Kritiky.cz > Filmy > Filmové recenze > Dáma na kolejích vs. Barbie aneb proměny feminismu očima AI

Dáma na kolejích vs. Barbie aneb proměny feminismu očima AI

obrázek 2024 11 25 145550604
obrázek 2024 11 25 145550604
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Retro recen­ze pro dnešek nás zave­de zpát­ky do hlu­bin soci­a­lis­mu – do roku 1966, kdy se reži­sér Ladislav Rychman roz­ho­dl dva roky po vydá­ní prv­ní­ho čes­ké­ho muzi­ká­lu Starci na chme­lu nato­čit dal­ší, ten­to­krát ale z jiné­ho pro­stře­dí. 

Příběh vyprá­ví o Marii Kučerové, ženě, kte­rá svě­do­mi­tě pra­cu­je jako řidič­ka tram­va­je a záro­veň je i vzor­nou mat­kou v domác­nos­ti. Poté, co ale při­stih­ne man­že­la při nevě­ře, roz­hod­ne se vzor­nost a svě­do­mi­tost nechat minu­los­tí. Namísto toho v sobě pro­bu­dí ženu, kte­ré svět leží u nohou. Začne vyu­ží­vat své­ho šar­mu a ohra­zu­je se pro­ti sub­mi­siv­ní­mu posta­ve­ní žen, kte­ré ve spo­leč­nos­ti panu­je. Celý sní­mek je tak jed­nak pole­mi­kou nad tím, co člo­věk od živo­ta oče­ká­vá, jakým způ­so­bem se toho sna­ží docí­lit a zda ho to nako­nec oprav­du uči­ní šťast­ným.

Příběh je při­nejmen­ším na svou dobu vel­mi osvě­to­vý. Zvlášť když při­hléd­ne­me k tomu, že i po téměř šede­sá­ti letech jsou někte­ré jeho prv­ky stá­le aktu­ál­ní. Socialistický aspekt sice vymi­zel, pře­ci jen ale deba­ta o posta­ve­ní žen ve spo­leč­nos­ti stá­le aktu­ál­ní je a je i zají­ma­vým námě­tem k tvor­bě fil­mů. Narážím zde samo­zřej­mě na trhák minu­lé­ho roku – Barbie reži­sér­ky Grety Gerwig.

Srovnání těch­to dvou sním­ků je při­nejmen­ším v mno­ha aspek­tech obtíž­né. Proto jsem se roz­ho­dl, že než­li se poku­sím o vlast­ní myš­len­ku, zeptám se na názor umě­lé inte­li­gen­ce. A Chat GPT to vidí násle­dov­ně:

Dáma na kole­jích (1966): Film byl nato­čen v Československu v obdo­bí, kdy se soci­a­lis­tic­ká ide­o­lo­gie sna­ži­la pod­po­ro­vat rov­nost pohla­ví, při­čemž ženy byly povzbu­zo­vá­ny, aby vstu­po­va­ly na pra­cov­ní trh a podí­le­ly se na budo­vá­ní spo­leč­nos­ti. Feminismus v teh­dej­ší podo­bě byl však ome­ze­ný – šlo spí­še o eko­no­mic­kou eman­ci­pa­ci žen než o důraz na indi­vi­du­ál­ní vol­bu či boj pro­ti gen­de­ro­vým ste­re­o­ty­pům. Postava Marie je zob­ra­ze­na jako sil­ná žena, kte­rá se roz­hod­ne posta­vit za své prá­vo na vlast­ní hod­no­tu a mís­to ve svě­tě, což byla teh­dy osvě­žu­jí­cí změ­na.

Barbie (2023): Tento ame­ric­ký film vzni­kl v době tzv. čtvr­té vlny femi­nis­mu, kte­rá kla­de důraz na inter­sek­ci­o­na­li­tu, sebe­vy­já­d­ře­ní, kri­ti­ku patri­ar­chál­ních struk­tur a medi­ál­ní repre­zen­ta­ce. Film se zabý­vá nejen žen­skou iden­ti­tou a její kom­plex­nos­tí, ale i hle­dá­ním rov­no­váhy mezi muž­ský­mi a žen­ský­mi role­mi. Barbie uka­zu­je, že femi­nis­tic­ká téma­ta již nejsou mar­gi­na­li­zo­va­ná, ale stá­va­jí se sou­čás­tí main­stre­a­mo­vé kul­tu­ry.

  1. Hlavní femi­nis­tic­ká téma­ta:

Dáma na kole­jích: Film se zamě­řu­je na eman­ci­pa­ci ženy v rodin­ném a pra­cov­ním pro­stře­dí. Marie, tram­va­jač­ka, se vzbou­ří pro­ti domá­cí­mu ste­re­o­ty­pu, v němž je pod­ří­ze­ná man­že­lo­vi a jeho zále­tům. Její ges­to (ujmu­tí říze­ní tram­va­je ve chví­li, kdy její muž selhá­vá) má sym­bo­lic­ký význam jako vyjá­d­ře­ní její schop­nos­ti pře­vzít kon­t­ro­lu nad vlast­ním živo­tem. Feminismus zde půso­bí jako důraz na morál­ní sílu ženy a na její schop­nost vypo­řá­dat se s pro­blémy, kte­ré vzni­ka­jí v rám­ci rodin­ných struk­tur.

Barbie: Barbie nao­pak řeší mno­ho­vrs­tev­na­tou otáz­ku iden­ti­ty a spo­le­čen­ské­ho tla­ku na doko­na­lost, kte­rý ženy cítí. Film zkou­má, jak patri­ar­chát for­mu­je oče­ká­vá­ní žen i mužů, a nabí­zí meta­fo­ric­ké zob­ra­ze­ní „Barbie svě­ta“ jako uto­pie, kte­rá má své limi­ty. Feminismus je zde pojat inklu­ziv­ně­ji, s akcen­tem na dia­log a hle­dá­ní rov­no­váhy mezi pohla­ví­mi. Důraz je kla­den i na muž­ské posta­vy (Ken), kte­ré se potý­ka­jí s oče­ká­vá­ním tra­dič­ních gen­de­ro­vých rolí, čímž film pře­kra­ču­je hra­ni­ce čis­tě žen­ské­ho téma­tu.

  1. Styl a způ­sob vyprá­vě­ní:

Dáma na kole­jích: Satirická kome­die s prv­ky tragé­die, kte­rá femi­nis­tic­ké téma podá­vá sub­til­ně­ji, čás­teč­ně kvů­li teh­dej­ší spo­le­čen­ské cen­zu­ře. Hlavní posta­va je rea­lis­tic­ká a pří­stup­ná, což odpo­ví­dá teh­dej­ší­mu sty­lu čes­ko­slo­ven­ské­ho fil­mu. Humor a iro­nie slou­ží k odleh­če­ní váž­né­ho téma­tu, čímž zajiš­ťu­je vět­ší při­ja­tel­nost pro šir­ší pub­li­kum.

Barbie: Stylizovaný a barev­ný film plný sym­bo­li­ky, kte­rý vyu­ží­vá absurd­ní humor, pop­kul­tur­ní odka­zy a meta­na­ra­tiv­ní prv­ky. Díky tomu půso­bí jako post­mo­der­ní mani­fest femi­nis­mu a kul­tur­ní kri­ti­ky, cíle­ný na glo­bál­ní pub­li­kum. Film si nebe­re ser­vít­ky při kri­ti­ce patri­ar­chá­tu, ale záro­veň uka­zu­je žen­skou i muž­skou zra­ni­tel­nost.

  1. Reflexe spo­le­čen­ské situ­a­ce:

Dáma na kole­jích: Film odrá­ží dobu, kdy se ženy v soci­a­lis­tic­ké spo­leč­nos­ti sice zapo­jo­va­ly do pra­cov­ní­ho pro­ce­su, ale čas­to byly nadá­le vázá­ny tra­dič­ní­mi rodin­ný­mi role­mi. Marie je pro­to­ty­pem ženy, kte­rá se sna­ží najít rov­no­váhu mezi osob­ní svo­bo­dou a oče­ká­vá­ním spo­leč­nos­ti.

Barbie: Tento film je reak­cí na sou­čas­nou kul­tu­ru, kde jsou gen­de­ro­vé role stá­le inten­ziv­ně dis­ku­to­vá­ny. Odráží potře­bu rede­fi­no­vat, co zna­me­ná být ženou nebo mužem v moder­ní době, a ote­ví­rá pro­stor pro růz­né podo­by iden­ti­ty.

Toť pohled AI, se kte­rým se dá, dle mého názo­ru, sou­hla­sit. Přinejmenším kla­de zají­ma­vé otáz­ky a je pod­nět­ným před­mě­tem do dis­ku­se. Tu ale nechá­me na jin­dy. Dovolím si ješ­tě zhod­no­tit i nepří­bě­ho­vé prv­ky fil­mu, abych si nepři­šel úpl­ně zby­teč­ný. Narovinu se cítím povi­nen čte­ná­ře uvě­do­mit s fak­tem, že jsem vel­kým fanouš­kem muzi­ká­lů a budu tedy hod­no­tit zejmé­na ty prv­ky, kte­ré muzi­ká­lo­vé­mu sché­ma­tu odpo­ví­da­jí. 

Vizuální strán­ka, odmyslíme-li stá­ří sním­ku, má své svět­lé i tem­né strán­ky. Nepřekvapivé je opě­tov­né poru­šo­vá­ní prin­ci­pu osy. To je hřích, kte­rý je bohu­žel pro star­ší čes­ké sním­ky typic­ký a mís­ty může půso­bit ruši­vě. Nicméně oce­ňu­jí opro­ti tomu nápa­di­tost a kom­po­zi­ci jed­not­li­vých zábě­rů. V pří­pa­dě hudeb­ních čísel a cho­re­o­gra­fií kame­ra i přes ome­ze­né tech­no­lo­gic­ké mož­nos­ti teh­dej­ší doby fun­gu­je dob­ře. Obecně na poměr­ně sta­rý film jsou zde zábě­ry, kte­rým by se neje­den reži­sér z důvo­du nároč­nos­ti pro­ve­de­ní vyhnul rád i dnes a to se musí oce­nit.

Přesuňme se teď k Herecké strán­ce. Jiřina Bohdalová v hlav­ní roli mě vel­mi bavi­la. Bylo na ní totiž vidět, že jí samot­nou tato role bavi­la také. Její herec­ké zlo­zvy­ky v podo­bě typic­kých gri­mas v obli­če­ji jí tak divák snad­no odpus­tí. Vyzdvihnout musím i Radoslava Brzobohatého, kte­rý do své role vne­sl balanc komic­ké­ho prv­ku a dra­ma­tič­nos­ti. 

No a nako­nec mož­ná nej­dů­le­ži­těj­ší strán­ka fil­mu – hud­ba. Tu si neod­pus­tím nikdy, zvláš­tě pak u recen­ze na muzi­kál. Za hud­bou sto­jí tro­ji­ce Jiří bažant, Jiří Malásek a Vlastimil Hála. Ti před­ved­li schop­nost do fil­mu zakom­po­no­vat žánro­vou rozmanitost- od jaz­zu až po žal­my. Vyzdvihnout musím i tex­ty, kte­ré mají chyt­ré rýmy, kte­ré už se ani v dneš­ních muzi­ká­lech nevi­dí. Zároveň pra­cu­jí i s chyt­rý­mi sym­bo­ly a obec­ně si mys­lím, že tex­to­vě je to vyve­de­né. Hudebně ale tra­tí hlav­ně na fak­tu, že byly pís­ně psá­ny na míru fil­mu a nepřed­po­klá­da­lo se, že by moh­li stát sami o sobě. Proto se z nich na roz­díl od reper­toá­ru z e Starců na chme­lu nesta­li hity. Největší prů­švih toho­to fil­mu coby muzi­ká­lu je ale Jiřina Bohdalová, kte­rá pros­tě roze­ná zpě­vač­ka není a je to dost sly­šet. Nechci jí však křiv­dit – ve fil­mu nezpí­vá hez­ky sko­ro nikdo a pořád je tu jis­tá šan­ce, že na vině jsou zvu­ka­ři.

Na závěr ješ­tě při­dám jako slad­kou teč­ku náhod­ný citát z fil­mu, kte­rým při­dá­vám body scé­náris­tům za mě vel­mi blíz­ký styl humo­ru:

To si může­te ze své­ho pla­tu řidič­ky tram­va­je dovo­lit tako­vý kožich? Kde jste ho vza­la?“ - „No, kde bych ho asi vza­la? Chovám doma leo­par­da.

Touhle větou si sko­ro zís­ka­li mé odpuš­tě­ní za klišé, kte­ré nená­vi­dím, nebo­li „celý film byl jen sen“.


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
  • Zastav a nepřežiješ - Zábavná kravina na n-tou.28. prosince 2006 Zastav a nepřežiješ - Zábavná kravina na n-tou. Frontman skupiny Chinaski zpívá v jedné své písni: „Jsou taky tací, co maj problémy s orientací.“ A je to svatá pravda. Ještě donedávna by mě nikdo nedonutil k tomu, abych si šlehl snímek […] Posted in Filmové recenze
  • Příběhová adventura 12 Minutes od Luise Antonia publikovaná...21. listopadu 2020 Příběhová adventura 12 Minutes od Luise Antonia publikovaná... Příběhová adventura 12 Minutes od Luise Antonia publikovaná vydavatelem Annapurna Interactive (Stray, Outer Wilds) se odkládá na rok 2021. Posted in Krátké herní aktuality
  • Family Dinner13. dubna 2023 Family Dinner Nové psychologické slowburn drama lehce řízlé hororem z Rakouska. Máme tu dívku trpící nadváhou, která jde strávit velikonoce ke své tetě, která by ji měla pomoct shodit nějakou tu […] Posted in Krátké recenze
  • Ghost Rider 2 | Ghost Rider: Spirit of Vengeance [25%]2. března 2012 Ghost Rider 2 | Ghost Rider: Spirit of Vengeance [25%] Ghost Rider 2 http://www.csfd.cz/film/245662-ghost-rider-2/ http://www.imdb.com/title/tt1071875/   Ghost Rider: Spirit of Vengeance   Ghost Rider 2 Mládeži […] Posted in Filmové recenze
  • Papír s duší vintage - kniha plná inspirace20. května 2017 Papír s duší vintage - kniha plná inspirace Nůžky, lepidlo, papír, staré pohledy a fotografie, staré knihy, látky, kartón, krajky... Zkrátka věci, které se nacházejí v každé domácnosti. Věděli jste, že se z nich dají vyrobit […] Posted in Recenze knih
  • Komiks 510. září 2016 Komiks 5 Posted in Komiks
  • Phantoms (1998)5. dubna 2018 Phantoms (1998) V nitru Země se skrývá něco zlověstného. Něco, co jednou za čas vyleze na povrch a doslova pohltí vše živé v dohledu… Jennifer se právě vrací z L. A., kde […] Posted in Horory
  • stažený soubor e146989472984930. července 2016 BĚŽECKÁ REVOLUCE: Nicholas Romanov, Kurt Brungardt Rádi běháte, ale chcete se stále zlepšovat, podávat lepší výkony a přesto se vám to stále nedaří? Právě Vám, ale i ostatním zájemcům o běh by neměla uniknout nová knížka z nakladatelství […] Posted in Recenze knih
  • Medovníček na cestách29. září 2024 Medovníček na cestách Máte rádi pohádky o skřítcích? Chcete poznat jednoho velmi šikovného skřítka Medovníčka? Další pohádka ze série Medovníčkovy pohádky na vás čeká ve všech knihkupectvích. Autorem je jako […] Posted in Recenze knih
  • Meg 2: Příkop6. srpna 2023 Meg 2: Příkop Meg 2: Příkop je klasická letní akční komedie, která moc nedává smysl, ale bavit se při ní budete. Má strašně vrávorající příběh, kterej staví na věcech z jedničky, ale místo nějakých […] Posted in Krátké recenze

Studuji žurnalistiku na Karlově univerzitě. Ve volném čase rád chodím do divadla, sleduji filmy a seriály, poslouchám hudbu, a píšu texty - od poezie až k publicistice.

Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 2,73350 s | počet dotazů: 240 | paměť: 62415 KB. | 25.11.2024 - 17:27:08