Film byl natočen podle povídky a brožury „Největší dárek“, kterou Philip Van Doren Stern vydal v roce 1943, a při svém uvedení do kin vydělal 6,3 milionu dolarů, což je přibližně dvojnásobek výrobních nákladů, a této částky se při svém prvním uvedení do kin ani zdaleka nedosáhl. Kvůli neuspokojivým tržbám filmu byla Capra některými studii považován za člověka, který ztratil schopnost produkovat populární a finančně úspěšné filmy. Přestože měl film „It’s a Wonderful Life“ zpočátku smíšené recenze a nebyl úspěšný v pokladnách kin, stal se klasickým vánočním filmem poté, co byl uveden do veřejného vlastnictví, což umožnilo jeho vysílání bez licenčních a autorských poplatků.
Společnost Liberty Films byla zakoupena Paramount Pictures a zůstala její dceřinou společností až do roku 1951. V roce 1955 film koupil M. & A. Alexander. Ta zahrnovala klíčová práva na původní televizní syndikaci, původní nitrátové filmové prvky, hudební doprovod a práva na film „Největší dar“. Brzy poté převzala práva na film společnost National Telefilm Associates.
Úřední chyba ve společnosti NTA zabránila řádnému obnovení autorských práv v roce 1974. Navzdory propadlým autorským právům musely televizní stanice, které film vysílaly, stále platit autorské poplatky, protože - ačkoli se snímky z filmu dostaly do veřejného vlastnictví - příběh filmu byl stále omezen jako odvozené dílo filmu „Největší dar“, jehož autorská práva Philip Van Doren Stern obnovil v roce 1971. Film se stal v 80. letech 20. století oblíbeným svátečním filmem, pravděpodobně díky jeho opakovanému uvádění v každé sváteční sezóně na stovkách místních televizních stanic. Byl zmíněn při projednávání zákona o prodloužení doby platnosti autorských práv v roce 1998.
V roce 1993 se společnost Republic Pictures, která byla nástupnickou společností NTA, opřela při vymáhání svých nároků na autorská práva o rozsudek Nejvyššího soudu USA ve věci Stewart v. Abend z roku 1990 (který se týkal jiného Stewartova filmu, „Zadní okno“ z roku 1954). Ačkoli autorská práva k filmu nebyla obnovena, společnost Republic stále vlastnila práva k filmu „Největší dar“; žalobci tak mohli argumentovat jeho statusem odvozeného díla z díla, na které se stále vztahují autorská práva.
Společnost NBC má od roku 1996 licenci na vysílání filmu v americké televizní síti a tradičně jej uvádí během svátků po Dni díkůvzdání a na Štědrý den. Paramount (prostřednictvím mateřské společnosti Viacom, která v roce 1998 koupila tehdejší společnost Republic, Spelling Entertainment) má poprvé od roku 1955 opět distribuční práva. Vzhledem ke všem výše uvedeným opatřením se jedná o jeden z mála filmů RKO, který v USA není pod kontrolou Turner Entertainment/Warner Bros.
7. května 2025 The Surfer - Nicolas Cage na vlnách toxické maskulinity Muž (Nicolas Cage) se po letech vrací na odlehlou idylickou pláž, kde vyrůstal a své nejšťastnější dny tu trávil surfováním. Svému synovi (Finn Little) chce dopřát to samé a společně tu […] Posted in Filmové recenze
6. května 2025 Občanská válka: Alex Garland servíruje válku bez návodu Alex Garland je velmi známý svoji předlohou pro film Pláž. Mně se dost zamlouval knihou Tesaract, kterou jsem četl před více než 20 lety. Mezi další pozoruhodné počiny patří určitě i […] Posted in Filmové recenze
5. května 2025 The Last of Us - Den první (S02E04) Možná Vám chybí recenze na předchozí díly, ale neměl jsem moc času a seriál se mi přestal tolik líbit. Možná čekám o seriálu trochu více. Spíše mně ale zklamalo to, že druhá hlavní postava […] Posted in TV Recenze
Nejnovější komentáře