Kritiky.cz > Filmy > Filmové recenze > Sunshine - Lidem zase teče do bot.

Sunshine - Lidem zase teče do bot.

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Lidstvo bylo nar­vá­no v zad­ku už nesčet­ně­krát a pokaž­dé se z něj vyškrá­ba­lo. Když se s naší Matičkou hod­lal pomaz­lit jeden zblou­di­lý aste­ro­id, NASA si rych­le spo­čí­ta­la, kolik zbý­vá do restar­tu živo­ta na Zemi, zavo­la­la Bruceovi, ten svo­lal par­ťá­ky z bran­že a letě­lo se do vesmí­ru. Cíl byl jed­no­du­chý – odpá­lit ten zatra­ce­nej šut­rák, zachrá­nit mod­rou pla­ne­tu a uká­zat pod­prsen­ku Liv Tylerové. Psal se rok 1998, v létě bylo léto, v zimě zase zima a mise byla spl­ně­na. Miliony lidí si oddech­lo, lec­kdo uro­nil slzu a pár pát­ků na to jsme zase šla­pa­li pod­le obvyk­lé­ho tlu­ko­tu: vstaň –> pra­cuj –> jdi spát. Avšak jen na chví­li. Uběhlo sotva pět let a poka­zi­lo se pro změ­nu samot­né zem­ské jádro. Borci od mik­ro­sko­pů nelel­ko­va­li, setře­li si z čela sté­ka­jí­cí kap­ku potu a naří­di­li sesta­ve­ní nové­ho záchran­né­ho koman­da. Bruce teh­dy nemohl (prý mu nechy­tl žlu­tý pře­liv na holou leb­ku), a tak se při­hlá­si­la Hilary Swank a její kum­pá­ni. Všichni jsme byli napnu­ti jako stru­ny na kyta­ře, nikdo si netrou­fal žer­to­vat… Nakonec to ale vyšlo. Zase. Atomovka bouch­la a jádro bylo úspěš­ně naho­ze­no. Amíci si při­psa­li na kon­to jubi­lej­ní sto­t­ři­cá­tou záchra­nu svě­ta (počítám-li správ­ně), lidé na Zemi zatles­ka­li a o pár dní poz­dě­ji – jak už bývá nepsa­ným zvy­kem - zapo­mně­li. No jo… zase jen na chvil­ku. Do roka a do dne zakle­pa­la na dve­ře pořád­ná kosa, New Yorkem se pro­hna­lo něko­lik tan­cu­jí­cích tor­nád a výstraž­ná slo­va agi­tu­jí­cích kli­ma­to­lo­gů vza­la za své. Začalo to tají­cí­mi ledov­ci, prud­ký­mi ván­ky a skon­či­lo zasně­že­nou Saharou. Ještěže se mezi fut­ry obje­vil Jack Hall... Nebýt jej, za zad­ku by nás nevy­š­ťou­ral ani ten nejdel­ší ram­pouch. Uff… ručič­ky užuž lech­ta­ly dva­nác­tou.

Předlouhé tři roky. Tak dlou­ho pře­tr­vá­val „pulz v nor­má­lu“. Tak dlou­ho trva­la poho­da, klí­dek, tabá­ček. Jak ale káza­ly před­cho­zí zku­še­nos­ti – obrat byl pro­zí­ra­vě vyhlí­žen. V dub­nu 2007 se zhmot­nil sen všech sebe­vra­hů, kte­ří by si stě­ží vytrh­li sto­lič­ku, natož aby pro­ved­li seskok z  výšin a roz­lo­ži­li se na krva­vé jed­nič­ky a nuly. Jaro se sotva vylouda­lo ze své skrý­še a jeden moc­ný člo­ví­ček tam naho­ře (=Danny Boyle) neměl do čeho kop­nout. Holohlavé fet­ky jej už dáv­no omr­ze­ly, stej­ně tak nado­po­va­ní zom­bí­ci a vyhu­le­ní vyhnan­ci z ráje. Žádný div, že se roz­ho­dl brnk­nout Otci Přírodě (=Alexovi Garlandovi) a  naká­zat mu, aby tady dole roz­jel pořád­né „mejdlo“. Rozkaz zněl jas­ně a Taťka se činil. Nakoukal si povin­nou čet­bu, tro­chec se inspi­ro­val u sou­se­dů z lavic (Horizont udá­los­tí, 2001: Vesmírná ody­sea), něco málo při­dal z vlast­ní kapsy a nako­nec (dle oče­ká­vá­ní) stis­kl tla­čít­ko Off. Následky se dosta­vi­ly záhy. Slunce pře­sta­lo hřát, rtuť v tep­lo­mě­rech pova­dla a fra­je­rům z NASA nasta­ly kruš­né časy pře­mýš­le­ní. Chtělo by se říci: „Další prů­ser,“ a iro­nic­ky napnout rty. I když by se chtě­lo, radě­ji tomu poku­še­ní odo­lej­me.

Minulost je pasé. Nyní už nemů­že­me plá­cat po rame­nou žád­né bor­ce, kte­ří si odjak­ži­va čis­ti­li zuby oce­lo­vým kar­tá­čem a depi­lo­va­li ochlu­pe­ní vte­ři­no­vým lepi­dlem. Osud lid­stva spo­čí­vá v rukou běž­ných lidí. Žádní machři a  cho­dí­cí kusy žele­za. Kdepak, ten­to­krát se flir­to­vá­ní s kata­stro­fou nevy­plá­cí. Když už na něj dojde, nastá­vá nevy­hnu­tel­né sebe­obě­to­vá­ní, kte­ré by mělo kde­ko­liv jin­de cha­rak­ter pří­mo­ča­ré hry na pláč. Kdekoliv jin­de. Tady ne. Tady je to povin­nost.

Ano, pocho­pi­li jste správ­ně. Sunshine není Armageddon. Byť jest bito na poplach nápřa­hem her­ku­lov­ským (tak jak se slu­ší na sní­mek, v němž Slunci dochá­ze­jí bater­ky), vychá­zí se nyní z  výraz­ně pozmě­ně­ných popla­cho­vých směr­nic. Danny Boyle nato­čil vlast­ní ver­zi záchra­ny svě­ta, nikterak roz­máchlou, nikterak uje­tou (nehláš­ku­je se, absen­tu­je Buscemi) a vůbec ne tak akč­ní, jak sli­bo­va­ly maza­ně sestří­ha­né trai­le­ry. Sunshine je důklad­ně zakles­nu­ta v přítmí kos­mic­ké­ho korá­bu a mimo dosah osle­pu­jí­cích slu­neč­ních paprs­ků. Vykazuje již z dáli patr­né evrop­ské rysy a  nepí­dí po mra­ze­ní pro­střed­nic­tvím roz­do­vá­dě­ných CGI vylo­me­nin. Britský počin spl­ňu­je cha­rak­te­ris­ti­ky pocti­vě pří­zem­ní sci-fi, kte­rá je vstříc pří­mo­čaré­mu (leč stras­tipl­né­mu) taže­ní napříč gala­xií vyslá­na již v samot­ném úvo­du. Nemusíte se tak obá­vat nud­né­ho roz­jez­du a dlou­hé­ho vysvět­lo­vá­ní, cože se to vlast­ně podě­la­lo, jak se to podě­la­lo a co se pod­nik­ne, aby to nezů­sta­lo podě­la­né na věky věků. Aniž bys­te se regu­lér­ně zabo­ři­li do gau­če, Cillian Murphy vyu­ži­je nabíd­nu­té­ho slo­va a  tápa­jí­cí­ho divá­ka dosta­teč­ně zasvě­tí.

Uděláme tohle, pak pro změ­nu ono a nako­nec bude­me dou­fat, že se na Zemi zase jed­nou roze­dní.

K čer­tu s před­sud­ky. Koberec je sice pří­mý jako tra­jek­to­rie nakopnu­té­ho pro­jek­ti­lu, ale auto na něm sedí jako při­bi­té. Boyle se může po  záslu­ze hodit do „slav­nost­ní­ho“. Už jenom pro­to, že se ujal sto­krát pro­klepnu­té lát­ky a naa­ran­žo­val ji po svém (tj. neotře­le), a  také pro­to, že si nena­dě­lal do kalhot a vyse­kl něko­lik obstoj­ných tro­ji­tých axe­lů na plác­ku, na němž si již řada zku­še­něj­ších vylá­ma­la zuby. Byť je k záplet­ce při­le­to­ván ští­tek celo­svě­to­vé závaž­nos­ti, v pod­sta­tě nám tvůr­ci před­klá­da­jí „jen“ vyfešá­ko­va­nou komor­ní zále­ži­tost. Počítejte se mnou: máme tady jeden veli­tel­ský můs­tek (se spous­tou počí­ta­čů a navá­dě­cích sys­té­mů), něko­lik „kabi­ne­tů“, podlouhlou komu­ni­kač­ní páteř, roz­leh­lé vege­tač­ní pásmo (kte­ré však záhy leh­ne pope­lem), reha­bi­li­tač­ní jed­not­ku, pro­mí­ta­cí míst­nost a  insta­lač­ní šach­ty. Nic moc, říká­te si nej­spíš. A  máte prav­du. Boyle klič­ku­je v nepří­liš roz­vět­ve­ném blu­diš­ti, tam a zase zpát­ky – výji­meč­ně udě­lí pro­pust­ku a zpro­střed­ku­je hrdi­nům pří­mý kon­takt s  paprsky (vše­ho všu­dy tři­krát). Kdekdo jiný by podob­né­mu sou­s­tu pod­lehl a  omlá­til si kuli­sy o hla­vu. Boyle ovšem ne. Vzpírá se jako Samson, odrá­ží defek­ty audi­o­vi­zu­ál­ní­mi vychy­táv­ka­mi, sází na pes­trou šká­lu růz­no­ro­dých postav, a mimo jiné tím eli­mi­nu­je jed­no­stran­ně ori­en­to­va­né sym­pa­tie. Posádka pra­cu­je jako tým. Jeden zaší­vá rány, dru­hý se sta­rá o rost­lin­ky, tře­tí rozu­mí jader­né fyzi­ce a čtvr­tý tomu velí. Nikdo nepře­vy­šu­je ostat­ní, neho­ní si vlast­ní tri­ko a pod­ři­zu­je se úspě­chu mise. Ta je pri­o­rit­ní. Nikoliv živo­ty zúčast­ně­ných.

Byla řeč o trai­le­rech. O akč­ním zástři­hu a  oče­ká­va­né jízdě. Když vyšla naje­vo výše roz­počtu (Boyle musel zlo­bit, kapes­né čini­lo pou­hých 25 mili­o­nů Liber), bylo jas­né, že se šije bouda a stři­hač čaru­je z chytře posklá­da­ných obráz­ků. Tušení nezkla­ma­lo. Ne že by sní­mek nebyl akč­ní. On akč­ní je. Ale tak nějak jinak. Hrdinové neklič­ku­jí mezi pole­tu­jí­cí­mi ple­chy a  nešimra­jí je na zad­ku digi­tál­ní pla­me­ny. Exploze sice trha­jí vej­půl důle­ži­té čás­ti vesmír­né­ho křiž­ní­ku, ale divá­ka pop­cor­ňá­ka (letos dosyt­nos­ti naje­ze­né­ho) to prav­dě­po­dob­ně nenad­zved­ne ze židle. Třebaže si sní­mek drží solid­ní tem­po a prů­se­rů stra­te­gic­ky při­bý­vá, tře­ba­že se v něm dra­ma­tic­ky umí­rá a sto­pro­cent­ně zdár­ný konec nepři­chá­zí v úva­hu… Akce hra­je dru­hé hous­le – nepo­jí jinak nesou­ro­dá zrna ske­le­tu, tvo­ří však výteč­ný bac­kground, jímž tvůr­ci vyost­řu­jí sou­vis­lé vystup­ňo­va­nou křiv­ku. Krupiér Boyle si totiž odpus­til pří­mo­ča­ře vydo­lo­va­ný orgas­mus nej­snad­něj­ší­mi (i  když nej­draž­ší­mi) pro­střed­ky. Snímek nedo­pro­vo­dí­te komen­tá­ři typu: „Wow, to byl masa­kr – zmáčk­ni replay!“ Když už si pří­pad­né opáč­ko dopře­je­te, sta­ne se tak z jiné­ho důvo­du. Boyle se totiž cho­pil štět­ce, namí­chal si hře­ji­vé (a  záro­veň chlad­né) bar­vy a nama­lo­val nád­her­ný obraz. Vizuálně úchvat­ný již při prv­ním pohle­du.

Sunshine před­sta­vu­je koláž svě­tel a stí­nů, prů­zrač­ný art, kte­rý umoc­nil for­mu a odmoc­nil obsah. Nekopejte, nekřičte a nedo­pro­šuj­te se popra­vy nada­né­ho Brita. On to mys­lel dob­ře.

A tak… i když sní­mek putu­je z mís­ta A  do mís­ta B (= k náhrob­ku a pomní­ku záro­veň), nevět­ví splav­né rame­no a  jin­dy smá­čí okén­ka v  béč­ko­vých vodách (v závě­ru zos­no­va­ný sur­vi­val horor), musí se pro­ten­to­krát při­mhou­řit obě oči, štědře oce­nit háv a pře­ci jen vyzdvih­nout lát­ku, kte­rá by v jiném „rámu“ neo­slo­vi­la. Co naplat – Boyle to s vařeč­kou stá­le umí a opě­tov­ně obstá­vá coby uni­ver­zál s  širo­kým rozpě­tím. Zasytí vás akcí, osl­ní spa­lu­jí­cí­mi paprsky a nako­nec defi­ni­tiv­ně uzem­ní. Dost mož­ná tím nej­pro­va­ře­něj­ším, leč v  bezpá­teř­ní civi­li­za­ci nesmír­ně sym­pa­tic­kým. Archeologickou obě­ta­vos­tí.

Nasaďte si slu­neč­ní brý­le, dámy a  páno­vé. Za pár pětek to sto­jí.


Podívejte se na hodnocení Sunshine na Kinoboxu.


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
  • Výkonná ředitelka UNICEF pro ČR8. května 2018 Výkonná ředitelka UNICEF pro ČR Posted in Videa
  • JAKUB ŠMÍD (REŽIE)30. května 2018 JAKUB ŠMÍD (REŽIE) Jakub Šmíd (nar. 1984) po studiích činoherního herectví na Janáčkově Akademii múzických umění a angažmá v Divadle Husa na provázku vystudoval pod vedením Věry Chytilové a Bohdana Slámy […] Posted in Profily osob
  • (01) Evil One, The (Posedlá, Lynn Beachová)16. listopadu 2011 (01) Evil One, The (Posedlá, Lynn Beachová) Dobře si rozmyslete, jaké si v duchu přejete přání!!! Mohou se totiž opravdu splnit. Údaje o knize Nakladatelství Pocket Books, New York, 1991 Studio dobré nálady- nakladatelství […] Posted in Horory
  • Extáze | Irvine Welsh's Ecstasy [40%]6. září 2012 Extáze | Irvine Welsh's Ecstasy [40%] Extáze http://www.csfd.cz/film/303647-extaze/ http://www.imdb.com/title/tt1809287/ Alternativní názvy:  Irvine Welsh's Ecstasy Na DVD od: 22.08.2012 Magic Box […] Posted in Filmové recenze
  • Rambo: Do pekla a zpět2. října 2021 Rambo: Do pekla a zpět Rambo (Rambo: Do pekla a zpět) je americký akční film z roku 2008, který natočil Sylvester Stallone podle postavy Johna Ramba, kterou vytvořil spisovatel David Morrell v románu První krev. […] Posted in Speciály
  • Cradle, The (2007)7. května 2014 Cradle, The (2007) Mladý spisovatel se pokouší „nakopnout“ svůj mdlý rodinný život přestěhováním na venkov. Jenže místo aby se vše začalo zlepšovat, je to ještě mnohem horší. Frank se […] Posted in Horory
  • Christian a Fabian Jeremiesovi: Poldík a Pavlík. Párty u tučňáků - 90 %12. září 2016 Christian a Fabian Jeremiesovi: Poldík a Pavlík. Párty u tučňáků - 90 % Neohrabaný, roztomilý tučňák v černém fraku je jednou z postaviček půvabně ilustrované dětské knížky Christiana a Fabiana Jeremiesových Poldík a Pavlík. Párty u tučňáků. Tučňáčí chlapec se […] Posted in Recenze knih
  • Back to school 11. prosince 2020 Back to school 1 Posted in Komiks
  • Byl jednou jeden člověk – Starověký Řím26. února 2023 Byl jednou jeden člověk – Starověký Řím Kdo by neznal legendární naučnou francouzskou seriálovou edici Byl jednou jeden člověk z roku 1978. Již v třetí v řadě vydaná komiksová kniha Byl jednou jeden člověk, tentokrát s názvem […] Posted in Recenze knih
  • Atlas mraků | Cloud Atlas [90%]27. listopadu 2012 Atlas mraků | Cloud Atlas [90%] Atlas mraků http://www.csfd.cz/film/290326-atlas-mraku/ http://www.imdb.com/title/tt1371111/ Alternativní názvy: Atlas mrakov, Cloud Atlas Nevhodný mládeži do 12 let V kinech ČR od: […] Posted in Filmové recenze
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,73439 s | počet dotazů: 253 | paměť: 62402 KB. | 26.11.2024 - 11:26:49