Dvojice přitroublých bratrů-dvojčat z rodiny zlodějů se snaží provést poslední loupež ve filmu Bráchové, netradiční komedii, která se nyní vysílá na Amazon Prime Video. Dokáže vynikající herecké obsazení, včetně několikanásobné držitelky Oscara, osmkrát nominované Glenn Close a známého charakterního herce M. Emmetta Walshe v jeho poslední roli, zachránit v podstatě bezmozkovou záležitost ve stylu SNL? To musíte rozhodnout vy.
Abyste si udělali představu, o jaký film se jedná, nejbližší srovnání, která vás při sledování Bratrů napadají, jsou Tim a Eric: Miliardový film, film Davida Spadea Špinavý Joe a Jack a Jill - poslední jmenovaný film ani ne tak kvůli kvalitě zpracování, ale proto, že si lze snadno představit verzi tohoto filmu s Adamem Sandlerem v obou rolích.
Tyto hlavní role místo nich obsadili Peter Dinklage a Josh Brolin, kteří jsou shodou okolností dvojčata, což je fakt, který ani jednoau nezpochybní žádná z postav ve filmu představovaných touto dvojicí fyzicky velmi odlišných osobností. To, že film podvrací očekávání o druhu komedie, která naplnila film Dvojčata Arnolda Schwarzeneggera a Dannyho Devita, je samo o sobě poněkud zábavné.
Bráchové začínají flashbackem, který slouží jako příběh o vzniku: kdesi na venkově hlubokého jihu se dvanáctiletá dvojčata Moke a Jady nadobro rozloučí s matkou Cath (Jen Landon), když se vrátí domů na Den díkůvzdání a policie je pronásleduje. Máma odjíždí s přítelem Glennem (Joshua Mikel) do západu slunce, zatímco oba bratři, kteří si z toho odnesli špatné ponaučení, se vydávají na dráhu zločinu v jejích stopách.
O třicet let později si Jady (Dinklage) právě odpykává dlouhý trest odnětí svobody za loupež, zatímco Moke (Brolin) obrátil list s manželkou Abby (Taylour Paige) a dítětem na cestě. Poté, co sadistický vězeňský dozorce Farful (Brendan Fraser) vydírá Jadyho, aby provedl ještě jednu loupež, se však novému bývalému trestanci podaří zapojit do akce svého bratra.
Někde cestou se do hry vrátí dávno ztracená matka bratrů (nyní ji hraje Close) a trojice se společně snaží najít zakopaný poklad. Důvěra mezi nimi však už dávno vyprchala - matka chlapce před třemi desetiletími opustila, zatímco Jady se nechal Mokeem obvinit z jejich předchozí práce, což vedlo k jeho odsouzení do vězení. Bude si trojice po tolika letech schopna navzájem důvěřovat?
Možná, ale do těchto postav jsme investovali tak málo, že je těžké se dopracovat k velkému zájmu o jejich úspěch. Nenápadný a málo náročný scénář Macona Blaira působí, jako by byl určen pro mnohem jiný a možná introspektivnější typ filmu; to, co se nakonec dostalo na plátno, funguje spíše v rovině široké komedie, ale když se do sebe Dinklage a Brolin zakousnou, funguje to za těchto podmínek dobře.
Co však film Bráchové skutečně povyšuje nad obvyklý film tohoto typu, je pestré obsazení vedlejších postav, které zahrnuje i Walshe v roli Farfulova otce a neokoukanou Marisu Tomei jako Bethesdu, hipísačku, která navázala vztah s uvězněným Mokem - a sdílí domov s velkým orangutanem, který se v jednom z nejpamátnějších momentů filmu vnucuje Jadymu. A Fraser je skutečným vrcholem: jeho hloupoučký padouch s pěnou u úst dodává příběhu výbušnou energii, kterou opravdu potřebuje.
Bráchové jsou drsní a neomalení a působí jako obalení špínou v doslovném i přeneseném slova smyslu; tento film se nebojí jít do míst, kam by se vydalo jen málokterá jiná mainstreamová komedie, a na cestě se vyhřívá ve vší špíně. Zároveň je však z těchto postav a světa, který obývají, cítit upřímnost: film se nikdy nepovyšuje nad tyto lidi tak, jak by se to mohlo stát u mainstreamových komedií tohoto typu.
Film je také zpracován s neobvyklým rodokmenem jak před kamerou, tak za ní: kromě obsazení oceňovanými herci, kteří jako by se nechumelilo, jej režíroval Max Barbakow, jehož film Časová smyčka Palm Springs byl před několika lety miláčkem kritiky a komerčním úspěchem. Ve filmu Bráchové není ani stopy po takové vynalézavosti nebo vypravěčských ambicích, ale zato je tu zvláštní druh přízemního a špinavého kouzla.
Tento článek původně napsal Jason Pirodsky pro The Prague Reporter a do češtiny jej přeložil Jiří Borový
Nejnovější komentáře