucku, která v sídlištní hospodě točí pivo. Kromě toho, že se rád porve, je znalec dějin a válek. Má pocit, že svět míří k zániku, že se schyluje k velké bitvě. A tak posiluje, aby byl na tu poslední rozhodující bitvu nachystaný. A také k tomu vychovává Psycha, mladého kluka, se kterým natírá střechy panelových domů. Kumpáni z hospody Vandamovi přezdívají „národní hrdina“. Prý dal tehdy v listopadu 89 na Národní třídě jednou ranou dějiny do pohybu.
Původně napsal Jaroslav Rudiš krátkou povídku o chlápkovi, co se rád pere a předvádí, podle níž v roce 2012 vznikla divadelní hra pro Divadlo Feste v Brně, o rok později pak Rudiš přepsal divadelní text do knihy. V současné době se chystá premiéra Národní třídy v divadle v Postupimi, což bude šesté uvedení v německém divadle. Na divadle viděli diváci Národní třídu i ve Vratislavi či v Barceloně a vznikla podle ní i rozhlasová hra ve WDR v Kolíně nad Rýnem. „Já myslím, že to souvisí s rokem 1989, s těmi nadějemi a touhami a pak následnými frustracemi. A s Vandamem jako dramatickou postavou, jejíž příběh lze vykládat na mnoho způsobů. A také možná s tím, že je to temné a drsné a zároveň i vtipné. A taky, že tam je i ta divná, nenaplněná láska mezi Vandamem a Luckou. Prostě to napětí,“ říká k popularitě Národní třídy Rudiš.
„Vandam, hlavní hrdina Národní třídy, má rovnou několik vlastností až nadmíru typických pro dnešní dobu. Vedle jeho životní frustrace, která spočívá v tom, že nezvládl adaptaci na nový společenský systém, je tu i narcismus, asi hlavní psychická choroba naší doby. A přes to, a možná i kvůli tomu, je to sympaťák, který má dobré srdce a v tom, co cítí a dělá, má asi tak stejně pravdu jako vy a já,“ říká o Vandamovi režisér Štěpán Altrichter. A dodává: „A o tom ten film možná taky trochu je: že by se lidé neměli paušalizovat a že by se nad nimi neměl ohrnovat nos jen proto, že mají třeba jiné názory.“
Rudiše inspiroval pro napsání knihy kamarád, který chodil do hospody jménem Severka. „Kolem jedné Severky jsem taky v Brně pořád chodil, dva roky jsem tam tenkrát bydlel a ten příběh tam taky napsal. Když pak v roce 2013 vyšla kniha, hodně lidí se mi ozvalo, že i u nich je Severka, a ať tam přijedu, že tam potkám jak Vandama, tak Lucku nebo Vandamova kámoše Mrazáka. A jedna Severka je i v Mostě. Ten seriál je skvělý a myslím, že Vandam by si s jeho hrdiny u piva dobře rozuměl,“ říká o hospodě z Národní třídy Jaroslav Rudiš. Skutečného Vandama potkal i režisér Štěpán Altrichter: „Já jsem s tím opravdovým Vandamem, podle kterého je kniha napsaná, na pivo šel. A řeknu vám, je to sympatický chlapík, který má v mnohém víc rozumu a pravdy než kdejaký člověk nám vládnoucí. Ale je pravda, že naštvat bych ho nechtěl.“
Jaroslav Rudiš a Štěpán Altrichter žijí shodně napůl v České republice a napůl v Německu, s nadsázkou říkají, že hlavně žijí v tom krásném „jídeláku“ ve vlaku Českých drah mezi Prahou a Berlínem. Scénář k Národní třídě tak psali v Berlíně, v Praze, ve vlaku i ve Švýcarsku. „Práce s Járou probíhala výborně. Jako zkušený autor, jehož díla se už několikrát adaptovala na plátno, věděl o slavném Formanově výroku, že jestliže chcete převést román do filmové podoby, hlavně nesmíte natočit rovnou ten román, protože film funguje podle úplně jiných pravidel a principů. Musíte z knihy vytáhnout tu hlavní esenci, hlavní myšlenku a atmosféru a její postavy a pak z toho udělat film,“ říká režisér a spoluautor scénáře Štěpán Altrichter.
Obsazení Hynka Čermáka, který byl oceněn i jako nejlepší interpret za namluvení audioknihy Národní třída, napadlo filmové tvůrce hned na začátku, dlouho však hledali i jinde. „Hynek Čermák je absolutně výborný herec, chlap sympaťák a skvěle namluvil audioknihu Národní třída. Napřed jsem se však jeho obsazení bránil. Vadila mi jeho známost. Zkoušeli jsme tedy asi rok jiné herce. Ale musel jsem uznat, že jsem v Čechách lepšího herce pro roli Vandama nenašel. Nakonec jsme měli co dělat, aby nám ten nevychovaný egoista až moc nepřirostl k srdci. Zahrál to tak bravurně, že vám ani sám neřeknu, jestli je tento jeho Vandam sympaťák, nebo nebezpečný rváč – možná je obojí, ale to ať asi divák posoudí sám,“ říká režisér Štěpán Altrichter. „Na začátku filmu nám Vandam řekne: ‚Já vím, co chceš říct, ale neříkej nic. Chvilku drž hubu a poslouchej.‘ Na Rudišově knize mě zaujal právě dar naslouchat, porozumět myšlení člověka, který je nýmand, proniknout do jeho duše a s humorem jemu vlastním se snažit Vandama pochopit,“ popisuje vztah k hrdinovi svého nového filmu Altrichter.
Rudiš i Altrichter jsou silně spjati i s hudbou k filmu. „Při psaní knihy mě velmi inspirovala píseň Vlci u dveří. Ten temný, bezvýchodný sídlištní text k ní napsal básník Jan Těsnohlídek, kterého mám taky velmi rád. A já z něj cituju v úvodu knihy. Tak jsem moc rád, že písnička Umakartu Vlci u dveří teď zní na úplném konci filmu Národní třída, hezky se tím ten oblouk uzavírá,“ říká Rudiš. S Umakartem spolupracuje Rudiš řadu let, s některými členy Umakartu vystupuje v kapele Kafka Band. Ve filmu zní několik amerických originálů tzv. black music z šedesátých let, jinak režisér Štěpán Altrichter spolupracoval s oceňovanými hudebníky – skladatelem, kytaristou a hudebním producentem Reentkem Dirksem a skladatelem a klavíristou Clemensem Poetzschem z Německa.
Dalším režisérovým spolupracovníkem ze zahraničí je rumunský kameraman Cristian Pirjol, s nímž Altrichter spolupracuje už patnáct let. Pirjol natočil i Altrichterův mezinárodně úspěšný debut Schmitke oceněný i Cenou české filmové kritiky pro objev roku. V některých scénách používal režisér pro druhou kameru českého kameramana Jana Baseta Střítežského.
Film Národní třída se dostává do kin skoro přesně 30 let poté, co hrdina stejnojmenné knihy v listopadu 89 stanul na pražské Národní třídě. „Jsem šťastný, že jsem rok 1989 mohl zažít, byl to neuvěřitelný rock’n’roll. Vandam je možná z vývoje společnosti trochu frustrovaný, sedí v hospodě a nadává, jako spousta z nás. Ale i on se nakonec zvedne a zkusí s tím něco dělat. I když po svém. Přes všechny problémy si myslím, že se nám tu žije a dýchá dobře a že pravda a láska nejsou sprostá slova a že vždycky zvítězí nad lží a nenávistí,“ říká Jaroslav Rudiš. Tehdy osmiletý režisér Štěpán Altrichter byl v listopadu 1989 také demonstrovat. „Co jsem tenkrát dělal, vím naprosto přesně. Natočil jsem o tom kraťas Did Michael Knight End the Cold War?. Mám narozeniny 21. 11., a tak jsem si od maminky přál, abychom už před tím šli na Václavák. Takže jsme tam byli, bylo mi 8 a já řval „Komárek na Hrad“ a hrál si tam na Knight Ridera. Bylo to skvělé,“ říká Altrichter.
Po boku Hynka Čermáka se ve filmu v roli Psycha představí Jan Cina, Lucku ztvárnila Kateřina Janečková. V Národní třídě dále hrají Václav Neužil, Jiří Langmajer, Jiří Šoch, Martin Sobotka, Erika Stárková, Lubor Šplíchal, Andrej Polák nebo Martin Siničák. Snímek se natáčel v české metropoli, především na pražských sídlištích Opatov a Háje a také v centru Prahy na Národní třídě.
Film Národní třída vznikl v česko-německé koprodukci. Hlavními producenty jsou Pavel Strnad a Petr Oukropec z Negativu, koproducenty Česká televize (kreativní producent Michal Reitler), německá společnost 42film a německá televizní stanice ZDF. Film vznikl za podpory Státního fondu kinematografie, německého Mitteldeutsche Medienförderung a evropského fondu Eurimages. Distributorem je společnost Falcon.
Nejnovější komentáře