OBSAH
Celovečerní dokument Rudá mašina, jehož autoři byli nominováni na Oscara a získali cenu Emmy, pojednává o Sovětském svazu a o nejúspěšnějším uskupení sportovní historie - o hokejovém týmu Rudá armáda. Příběh, vyprávěný z pohledu jeho kapitána Slavy Fetisova, popisuje jeho přerod z národního hrdiny do role politického nepřítele. Film, který zachycuje jak období SSSR, tak i ruské, zkoumá to, jak se ve sportu odráží společenská a kulturní hnutí a hledá ve vzestupu a pádu týmu Rudá armáda paralely s vývojem Sovětského svazu.
Rudá mašina je pozoruhodný příběh studené války na zimních stadionech a muže, který se vzepřel mocnému aparátu a umožnil celým generacím Rusů cestu ke změnám.
VYJÁDŘENÍ REŽISÉRA
Natáčení snímku Rudá mašina mi poskytlo příležitost nejen k seznámení se svými kořeny, ale také k prozkoumání vlivu hokeje na kulturu, politiku a odkaz Sovětského svazu.
Narodil jsem se a vyrůstal jsem ve Spojených státech jakožto potomek ruských přistěhovalců, kteří o své minulosti mluvili jen málokdy. Své první brusle jsem dostal v šesti letech a v průběhu dětství jsem hrál hokej závodně, abych nakonec skončil v týmu Yaleovy univerzity. Hokejový trénink se ve Spojených státech soustředil spíše na vyhrávání než na rozvoj hráčů. Tréninky byly často velice primitivní a zbytečné. Trenéři se věnovali jenom výjimečným hráčům, kteří dávali nejvíce gólů.
Když mi bylo 13, stal jsem se členem týmu, který najal nového trenéra, původem ze Sovětského svazu. Jako většina amerických dětí jsem ze sovětského hokeje znal pouze příběh porážky sovětského týmu na Olympiádě v roce 1980. Trenérova filozofie a tréninkové metody byly velice pečlivé a neobvyklé: byli jsme nuceni chodit po rukou a dělat na ledě salta. Nosili jsme pneumatiky a bruslili se svými spoluhráči na zádech. Dost možná největší změnou bylo aktivní podporování hráčské vynalézavosti a snaha naučit nás uvažovat jako jeden tým. Celá řada lidí v hokejové komunitě v Chicagu ho nebrala vážně. Ale podařilo se mu zcela změnit mé vnímání tohoto sportu. Podařilo se mi získat staré záznamy sovětského hokeje a to, co jsem spatřil, mi otevřelo oči. Sovětský hokej byl neuvěřitelně tvůrčí a plný improvizací. Sověti se po ledě pohybovali plynule, jako jediná bytost, a působilo to spíše jako umělecké odvětví než jako sport. Přesně takhle jsem chtěl umět hrát.
Když jsem byl na Yaleově univerzitě, studoval jsem politiku a dějiny a dozvěděl jsem se o neobvyklé roli, kterou v Sovětském svazu hokej sehrával. Tým Rudá armáda byl koncipován jako nástroj propagandy, který měl potvrdit nadřazenost sovětského systému. Země do úspěchů tohoto týmu investovala obrovské prostředky. Náročný životní styl a nemilosrdné podmínky, ve kterých hráči trénovali, odrážely celkový stav sovětské společnosti. Pochopil jsem, že také herní styl Rudé armády se významně inspiroval ideologií celé země. Podobně jako v případě komunismu nebyl ani zde kladen velký důraz na jednotlivce. Ti, kteří se stali hrdiny, vydělávali stejné peníze jako učitelé. Podstatné bylo posloužit svým týmovým kolegům a své vlasti, a vyjadřování individuality či zpochybňování autorit bylo zakázáno.
Dnešní ruská vláda je složena jak z oddaných fanoušků týmu Rudá armáda, tak z hráčů samotných. Pochopit historii tohoto týmu a dobu, ve které působil, znamená pochopit mnohé o tom, kdo dnes v Rusku rozhoduje.
Rudá mašina popisuje, jak je možné, že tak neskutečně despotický systém dal vzniknout jednomu z nejslavnějších hokejových týmů v dějinách. Tyto úspěchy byly vykoupeny obrovskými osobními oběťmi. Mým záměrem bylo natočit film, který bude poctou sovětskému utrpení a oslavou umění, jež byla produktem tak napjatého a výjimečného historického období.
Části seriálu: Rudá mašina
- Rudá mašina - Obsah/Vyjádření režiséra
- Rudá mašina - O Tvůrcích
Nejnovější komentáře