Syndrom vyhoření je závažný stav a nevyhýbá se ani pedagogům. Na základě svých výzkumů autorka doc. PhDr. Markéta Švamberk Šauerová radí pedagogům i vychovatelům, jak pečovat o svoje zdraví a jak relaxovat.
V knize naleznete informace o zdraví, zdravém životním stylu, stresu a jeho vlivu na duševní zdraví učitelů, syndromu vyhoření, jeho projevy, duševní hygieně, její techniky a techniky osobnostního rozvoje.
Publikace se snaží nabídnout pedagogům účinné nástroje k udržení jejich duševního zdraví a prevenci vzniku syndromu vyhoření. Najdete zde techniky osobnostního rozvoje jako např. technika koučinku, relaxační techniky, dále techniky vedoucí k rozvoji zdravé sebereflexe, sebepoznání a metody přispívající ke změnám v sociálních interakcích, i to jak rozvíjet profesní kompetence.
Na konci knihy jsou přílohy, v nichž čtenáři naleznou záznamové listy k sebekoučování, tabulky stresových životních událostí, ukázky testů k autodiagnostice syndromu vyhoření, popisy relaxačních činností, ukázky cvičení, autogenní trénink, svalové relaxace.
Tato příručka se mě moc líbila. Byla pro mě velkým přínosem při zpracování závěrečné práce pro další sebevzdělávání. Myslím si, že duševní zdraví je nesmírně důležité nejen v učitelské profesi, ale i jinde. Je třeba mezi kolegy efektivně komunikovat, navzájem sdílet starosti i radosti všedního dne, umět se radovat z maličkostí, těšit se každý den na něco, držet při sobě a brát život jaký je i s jeho těžkostmi, umět odpočívat, relaxovat, pěstovat své koníčky a nezapomínat na sebe. Tato příručka by měla patřit do knihovničky každého učitele.
- Autor: doc. PhDr. Markéta Švamberk Šauerová, Ph.D.
- Ilustrace: Patricie Koubská
- Žánr: příručka pro pedagogy
- Vydáno: 2018 , Grada, Praha
- Počet stran: 280
Vazba knihy: brožovaná
ISBN: 978-80-271-0470-3
Markéta Švamberk Šauerová
Vystudovala obor pedagogika-psychologie a jednooborová psychologie na FF UK Praha. V rámci profesního rozvoje absolvovala řadu kurzů zaměřené na arteterapeutické a muzikoterapeutické techniky. Při studiu v zahraničí na Freie Universität Berlin se hlouběji věnovala oblasti rozvoje komunikačních dovedností. Od roku 2006 působí na VŠTVS PALESTRA, kde se zabývá problematikou pedagogicko-psychologické diagnostiky u vybraných skupin klientů a možnostmi intervence – problematika volby vhodných aktivit u dětí s ADHD, volby pohybových aktivit u dětí s ADHD s ohledem na dodržování didaktických zásad, motivace ke vzdělávání, podpora komunikace v rodinné výchově apod. Rovněž se zabývá tvorbou volnočasových aktivit pro vybrané cílové skupiny.
Nejnovější komentáře