Poslední hrou v seriálu survival her se zimní tématikou je The Long Dark. Tato hra svým zasazením zkrátka nemůže v podobném seriálu chybět. Hra byla vydána v Early Acces v září 2014 a oficiální vydání hry proběhlo v srpnu 2017. Obdivuhodné však je, že ještě dnes tvůrci z Hinterland Studio na hře stále pracují a vydávají updaty v podobě přidávání obsahu a dokončení příběhu. Tvůrci se tím snaží docílit autentického zážitku přežití v zimě, a to se jim rozhodně daří.
Každý někdy přemýšlel nad tím, jak by si poradil v situaci, kdy by musel přežít v divočině. Této otázce se The Long Dark věnuje vcelku důkladně a důkazem je již prohlášení při startu hry „sami tohle nezkoušejte“. Hra je zasazena do prostředí Velkého medvědího ostrova, fiktivního kanadského ostrova, který byl po ekonomické krizi v Kanadě odříznut od civilizace. Nekontrolovatelná zima, nedostatek potravin a kompletní výpadek dodávek energií způsobil, že původní obyvatelé ostrov opustili. Jako přeživší jste tak v tomto nehostinném prostředí odkázáni pouze sami na sebe.
Špička v simulaci přežití
The Long Dark vskutku představuje absolutní špičku žánru. Ve hře musíte, kromě chladu, řešit potravu, vodu a dostatek spánku. Nedostatek tepla vám může způsobit omrzliny, nedostatek spánku, způsobí, že vám postava začne usínat. Teplo postavy mimo jiné řešíte několika vrstvami oblečení – to mě velice zaujalo, protože to je poprvé kdy systém využívání oblečení v podobné hře dává smysl. Ale i když máte obsazeny všechny sloty oblečení tak vám to nepomůže např. v případě kdy se propadnete ledem. Po této nepříjemné události to téměř vždy znamená game over.
V rámci hry budete putovat mezi místy, které slouží jako úkryt a ideální je si v těchto „save zónách“ vytvořit zásoby pro případ nouze. Avšak i samotná orientace při putování není žádný med a není vůbec těžké absolutně ztratit pojem o tom, kde jste. Stalo se mi, že v oblasti, kde jsem byl už několikrát, jsem byl zastižen mlhou. Absolutně jsem ztratil pojem o tom, jakým směrem jdu a rozhodně mi nepomohla ani důkladně vytvořená mapa. Do úkrytu jsem to do noci nestihl a poslední kapkou byl střet s vlkem. Po bezmála 30 dnech přežití jsem tak kvůli nepřízni počasí musel začínat od začátku. A toto jsou momenty, které z The Long Dark dělají jedinečný zážitek.
Hodně možností hraní
The Long Dark nabízí relativně hodně obsahu. Prvním z módů hry je příběhová část hry „Wintermute“. Jedná se o příběh vyprávějící o pilotu Willu Mackanziem a doktorce Astrid Greenwoodové, kteří po záhadné geomagnetické katastrofě na Velký medvědí ostrov spadnou letadlem. Musím říct, že příběhový mód této hře moc nesedí a mě to zkrátka nebavilo. Lepší situace nastává u výzev, které představují mini příběhy, kdy např. musíte přežít v situaci kdy po vás jde medvěd. Tyto výzvy jsou zpracovány dobře a rozhodně zabaví. Osobně ale za to nejlepší, co hra může nabídnout považuji klasický mód přežití. Ten vám nestanovuje žádné hranice ani úkoly a vše je tak ve vašich rukách.
Co se týče grafického zpracování, tak autoři se rozhodli pro osobitý styl, kterému já osobně úplně nefandím a některé věci ve hře (jako třeba vodopády!) vypadají prostě špatně. Hudba a zvuky dodávají hře příjemnou atmosféru a není tomu co vytknout. Co se týče hratelnosti, tak ta je povětšinou bez problému, jen mi chybí možnost například přelézání překážek, protože se snadno můžete v prostředí zaseknout. Nakonec hra někdy působí zpomaleně, jako by jí chybělo tempo. To není úplně na škodu a ke hře to neodmyslitelně patří, ale ty netrpělivější z nás to zkrátka může nudit.
The Long Dark je bezesporu špičkou žánru. Jedná se o hru, která rozhodně není pro všechny, ale pro fandy survival her představuje povinnost. Dokáže ukojit jak nenáročné hráče, kteří jí chtějí jen rychle proplout, tak i hardcore hráče, kteří u hry mohou strávit i stovky hodin. Celkově se jedná o perfektní atmosférický zážitek, který si zaslouží pozornost.
80 %
Foto: Hinterland Studio Inc.
Nejnovější komentáře