Zlatá palma z Cannes pro naší nejnovější akvizici – film LÁSKA Michaela Hanekeho a další oceněné filmy, které posíláme do české distribuce v nadcházejících měsících.
Českou filmovou sezónu 2012 obohatí Film Distribution Artcam o pět výrazných autorských filmů, které dominovaly na hlavních evropských festivalech v Cannes, Berlíně či Rotterdamu.
CANNES 2012
Nejčerstvěji si v Cannes pro nejvyšší cenu – Zlatou palmu došel Michael Haneke, jehož předchozí titul Bílá stuha jsme úspěšně uvedli v roce 2010, za film LÁSKA. V hlavních rolích páru, který se musí postavit smrtelnému onemocnění jednoho z nich uvidíme Jean-Louise Trintignanta a Emannuelle Rivu. Film je pokládán za Hanekeho nejlaskavější film a po právu oslnil v Cannes nejen porotu ale i novináře, filmové profesionály a diváky. O prvním uvedení filmu v České republice jednáme. Z nabitého soutěžního programu přivezeme i mexický film režiséra Carlose Reygadase POST TENEBRAS LUX, za který získal Cenu za režii. Film je osobitým odrazem života městského páru a jejich dětí na mexickém venkově. Nad jejich osudy ovšem stojí jakýsi univerzální příběh o lidských slabostech, touhách a fantaziích, což z něj učinilo jedno z mála skutečně vizionářských děl v letošním nabídce nejprestižnějšího světového festivalu. Film bude v české premiéře uveden na festivalu Ostrava Kamera Oko.
LETNÍ PREMIÉRY NA TUZEMSKÝCH FILMOVÝCH FESTIVALECH
Rovněž bychom rádi zveřejnili termíny našich akvizic, které by se v české premiéře měli představit v rámci programů letních filmových festivalů. Jako první pak do českých kin vtrhne vynikající debut KLIP srbské režisérky Maji Miloš, za který letos získala hlavní cenu na MFF v Rotterdamu. Radikální film chladnokrevně zachycující život dospívající dívky v současném Srbsku provokuje nejen explicitními sexuálními záběry, ale především pokládá otázku, jak moc ovlivňují nastupující generaci digitální revoluce a proměny tradičních hodnot.
Následován bude navýsost aktuálním filmem JE TO JEN VÍTR od nejzářivější hvězdy současného maďarského filmu režiséra Bence Fliegaufa (Lůno) . Film oceněný Velkou cenou na letošním Berlinale je inspirován skutečnými událostmi a zachycuje jeden den ze života romské rodiny v atmosféře strachu z útoků neonacistů, při kterých bylo zabito šest lidí, včetně žen a dětí a desítky dalších bylo zraněno. Fliegauf radikálně převrací to, jak jsme zvyklí romské etnikum ve filmu vídat. Plně se soustředí na vykreslení napětí, které ve společnosti vládne a na fakt, že ohrožení jsou všichni bez ohledu na to, jestli pracují a nevyvolávají konflikty nebo jestli zneužívají sociální systém a nechtějí se přizpůsobit. Soustředí se na pocit, který člověk zažívá, když jemu a jeho rodině hrozí nebezpečí, jehož jediným původcem je nenávist a pokládá si otázku, kam až jsme ochotní v toleranci násilí a rozviřování vášní zajít.
Projekcí na Nové scéně Národního divadla 11. září vstoupí do českých sálů samotný vítěz berlínského Zlatého medvěda CAESAR MUSÍ ZEMŘÍT bratří Tavianiových. Unikátně se tak protne multižánrová pražská divadelní scéna s formátem filmového doku-drama odehrávajícím se v autentické římské věznici. Film zachycuje zkoušky a představení slavné Shakespearovy hry Julius Caesar uprostřed jedné z nejtvrdších italských věznic, kde Shakespearovský jazyk promluví skrze na doživotí odsouzené zločince, vrahy a zloděje. Síla umění soupeří se sílou svědomí ve filmu klasiků italské kinematografie.
KLIP / Premiéra: 30. srpna 2012
Režie a scénář: Maja Miloš
Originální název: Klip (festivalový anglický název: Clip)
Země: Srbsko / Rok výroby: 2012
Stopáž: 100 min.
Ocenění: Vítěz Mezinárodního filmového festivalu v Rotterdamu 2012
Synopse:Debutující srbská režisérka Maja Miloš zachytila svět dnešních dospívajících jejich očima. Příběh šestnáctileté Jasny, která se snaží definovat své místo ve světě a dospět, se ocitá na samé hraně toho, co o dnešních teenagerech chceme vědět. Jasna je bezhlavě zamilovaná do o něco staršího Djoleho, ale jejich vztah je spíše než na romantických procházkách založen na divokých mejdanech plných drog, alkoholu, rozvášněného balkánského popu, násilí a sexu, který si natáčejí na mobilní telefony, ostatně stejně jako celý svůj život.
Režisérka si pokládá zásadní otázku, kde je v našem přetechnizovaném světě místo pro lásku a jak může vypadat? Zároveň však vykresluje zoufalství generace Jasniných rodičů, kteří si s sebou nesou nejen válečná traumata, ale i ztrátu iluzí o světě, ve kterém žijí. Kontrast mezi světem dospívajících a dospělých je ve filmu velmi intenzivní a režisérka ho dociluje i tím, že část filmu nechala natočit samotné herce na jejich mobilní telefony. Ještě více tak podpořila skvělé herecké výkony vesměs šestnáctiletých neherců.
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=2e_G2UX6tCQ
http://www.filmfestivalrotterdam.com/en/films/klip/
JE TO JEN VÍTR/ Premiéra: 13. září 2012 (film osobně uvede režisér na LFŠ v Uherském Hradišti)
Režie a scénář: Bence Fliegauf
Originální název: Csak a szel (festivalový anglický název: Just the Wind)
Země: Maďarsko / Rok výroby: 2012 /
Stopáž: 87 min.
Ocenění: Zvláštní cena poroty Stříbrný medvěd, ceny Amnesty International Film
a Peace Film (Berlín 2012)
Synopse: V roce 2008 se v Maďarsku odehrála série otřesných rasových útoků na místní romskou komunitu. Vyžádala si šest mrtvých včetně dvou malých dětí a desítky zraněných. Útočníci zapalovali domy a stříleli brokovnicí na rodiny, které se útěkem z hořících budov snažili zachránit život sobě a svým dětem. Dopadení pachatelů trvalo více než rok, soud se vleče dodnes. Na základě této události natočil ostřílený maďarský režisér Bence Fliegauf (Dealer, Lůno) film, který si z letošního Berlinale odnesl druhou nejvyšší cenu z hlavní soutěže.
Film Je to jen vítr zachycuje jeden den v životě romské rodiny kdesi na okraji malého městečka. Otec je za prací v Kanadě. Matka má dvě zaměstnání a stará se o svého nemocného otce. Dcera chodí do školy a syn se toulá po okolí. Všechny spaluje napětí, způsobené množícími se útoky. Nad městem padá tma a nocí se nesou podivné zvuky. Je to jen vítr?
Trailer: http://www.critic.de/film/just-the-wind-3519/trailer/
CAESAR MUSÍ ZEMŘÍT/ Premiéra: 27. září 2012 /
Speciální uvedení: Nová scéna, 11. září 2012 (lístky budou v předprodeji od července 2012)
Režie a scénář: Vittorio a Paolo Tavianiové
Originální název: Cesare deve morire (festivalový anglický název: Caesar Must Die)
Země: Itálie / Rok výroby:2012
Stopáž:76 min.
Ocenění: Hlavní cena Zlatý medvěd a Cena ekumenické poroty (Berlín 2012)
Synopse: V římské věznici Rebibbia předstupuje před publikum skupina vězňů, aby zde odehrála klasickou tragédii Williama Shakespeara Julius Caesar. Aplaus publika zní jako otevírání brány, ale tito herci se po stažení opony musí vrátit do svých cel odpykat své mimořádné tresty. Bratři Tavianiové, matadoři světové kinematografie (Padre padrone, Noc svatého Vavřince), strávili šest měsíců v jedné z nejtvrdších italských věznic, aby zaznamenali, jak se několik mužů pokouší proniknout do zdánlivě vzdálených rolí a skrze ně alespoň částečně překročit stín věznice.
Film Caesar musí zemřít není pouhým filmovým záznamem divadelní inscenace. V autentickém prostředí věznice – v tmavých celách, v úzkých chodbách a mezi dobře střeženými zdmi – se díky univerzálnímu Shakespearovu jazyku prolínají dávné intriky, výhodné koalice i opravdová přátelství s životem místních vězňů, kteří si v mnoha případech zadali se samotnou italskou mafií.
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=vrEcJigDjLI
LÁSKA/ Premiéra: podzim 2012
Režie a scénář: Michael Haneke
Originální název: Amour (festivalový anglický název: Love)
Země: Francie, Německo, Rakousko /
Rok výroby: 2012
Stopáž: 125 min.
Ocenění: Zlatá palma v Cannes 2012.
Synopse: Manželé Georges (Jean-Louis Trintignant) a Anne (Emmanuelle Riva) jsou učitelé hudby. Jejich láska a pevné pouto, které se prohlubovaly roky společného života a vášní pro klasickou hudbu je náhle vystaveno těžké zkoušce. Stáří si vybírá svou daň – Anne prodělá mozkovou mrtvici a její okolí se musí smířit s její proměnou. Nic není jako dřív ani pro jejich dceru Evu (Isabelle Huppert). Michael Haneke se tentokrát ve svém nejnovějším filmu zaměřil na subtilní téma lásky zkoušené nevyhnutelnou fatalitou stárnutí.
Trailer: http://www.awardsdaily.com/2012/05/cannes-trailer-michael-hanekes-amour/
POST TENEBRAS LUX / Premiéra: podzim 2012
Režie a scénář: Carlos Reygadas
Originální název:
Země: Mexiko, Francie, Velká Británie/
Rok výroby: 2012
Stopáž: 120 min.
Ocenění: Cena za režii na festivalu v Cannes
Synopse: Mladí manželé se svými dětmi přesídlí z města na venkov. Najímají si místní řemeslníky na stavbu svého domu snů, snaží se sblížit s lidmi kolem sebe. Film je však především osobitou autorskou vizí světa, kde člověk čelí pokušení, kde bojuje se svou temnou stranou a kde musí obhájit své lidství tváří v tvář svým dětem. Film má zcela sepcifickou atmosféru a je natočen téměř na vertikální formát.
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=IWP9C10It5o
Nejnovější komentáře