Kritiky.cz > Horory > Gojira-Ebira-Mosura: Nankai no daiketto (1966)

Gojira-Ebira-Mosura: Nankai no daiketto (1966)

rp 220px Godzilla vs the Sea Monster 1966.jpg
rp 220px Godzilla vs the Sea Monster 1966.jpg
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Kdo pomů­že zot­ro­če­ným slu­žeb­ní­kům Mosury, když jejich bohy­ně uleh­la k tuhé­mu spán­ku, z něhož jí nejde jen tak lehce pro­bu­dit? Že by snad Gojira? Ta se však musí nej­pr­ve vypo­řá­dat s novým gigan­tic­kým pro­tiv­ní­kem, kte­rý se vyno­řil z hlu­bin moře.

Ryota spo­leč­ně se dvě­ma přá­te­li se roz­hod­ne ukrást jach­tu a vydat se na moře hle­dat své­ho ztra­ce­né­ho bra­t­ra. Vyruší zde však ban­kov­ní­ho lupi­če, kte­rý se s nimi musí nedob­ro­vol­ně vydat na plav­bu. Během bou­ře však na jach­tu zaú­to­čí obrov­ské mon­strum Ebirah (obří kre­ve­ta – někde se uvá­dí humr) a mla­dí­ci tak ztros­ko­ta­jí na nezná­mém ost­ro­vě. Při prů­zku­mu ost­ro­va obje­ví základ­nu tero­ris­tic­ké orga­ni­za­ce „Red Bamboo“, kte­rá zde vyrá­bí jader­né zbra­ně a žlu­tou lát­ku, jenž je má ochrá­nit před úto­ky Ebiraha. Tu jim zde vyrá­bí zot­ro­če­ní domo­rod­ci, kte­ří byli nási­lím při­ve­ze­ni z ost­ro­va Infant. Ryota a jeho spo­leč­ní­ci v džun­g­li nara­zí na dív­ku Daiyo, kte­ré se poda­ři­lo uprch­nout. Ta jim poví, že posvát­ná Mosura upadla do tvr­dé­ho spán­ku a pro­za­tím se jí neda­ří pro­bu­dit. Proto se muse­li ost­ro­va­né pod­vo­lit zlo­věst­ným prak­ti­kám vojá­ků. Při poku­su unik­nout pro­ná­sle­do­va­te­lům, nalez­nou Ryota a jeho dru­ho­vé jes­ky­ni a v ní spí­cí Gojiru. Musejí urych­le­ně vymys­let něja­ký plán, jak jí pro­bu­dit opět k živo­tu. Snad by jim byla schop­na pomo­ci nejen pro­ti „Red Bamboo“, ale i samot­né­mu Ebirahovi.

Režie: Jun Fukuda
Rok výro­by: 1966
Délka: 87. min
Země: Japonsko
Alternativní název: Godzilla Vs. The Sea Monster
Hrají:
Akira Takarada ………………(Yoshimura)
Kumi Mizuno ………………...(Daiyo)
Chotaro Togin …………………(Ichino)
Toru Watanabe …………………(Ryota Kane)
Hideo Sunazuka ………………...(Nita)
…a dal­ší

Sedmého dílu se ujal nový reži­sér, kte­rý se poku­sil při­nést do této série něko­lik nových prv­ků, ale jak se uká­za­lo, moc se mu to nepo­da­ři­lo. Původní scé­nář byl totiž napsán pro King Konga, ale něja­ká chyt­rá hla­va vymys­le­la, že by ho měla vystří­dat radě­ji Gojira. Došlo tak k výmě­ně mon­stra, ale jak­si se poza­po­mně­lo vyškr­tat ze scé­ná­ře i něko­lik věcí, kte­ré se k ní vůbec neho­dí. Viz „zahle­dě­ní“ do pohled­né dív­ky, atd. To snad ješ­tě až tolik neva­di­lo, kdy­by se ve fil­mu neob­je­vi­lo tolik nelo­gic­kých situ­a­cí, kte­ré svou tupostí pří­mo ubí­je­jí. Japonci mají sice pro podob­né kro­ky vel­ké pocho­pe­ní a kupo­di­vu je to i baví, ale já se řadím k divá­kům, kte­rým to dost pře­ká­ží při „vychut­ná­vá­ní fil­mu“. U amí­ků jsem si už zvyk­nul na to, že si kaž­dý dru­hý hra­je na MacGyvera, ale zlo­dě­je, jenž svým „uni­ver­zál­ním paklí­čem“ ote­vře snad všech­no na svě­tě, jsem jim už ochot­ný žrát nebyl. Navíc mne už začí­na­jí una­vo­vat i ty okou­ka­né sou­bo­je mon­ster.

Přitom prá­vě tohle mne na této sérii v prv­ních dílech upou­tá­va­lo nej­víc. Bohužel tan­cu­jí­cí Gojira v deš­ti rake­to­vých střel, nebo bad­min­ton s kame­nem mi moc vtip­né ani pou­ta­vé nepři­jde. O něco lep­ší to již bylo při sou­bo­jích Gojira vs. Ebirah, bohu­žel na to si bude­me muset počkat až ke kon­ci fil­mu. Obří „kre­ve­ta“ ovšem pat­ří k nej­slab­ším pro­tiv­ní­kům s jaký­mi se kdy Gojira utká a tak nám nebu­de nic jiné­ho, než upou­tat svou pozor­nost ke zby­lé­mu ději. Tady se roz­jíž­dí dob­ro­druž­ná podí­va­ná, kdy hrst­ka sta­teč­ných sta­teč­ně vzdo­ru­je pře­si­le tyra­nů, jejichž zot­ro­čo­vá­ní je potře­ba udě­lat pří­trž. Kromě něko­li­ka humor­ných situ­a­cí však atmo­sfé­ra cel­kem stag­nu­je a to díky neschop­nos­ti tvůr­ců navo­dit potřeb­nou dáv­ku napě­tí a vyšper­ko­vat tak sko­mí­ra­jí­cí atmo­sfé­ru. 

Jelikož se děj ode­hrá­vá na „zapo­me­nu­tém“ ost­ro­vě a niko­liv v ruš­ných uli­cích někte­ré­ho z japon­ských měst, musí­me se zde obe­jít bez pořád­né vojen­ské akce a tudíž při­jde­me i o spous­tu zni­če­ných papun­de­klo­vých rekvi­zit, mode­lů aut atd. Ne však doce­la. Při úto­ku na základ­nu naštěs­tí nastá­vá zlep­še­ní. Které je navíc vyšper­ko­vá­no úto­kem naštva­né­ho kon­do­ra. Je oprav­du vel­ká ško­da, že těch­to svět­lých oka­mži­ků je zde jen něko­lik. Jestliže Fukuda oprav­du při­ne­sl něco nové­ho, tak to byla urči­tě zhor­še­ná kva­li­ta, ale to jde hlav­ně na vrub blbos­tí ve scé­ná­ři. Nejvíce mne zkla­ma­lo to, že má oblí­be­ná Mosura zde nedo­sta­la téměř žád­ný pro­stor a povět­ši­nu fil­mu jen chrá­pa­la na ská­le. Ale tak zase jsme se ale­spoň moh­li podí­vat na pěk­né tan­cu­jí­cí ost­ro­van­ky. 

Hodnocení:
50%


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,64074 s | počet dotazů: 263 | paměť: 62747 KB. | 21.12.2024 - 16:53:02