A málem jsme to Chrisu Carterovi, duchovnímu otci seriálu a režisérovi filmu, skutečně uvěřili. Sliboval nám důstojný comeback fenoménu klasických Akt X. Hladovějící fanoušky hodlal nakrmit dalším rozvíjením charakterů titulních postav, diváka v seriálové mytologii neznalého zase uspokojit napínavým hororovým thrillerem...
Takřka nic z toho ale film Akta X: Chci uvěřit nenabízí. Po tolika očekáváních a slíbených scenáristických prostocvicích (které by od tvůrce tak kvalitního seriálu měly být samozřejmostí) jde Carter do boje prakticky jen se dvěma pilíři, na kterých by eventuálně mohl něco stavět: představení titulní dvojice, a už po vzoru seriálu klasicky napínavé vyvrcholení.
Po šesti letech od konce seriálu se jeho tvůrci podařilo se svými dítky znovu vyrukovat s pečlivou trpělivostí a balancem. Vrásčitými tvářemi bývalých agentů FBI na nás neútočí naráz, ale přes hned několik nekonkrétních záběrů se k nim propracovává tak, aby se skalní fanoušci dostali do dostatečné extáze (následující scény typu „tužky na stropě“ odkazující na seriál se pak nesou ve stejném duchu) a ostatní diváci pochopili, že s touhle dvojkou to asi nebude jen tak. Ve finále se naopak vrací k dobře osvědčeným zásadám, a jak atmosférou, tak určitou bizarností se z celého filmu právě jeho závěr asi nejvíc přibližuje hlavní myšlence seriálu.
Problém je ale v tom, že příběh mezi těmito dvěma záchytnými body (tedy asi tři čtvrtiny celého filmu), je absolutní, ryzí, nefalšovaná a stoprocentní vata, a to z toho nešťastného důvodu, že v takovýchto částech filmu hraje prim hlavní zápletka. Ta by totiž sama o sobě vydala na jednu těžce průměrnou epizodu, kterou se ale Carter do požadovaných sta minut snaží vycpat monology a dialogy hlavních hrdinů.
Mulder tu se Scullyovou řeší otázky víry a důvěry nejen k věcem kolem nich, ale hlavně k sobě navzájem. Pro aktivního a vše si pravidelně rekapitulujícího fanouška to může být balzám na duši, pro ty, kterým už jednotlivé vztahy a spojitosti ze seriálu v krvi pomalu chladnou už to jsou jen mnohokrát opakovaná moudra, nesečtělý divák se však zákonitě musí unudit k smrti. Takový pozorovatel je tak po většinu filmu v pasti. Zápletka s vnitřním bojem Scullyové nad záchranou nevyléčitelného dítěte, mimochodem totálně odbočující a takřka nijak nesouvisející s hlavní dějovou linií, ho nemůže absolutně ničím oslovit, a vedle Muldera, Scullyové a jednoho „hosta na konec“ se v příběhu navíc objevují pouze tři (!) nějak důležitější postavy, ještě ke všemu ploché jako prkno a vedle všudypřítomné dvojice tak daný divák nemá tu nejmenší šanci se k někomu z nich přiblížit.
V seriálu byli Mulder a Scullyová jistým způsobem jako dvě děti na písku přetahující se o jednu lopatičku, zde je ale Carter nechal dospět a asi ve třetině filmu tak dvojici dochází zásoba klasických bonmotů (vtip s Georgem Bushem je výborný, stylem pro Akta X i nový, jen škoda, že svého druhu taky jediný) a snímek přichází o jakékoliv odlehčení. Na druhou stranu ale nedokáže být ani nijak vážný či napínavý. Kromě již zmíněného finále a jedné solidnější honičky tu není nic, co by mohlo trochu rozproudit krev, přestože spojením podmanivé hudby Marka Snowa s temnými zasněženými pláněmi se Carterovi nabízí sugesce jako hrom.
Než jsem začal se psaním této recenze, byl jsem ochoten oproti stávajícímu rozsudku pro film Akta X: Chci uvěřit přičíst k dobru ještě alespoň ten jeden bod, postupné uvědomování si faktů však přebylo toho nostalgického fandu, který se pořád snaží vrátit co nejvíc rozlitého mléka zpátky do sklenice. Že Mulder zabil psa, to byla poslední kapka.
Chris Carter zůstává bohem televizních obrazovek, na filmovém plátně se z něj však stává roztěkaný ňouma, který si nedokáže uspořádat priority. Kdysi napínavý a mysteriózní thriller tak z pódia vytlačilo postárlé duo bez jakéhokoliv východiska nebo vývoje přešlapující na omšelých polemikách a kvalitativně diskutabilních dialozích. Nemá cenu nějak oslovovat skalní fanoušky, kteří se odradit stejně nenechají (a jistým zvráceným způsobem je to i dobře), zbylé čtenáře bych ale rád varoval: Nevěřte nikomu, a tomuhle filmu už vůbec ne!
Jak film zabodoval u těch nejskalnějších tuzemských fandů můžete zjistit na stránkách www.kultx.cz.
V rukách toho nejpovolanějšího se filmová Akta X sesypala jako domeček z karet. Kdybys to, Chrisi, dal zase Bowmanovi, udělal bys líp...
Naše hodnocení:
4
Podobné články
Recenze: Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů
Recenze: Koralína a svět za tajnými dveřmi
Recenze: Noc v muzeu 2
Recenze: Andělé a démoni
Recenze: Dvojí hra
Recenze: Krvavý Valentýn
Recenze: Pátek třináctého
Recenze: Gran Torino
Recenze: Rychlí a zběsilí
Recenze: JCVD
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
24. July 2008 - 8:39 — Václav Urbánek
Nejnovější komentáře