„Tvář hororu“: První pohled na středověký horor Anny Billerové natočený v Praze odhalen

the face of horror 2026the face of horror 2026
Načítám počet zob­ra­ze­ní...

Byl zve­řej­něn prv­ní pohled na nový film Anny Biller Tvář hrů­zy, kte­rý se prá­vě natá­čí v Praze. Ve stře­do­vě­kém duchař­ském pří­bě­hu se v hlav­ních rolích před­sta­ví Jonah Hauer-King a Kristine Frosethová, v herec­kém ansám­blu nechy­bí Ellie Bamber, Bella Heathcote, Leo Suter a Ben Radcliffe.

Projekt před­sta­vu­je návrat Billerové k celo­ve­čer­ní­mu fil­mu téměř deset let po jejím uzná­va­ném sním­ku Čarodějka z lás­ky (2016), kte­rý se stal kul­tov­ním a zave­dl její oso­bi­tý vizu­ál­ní styl a femi­nis­tic­ký pří­stup k žánro­vé kine­ma­to­gra­fii. Tentokrát roz­ši­řu­je svůj záběr o dobo­vý horor, v němž se mísí gotic­ká atmo­sfé­ra, nad­při­ro­ze­né prv­ky a vyprá­vě­ní o pomstě, jehož koře­ny jsou v jed­nom z nej­tr­va­lej­ších japon­ských duchař­ských pří­bě­hů.

Natáčení zača­lo letos v létě v Praze a jejím oko­lí, kde se stře­do­vě­ká archi­tek­tu­ra měs­ta sta­la kuli­sou pro moro­vé stra­ši­dlo. Snímek zve­řej­ně­ný spo­leč­nos­tí Embankment Films uka­zu­je Hauera-Kinga jako rytí­ře Edwarda Carnifexe sto­jí­cí­ho nad Frosethovou Eleonorou, což nazna­ču­je zra­du a pomstu, kte­ré jsou ústřed­ním bodem děje fil­mu.

Gotický příběh o zradě a pomstě

Tvář hrů­zy nově zpra­co­vá­vá japon­ský duchař­ský pří­běh z 19. sto­le­tí Yotsuya Kaidan ve stře­do­vě­kém ang­lic­kém pro­stře­dí. Příběh sle­du­je Edwarda Carnifexe (Hauer-King), rytí­ře, kte­rý zavraž­dí otce své milen­ky, aby se s ní ože­nil, a pak ji opus­tí kvů­li bohat­ší nevěs­tě, kte­rou hra­je Heathcote. Frosethová hra­je Eleanor, jejíž odda­nost se po zra­dě změ­ní v pomstu a její duch se vra­cí ze záhro­bí, aby Edwarda pro­ná­sle­do­val.

Bamber ztvár­ňu­je Eleanořinu sest­ru Beatrici, zatím­co Suter hra­je Richarda, Edwardova pano­še a Beatricinu lás­ku. Radcliffe se obje­vu­je jako Roger, krej­čí zaple­te­ný do Edwardových intrik. Směsice vyni­ka­jí­cích mezi­ná­rod­ních her­ců pod­tr­hu­je atrak­ti­vi­tu fil­mu jak pro arto­vé, tak pro žánro­vé pub­li­kum.

Příběh vychá­zí z gotic­ké tra­di­ce a jako ústřed­ní moti­vy vyu­ží­vá zra­du, posed­lost a nad­při­ro­ze­nou odpla­tu. Biller, kte­rý kro­mě režie a pro­duk­ce napsal i scé­nář, popsal pro­jekt jako spo­je­ní his­to­ric­ké­ho dra­ma­tu a duchař­ské­ho pří­bě­hu. Při natá­če­ní se zno­vu setká­vá s kame­ra­ma­nem Davidem Mullenem, kte­rý pomohl defi­no­vat sty­li­zo­va­nou, tech­ni­co­lo­ro­vou este­ti­ku Čarodějky lás­ky.

Producent Mike Goodridge ze spo­leč­nos­ti Good Chaos popsal pro­jekt jako „stře­do­vě­kou noč­ní můru s kou­sa­vým náde­chem“ a pozna­me­nal, že Billerova vize vyva­žu­je lsti­vý humor, expli­cit­ní horor a vizu­ál­ní nad­sáz­ku. Tento pří­stup je pod­le něj určen „sou­čas­ným divá­kům, kte­ří chtě­jí svě­ží, odváž­né vyprá­vě­ní na vel­kém plát­ně“.

Hororová produkce v Praze

Film vzni­ká v brit­ské pro­duk­ci Good Chaos spo­lu s pro­du­cen­tem Jamesem Bowsherem. Sama Billerová půso­bí jako kopro­du­cent­ka, výkon­ný­mi pro­du­cen­ty jsou Jared Sanford, Phil Hunt a Compton Ross. Embankment Films zajiš­ťu­je mezi­ná­rod­ní pro­dej, zatím­co WME Independent se podí­lí na zastu­po­vá­ní práv v USA.

V Praze zajiš­ťu­je pro­dukč­ní služ­by spo­leč­nost Sirena Film, kte­rá tak pokra­ču­je ve své tra­di­ci pořá­dá­ní roz­sáh­lých mezi­ná­rod­ních natá­če­ní. Díky kom­bi­na­ci zacho­va­lé stře­do­vě­ké archi­tek­tu­ry, kva­li­fi­ko­va­ných štá­bů a finanč­ních pobí­dek je měs­to čas­tou vol­bou pro his­to­ric­ké a horo­ro­vé pro­duk­ce.

Produkce také upo­zor­ňu­je na ros­tou­cí roli Prahy v celo­svě­to­vé horo­ro­vé kine­ma­to­gra­fii. Zatímco měs­to již dlou­ho slou­ží jako náhraž­ka růz­ných evrop­ských pro­stře­dí, jeho role v horo­ro­vé kine­ma­to­gra­fii se v posled­ních letech roz­ší­ři­la a spo­ju­je atmo­sfé­ric­ké loka­ce s mezi­ná­rod­ně uzná­va­ný­mi her­ci a reži­sé­ry. Mezi nedáv­né horo­ro­vé pro­jek­ty natá­če­né v čes­kém hlav­ním měs­tě pat­ří Nosferatu Roberta Eggerse, Interview s upí­rem od AMC a Vrána; na pod­zim se v Praze bude natá­čet také nový film Resident Evil Zacha Creggera.

Tvář horo­ru před­sta­vu­je pro Billerovou pokra­čo­vá­ní jejích umě­lec­kých zájmů a záro­veň roz­ší­ře­ní její­ho zájmu o roz­sáh­lej­ší fil­mo­vou tvor­bu. „Máme tak úchvat­né loka­ce a tak hvězd­né obsa­ze­ní a štáb, že jsem z toho vše­ho tro­chu ohro­me­ná,“ uved­la v pro­hlá­še­ní na začát­ku roku. „Jsem nad­še­ná, že mohu spo­lu­pra­co­vat se spo­leč­nost­mi Good Chaos a Sirena Films a při­vést ten­to krás­ný duchař­ský pří­běh k živo­tu.“

Datum pre­mi­é­ry fil­mu zatím neby­lo sta­no­ve­no, ale Tvář hrů­zy by moh­la mít pre­mi­é­ru někdy v roce 2026 pod­le běž­né­ho pro­dukč­ní­ho plá­nu.

Hlavní foto: Jonah Hauer-King a Kristine Frosethová ve fil­mu Tvář hrů­zy s las­ka­vým svo­le­ním Good Chaos.

 

Autor: Jason Pirodsky
The Remarried Empress: Korejské drama pro Disney+ natáčené v Česku
27. srpna 2025The Remarried Empress: Korejské drama pro Disney+ natáčené v ČeskuDlážděné ulice a gotická architektura Kutné Hory se staly císařským hlavním městem při natáčení nového korejského dramatického seriálu The Remarried Empress, který se bude vysílat na Disney+. Produkce proměnila části historického města a přitahovala pozornost místních…Vydáno v rubrice: Filmové a televizní aktuality
V září vstoupí do českých kin nový dokument o olympijském vítězi v judu Lukáši Krpálkovi
12. srpna 2025V září vstoupí do českých kin nový dokument o olympijském vítězi v judu Lukáši KrpálkoviKdyž český judista Lukáš Krpálek porazil ve čtvrtfinále olympijských her v Londýně 2010 úřadujícího mistra světa Takamasu Anaie, znamenalo to začátek jeho nevídané kariéry. V průběhu následujících deseti let tento sportovec získal světové a olympijské tituly…Vydáno v rubrice: Filmové a televizní aktuality
Letní filmová škola začíná v Uherském Hradišti poctami Timu Burtonovi a Apocalypse Now
27. července 2025Letní filmová škola začíná v Uherském Hradišti poctami Timu Burtonovi a Apocalypse NowV jihovýchodočeském Uherském Hradišti dnes začíná 51. ročník Letní filmové školy (LFŠ), která přivítá filmové fanoušky, kritiky a profesionály z celé republiky i mimo ni. Festival, který potrvá do 31. července, pokračuje ve své dlouholeté tradici…Vydáno v rubrice: Filmové a televizní aktuality
Otec: Koprodukční český film Nightsiren režisérky Terezy Nvotové bude mít premiéru na festivalu v Benátkách
27. července 2025Otec: Koprodukční český film Nightsiren režisérky Terezy Nvotové bude mít premiéru na festivalu v BenátkáchNa Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách bude mít v prestižní soutěži Orizzonti světovou premiéru nový celovečerní film Otec slovenské režisérky Terezy Nvotové (Nightsiren). 82. ročník festivalu, který se koná od 27. srpna do 6. září, bude…Vydáno v rubrice: Filmové a televizní aktuality
Natáčení filmu Duna: aktuální informace a spekulace
11. července 2025Natáčení filmu Duna: aktuální informace a spekulaceVýroba filmu Dune: Part Three, dříve označované jako Dune: Messiah Podle různých zdrojů by se měla oficiálně začít natáčet tento týden v Budapešti. Hlavní zahraniční i místní média však uvádějí, že se natáčení přesune do Prahy.…Vydáno v rubrice: Filmové a televizní aktuality
Designéři Škoda Auto přepracovali vůz Ferat Vampire z kultovního českého hororu z roku 1981
23. června 2025Designéři Škoda Auto přepracovali vůz Ferat Vampire z kultovního českého hororu z roku 1981Designéři Škoda Auto představili odvážnou reinterpretaci jednoho z nejvýraznějších vozidel české filmové historie: automobilu Ferat z hororu Upír z Feratu z roku 1981. Tento nově vymyšlený koncept, vytvořený v rámci série Ikony dostávají novou podobu české automobilky, spojuje strašidelnou…Vydáno v rubrice: Filmové a televizní aktuality
Zelenáč : Policejní drama z Los Angeles s Nathanem Fillionem se v 8. sérii natáčí v Praze
23. června 2025Zelenáč : Policejní drama z Los Angeles s Nathanem Fillionem se v 8. sérii natáčí v PrazePo sedmi sezónách odehrávajících se téměř výhradně v Los Angeles se seriál Zelenáč na chvíli přesunul do Evropy. Policejní seriál stanice ABC, v jehož čele stojí Nathan Fillion jako policista John Nolan, natáčel o víkendu a…Vydáno v rubrice: Filmové a televizní aktuality
Neporazitelní: Nový český film o mistrovství světa v ledním hokeji s Tilem Schweigerem v roli amerického trenéra.
15. června 2025Neporazitelní: Nový český film o mistrovství světa v ledním hokeji s Tilem Schweigerem v roli amerického trenéra.Nový sportovní film Neporazitelní režiséra Dana Pánka, inspirovaný skutečnými událostmi z mistrovství světa v para hokeji 2019 v Ostravě, se chystá do tuzemských kin ještě letos. Film, jehož uvedení do kin je naplánováno na 20. listopadu,…Vydáno v rubrice: Filmové a televizní aktuality
Druhá série „FUBAR“: premiéra seriálu s Arnoldem Schwarzeneggerem v Praze na Netflixu
13. června 2025Druhá série „FUBAR“: premiéra seriálu s Arnoldem Schwarzeneggerem v Praze na NetflixuTento víkend má na Netflixu premiéru druhá série seriálu FUBAR s Arnoldem Schwarzeneggerem v hlavní roli, která diváky opět zavede do světa agenta CIA Luka Brunnera (Schwarzenegger) a jeho dcery Emmy (Monica Barbaro). Osmidílná série se…Vydáno v rubrice: Filmové a televizní aktuality
Duchoň: Životopisný film o slovenském zpěvákovi 70. let představí i Karla Gotta
8. června 2025Duchoň: Životopisný film o slovenském zpěvákovi 70. let představí i Karla GottaV novém slovenském životopisném filmu o zpěvákovi sedmdesátých let Karolu Duchoňovi se objeví i legendární česká hvězda Karel Gott, kterého ztvární český herec Vojtěch Kotek. Film s názvem Duchoň režíruje Peter Bebjak a jeho uvedení do…Vydáno v rubrice: Filmové a televizní aktuality
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře