Smyslem publikace je přiblížit problémy, se kterými se mohou setkat rodiče, lékaři i vychovatelé předčasně narozených dětí. Cílem autorského kolektivu bylo ukázat široké spektrum problémů souvisejících s vývojem dětí, které mají anamnézu nezralosti. Autoři vychází z mnohaletých zkušeností pracovníků Centra komplexní péče pro děti s perinatální zátěží Všeobecné fakultní nemocnice v Praze 2. Jsou zde uvedeny zkušenosti s dětskými pacienty i druhy následné péče. Nejde však jen o období po narození, ale informace jsou rozšířené získané zkušenosti z období předškolního a mladšího školního věku. Autoři popisují některá vyšetření, anomálie ve vývoji, korekce i rehabilitační techniky. Formulují dále doporučení pro dětské lékaře, na co si dávat pozor, co sledovat a kde mohou nastat komplikace ve vývoji. Problémy, se kterými se lékaři při péči o předčasně narozené děti potýkají, jsou podrobně popisovány včetně osvědčených řešení a procesní změny jsou v knize uváděny v časové posloupnosti včetně rizikových faktorů. Před několika desítkami let se řešily problémy těsně po porodu, ale s vývojem zdravotnické techniky se pozornost lékařů a ošetřujícího personálu stále více zaměřovala také na zlepšení kvality života ve školním věku. Kniha obsahuje jednak shrnutí již dříve známých zkušeností, tak i problémy, které jsou dosud nevyřešené nebo je lze očekávat. Péče o předčasně narozené děti je v současné době multioborová a lze předpokládat, že spolupráce s dalšími odborníky se bude nadále ještě rozšiřovat. Jednou ze sledovaných oblastí je vývoj a problémy ve vývoji socializace dětí, které se mohou prokazovat až v pozdějším školním věku.
Kolektiv vedený Danielou Markovou a Magdalenou Chvílovou Weberovou tvoří celkem 62 autorů. Kniha patří počtem 711 stran k těm hodně rozsáhlým. Ale domnívám se, že právě množství i sdělovaných informací odpovídá snaze zachytit komplexní přehled o současné úrovni péče o předčasně narozené děti včetně doporučení, způsobů terapie a práce specializovaných poraden nebo občanských sdružení. V úvodu jsou uvedeny důvody vzniku publikace i její rozdělení do pěti částí. V obecné části je popsán vznik a historie moderním neonatologie a dále následují kapitoly věnované přehledu jednotlivých vývojových období dítěte až po sledování předčasně narozených dětí v Centru komplexní péče.
Kniha je přehledně zpracovaná a nabízí množství odborných informací, grafů i fotografie. Odborné pojmy jsou často objasněny přímo v textu. Publikace dále uvádí medailonky autorů a užitečným pomocníkem je také seznam užívaných zkratek nebo seznamy použité literatury, které jsou uvedeny za každou kapitolou. Grafická úprava knihy usnadňuje orientaci.
Knihu vydalo nakladatelství Portál v roce 2021. Uvedené nakladatelství již vydalo v roce 2009 knihu věnovanou problematice předčasně narozeným dětem s názvem „Narodilo se předčasně“. I tato kniha byla dílem kolektivu autorů a byla věnovaná především rodičovské veřejnosti. Vychází z konkrétního příběhu jedné matky předčasně narozených dvojčátek a následující kapitoly nabízí informace o problémech a potížích, se kterými se mohou rodiče dětí po porodu setkat. Jsou zde uváděné praktické rady ohledně péče o dítě, jeho stravování, péči i masáže. Obsahuje také odkazy na instituce, odborná centra i sdružení. Proti uvedené publikaci je kniha “Předčasně narozené dítě“ svým rozsahem a obsahem výrazně rozsáhlejší. Zachycuje současnou vysokou úroveň odborné péče o děti i množství aktuálních doporučení i možných predikcí.
Kniha může být dobrým pomocníkem především pro lékaře a sestry, které s novorozenými dětmi přichází do kontaktu, ale také pro pedagogy, psychology a pracovníky v sociálních službách. Užitečné informace najdou v knize i rodičům při jejich péči o předčasně narozené dítě.
Hodnotím: 90 %
Foto knihy: Grada Publishing a.s. & Karolína Černá
Nejnovější komentáře