Čtení nemusí být vážně jen nuda!
Čtenářství je naprosto důležitá věc a měla by být samozřejmá součást nejen výuky, ale i dne každého školáka. Rozvoj slovní zásoby, slovního projevu napomáhá našemu vyjadřování i psanému projevu, umět vyjádřit své myšlenky. Vezměte si do rukou knihu a dejte dětem ten nejlepší příklad. Začněte číst.
Tato publikace je určena pro žáky 3.-5. ročníku základních škol, učitele, ale i rodiče a prarodiče, kteří chtějí, aby děti měly společné zážitky sdílené při četbě knih.
Vedení deníku nemusí být pro děti nutnost, ale zábava a dobrý pocit z dobře vykonané práce. Pro učitele a žáky je to jakási „kuchařka“, děti i učitelé s ní mohou dále pracovat a upravovat. Jedná se pouze o polotovar. Někdo je od začátku aktivní čtenář, někdo bohužel ne.
Na úvodu naleznete osobní profil čtenáře. Ten si autor může dotvořit, jak se mu líbí. V další části je čtenářský profil – co jsem četl/a, i třeba poslech audioknih. Součástí publikace je návod na čtenářské bingo. Díky němu může učitelka přiměřeně ovlivnit výběr knih a učit žáky se v nabídce knih orientovat a správně si vybrat. Být pro ně dobrým průvodcem na cestě na poznáním do říše knížek. Audioknihy jsou nesmírně důležité pro děti, které mají potíže se čtením. Při jejich poslechu zlepšíte pozitivní vztah dětí ke čtení. Součástí knihy je profil autora, ilustrátora – jedná se o důležitou zpětnou vazbu pro vnímání literatury. Co jsme četli ve škole lze do knihy též zaznamenat.
V rámci výuky jsou poslední dobou oblíbené čtenářské dílny. Díky nim se posiluje vztah ke čtení. Učitel s knihou v ruce jde příkladem svým žákům. Svoje nadšení pro četbu lze i na dnešní děti přenést a vychovat z nich pořádné knihomoly. Anebo se o to alespoň pokusit a nenechat se odradit. Nabídnout dětem knihy vydané dříve, ale i ty ze současnosti. Sdílení prožitku z přečteného je naprosto neocenitelné. Mít možnost říci svůj názor, vyjádřit své poznatky, pocity v rámci skupiny, vzájemně se obohacovat, každý z nás může text i děj knihy vnímat a pochopit jinak.
Velice se mě líbilo zachycení myšlenek jako filmový záznam, kdy dítě má za úkol nakreslit filmový záznam důležitých situací příběhu. Další z dobrých nápadů, které jistě využiji je květ – umožní nám zamyslet se nad postavou příběhu a do okvětních lístků se zapíše, co všechno postava umí. Skvělým nápadem je čtenářský strom, kdy na větve stromu po přečtení knihy zakreslíte lísteček s názvem knihy. Čtenářský metr vyjadřuje počet přečtených knih. Další z nápadů je vkládání barevných kuliček za přečtenou knihu.
Autor: Dita Nastoupilová
Ilustrace: Petr Šrédl
Žánr: metodická příručka
Vydáno: 2018, Fragment ve společnosti Albatros Media, a.s, Praha
Počet stran: 64
Vazba knihy: brožovaná
ISBN: 978-80-266-0115-9
Nejnovější komentáře