U příležitosti výstavy věnované objevu Tutanchamonovy hrobky, jsme si zakoupili tuto krásnou knihu s názvem Egyptské mýty, kterou připravila Jean Menziesová a ilustrovala Katie Ponderová. Jen pozor, nesplést se stejnojmennou knihou od George Harta, která se rovněž věnuje egyptské mytologii. Knížka obsahuje výběr z egyptských mytologií a příběhů, které mají více mýtický a náboženský charakter než klasické pohádky. Po knize jsem sáhla proto, že mám ráda nejen pohádky, ale i mýty a legendy, a ráda se seznámím s jedněmi z nejstarších mýtů na světě. Jen dodám poznámku, že jedny z nejstarších mýtů se objevily již ve starověkých civilizacích – byly nalezeny v písemné podobě již na egyptských papyrech a stélách. Z tohoto období jsou známy např. egyptský Příběh o dvou bratřích (cca 1200 př. n. l.), Příběh o Sinuhetovi či O princi a sfingách. Pojďme se tedy na tento klenot podívat trochu blíže a přenesme se o několik tisíciletí zpět v čase do kouzelné a magické země, jedné z nejstarších civilizací!
Co praví anotace:
„Zajímá vás, jaké prokletí stihlo boha země Geba a bohyni nebes Nutu, proč se sluneční bůh Re rozhodl opustit zemi a jak vlastně může dopadnout takový závod ve veslování na kamenných lodích? Anebo byste se rádi dozvěděli, co předpověděl jeden mág Cheopsovi, staviteli té největší známé pyramidy, případně co se může přihodit námořníkovi, který ztroskotá na zapomenutém ostrově? Ponořte se do magického světa vykresleného tímto souborem více než dvaceti bájí a pověstí, které patří mezi ty nejstarší na světě, a poznejte svět staroegyptských bohů, faraonů i obyčejných smrtelníků.“
Jaké jsou klady a zápory?
Jedná se o sbírku dvaceti staroegyptských mytologických příběhů, které zahrnují příběhy o bozích a kosmogonii – vzniku vesmíru (vedle biblických a řeckých příběhů o vzniku světa), ale nejsou to pohádky v moderním smyslu slova, ačkoliv mají určité podobnosti s tím, co dnes označujeme jako pohádky. Nutno uznat, že práce se Jean Menziesové a Katie Ponderové povedla na výbornou, mě osobně se dílo velice líbí. Již titulní stránka knihy je vyvedena naprosto zdařile, co teprve dalších 144 stran! Nelze říci, že by ilustrace dokreslovaly obsah textu, nýbrž grafické ztvárnění tvoří nedílnou součást knihy a vytváří silný vizuální zážitek. Stránky jsou pestrobarevné, na zářivém podkladě jsou obrázky hieroglyfů, rosettské desky či papyrů a hlavně bohů – to všechno doplněno vysvětlujícím textem. Po úvodu a kapitole o starověkém Egyptě následují kapitoly: Počátek, Bohové, Faraoni a královská rodina, Smrtelníci a Staroegyptské báje. Kniha kromě samotných mýtů obsahuje i mnohá poučná vysvětlení, jako je seznámení se slavnými faraony, struktura hrobek, obeznámení s uctíváním bohů, popis posvátných zvířat, a na závěr je obohacena rodokmenem bohů, glosářem i rejstříkem. Knize nemám, co vytknout, a jsem naprosto unešena.
Závěr:
Závěrem bych shrnula, že tuto knihu jsem četla velmi ráda a vždy ji ráda zase znovu otevřu. Kniha je úžasně graficky provedena. Mytické příběhy mne poučily o životě egyptských bohů, faraonů i prostých smrtelníků tehdejší doby. Doporučila bych ji těm, kteří milují nejen příběhy a mýty, ale také samotný Egypt a touží po hlubším vhledu do staroegyptské kultury.
Něco krátce k autorce:
Jean Menziesová je autorka, která se specializuje na popularizaci mytologie, historie a kultury starověkých civilizací. Věnuje se psaní knih, které přibližují čtenářům fascinující světy dávných civilizací, a její práce se zaměřují především na egyptské mýty a legendy. Menziesová je známá svou schopností přetavit složité historické a kulturní informace do přístupného a poutavého textu, který osloví širokou čtenářskou veřejnost, včetně těch, kteří mají o historické a mytologické příběhy pouze základní zájem. Její kniha Egyptské mýty je příkladem tohoto přístupu, který čtenářům umožňuje ponořit se do světa starověkého Egypta a jeho bohaté mytologie.
Nejnovější komentáře