Slovem „manipulace“ se v psychologii rozumí takové jednání, které má za důsledek přímé či nepřímé ovlivnění druhých osob, aby jednali tak, jak se danému manipulátorovi zamlouvá. Přímou manipulaci snad není tak těžké rozpoznat, ovšem zdatní manipulátoři jsou schopni ovlivňovat nás takovým způsobem, že ani nezpozorujeme, že manipulováni jsme. A právě rozpoznání takového chování a způsobům, jak se mu bránit, se věnuje nová kniha Dr. George Simona.
Dr. Simon je studovaný klinický psycholog, který se manipulací, manipulátory a obětmi jejich chování zabývá celý život. O tomto tématu přednáší jak v soukromém, tak státním sektoru, publikuje články, a na rozdíl od různých samozvaných koučů a psychologů je tedy kompetentním člověkem, který by měl v této oblasti radit druhým. Už to dodává této publikaci určitý kredit důvěryhodnosti.
Předně nás publikace uvede do jádra problému – ač by se snad mohlo zdát, že manipulátoři nejsou až tak moc nebezpeční lidé, autor nám hned ze začátku důrazně vysvětlí, že je situace vážnější, než bychom si mohli myslet. Manipulátoři v pravém slova smyslu jsou narušení lidé, kteří bez ohledu na druhé tvrdě prosazují sami sebe, skrývaje to pod rouškou starostlivosti a péče, používají efektivní taktiky, které nejsou snadno rozpoznatelné a neváhají se uchýlit k agresivnímu jednání. Jednoduše řečeno, jsou to sobečtí lidé, kteří skrytě nutí druhé k tomu, aby jednali tak, jak chtějí oni, aniž byste je z toho mohli napřímo obvinit. A takovýmto lidem je jistě záhodno se, když už ne vyhnout, alespoň efektivně bránit.
Další podstatnou částí knihy je pečlivý popis těchto manipulativních taktik, spolu s „příklady ze života“, které názorně ukazují, jak takovéto chování vypadá v praxi. Většina těchto příkladů obsahuje i řešení situace s následným happyendem, jenž v reálném životě nejspíš nebude tak snadné, jak je zde líčeno, ale poskytuje alespoň naději, že i zdánlivě neřešitelná situace řešení má.
Největší přínos této publikace však spočívá v části poslední (konkrétně kapitola 10), kde se čtenář dozví, jaké aspekty jeho osobnosti mohou přispět k tomu, že se jej druzí pokusí manipulovat, a jak se takovému jednání účinně bránit. Dalo by se říci, že je to již stokrát omílané „desatero asertivního chování“, a nejspíš tomu tak i je, ovšem velmi srozumitelně napsané a vysvětlené, a rozhodně prospěšné. Schopnost jednat asertivně je totiž umění, které člověk využije nejenom ve střetu s manipulátory. Sebeúcta, schopnost jasně a důrazně vyjádřit svůj vlastní názor a vymezit si osobní hranice je základ dobré komunikace, ať už proti Vám stojí manipulátor, či ne.
V knize Vlci v rouše beránčím je člověk-manipulátor líčen pomalu jako matkovrah, ovšem pravdou je, že není radno takovéto lidi podceňovat. Ačkoliv jsem po přečtení trpěla chvíli paranoiou a obezřetně postupovala každého člověka v mém okolí důkladnému zkoumání, zda není manipulátor, kterého je nutno vyhostit na Mars, knihu hodnotím velmi kladně. Byť není příliš inovativní, je snadno pochopitelná, nabízí důkladný vhled do problematiky a též efektivní způsoby řešení. Rozhodně stojí za přečtení.
Hodnocení: 70%
- Autor: Simon George
- Formát / stran: 14×21 cm, 176 stran
- Datum vydání: 15.10.2015
- Katalogové číslo: 3197
- ISBN: 978-80-247-5653-0
- Kategorie: Komunikační a manažerské dovednosti
Kniha ke koupi na Grada.cz.
Nejnovější komentáře