Každým rokem, tisíce tučňáků císařských opouští jistotu jejich hlubokého oceánu a putují stovky mil přes zrádný a odpudivý arktický ledovec, aby se mohli rozmnožovat. Hrdinné odolávají teplotám hluboko pod bodem mrazu a nesčíslným dobrodružstvím…..
Podívaná na jejích putování očima Luca Jacquetse je plna humoru, plná odvahy malých tvorů vzdorovat drsné přírodě, plná záhad a tajemství….
Putování císařů je výpravný snímek o jejich hrdinné námaze pro přežití…
Vedeni instinktem, pod tíhou zrádného ledu, putují přes Jižní kříž, jsou vedeni neomylně za svým tradičním stylem rozmnožování – po rituálech námluv plných spletitých tanců a delikátních manévrů, doprovázených disharmonickými zvuky extatických namlouvacích písní – se spárují do monogamních párů a páření může začít….
Dny jsou stále kratší, počasí čím dál krutější. Všechny samičky mají nezkrotnou vůli, vydrží až katastrofální podmínky, aby mohli snést své vejce. Zvládnou být několik týdnů bez potravy, a vydávají se nazpět k oceánů plnému ryb, který je vzdálen přes 200 kilometrů . Cesta je velmi riskantní, plná hladových leopardích tuleňů…
Samci zůstávají na místě, aby ochránili nakladená vajíčka, které ochraňují neustále svými končetinami. Jsou vystaveny teplotám kolem –40°C a neustálým přílivům polárního větru…
Po dlouhých měsících, kdy tučňáci nic nejedí, se začínají vajíčka líhnout. Jednoho dne se mládě vyklube do bílého světa, se svými zásobami mládě přežije pouze 48 hodin. Pokud se jeho matka opozdí s přinesením potravy, mládě zemře…
Jakmile je rodina opět pohromadě, role se mění, matky zůstávají s čerstvě narozeným mládětem. A všichni dospělí tučňáci ochraňují mláďata před útoky predátorů. Čím se počasí otepluje a ledy začnou prskat a tát, tím častěji mohou dospělí tučňáci opakovat svou cestu pro jídlo, které čítá několik stovek kilometrů a opakují ji do té doby než jsou mláďata schopni sami se potopit do hlubokých vod Antarktického oceánu…..
Stojící hrdě na ledové ploše, vypadají jako ztělesnění síly a existence. Láska a solidárnost se spojuje v heroický boj pro nový život….
O hlavních představitelích:
Tučňák císařský ( Aptenodytes forsteri Gray 1844)
Největší druh tučňáka,váží až 46kg a délka těla přesahuje 1m. Žije na pobřeží Antarktidy a na ostrůvcích v její blízkosti. Známe kolem 20 kolonií těchto tučňáků s počtem od 200 do 50 000 párů (Coulmanův ostrov). Současný stav se odhaduje na 240 000 hnízdících ptáků. Tučňáci císařští patří k ptákům přizpůsobeným k nejtvrdším životním podmínkám na naší planetě. V době hnízdění musí odolávat teplotám až -40°C .
Premiéra 21.4. 2005
Nejnovější komentáře