Gorily v mlze (Gorillas in the Mist) je americký dramatický film z roku 1988, který režíroval Michael Apted a v němž Sigourney Weaverová ztvárnila přírodovědkyni Dian Fosseyovou. Vypráví o její práci ve Rwandě s horskými gorilami a byl nominován na pět Oscarů.
Děj
Okultní terapeutka Dian Fossey (Sigourney Weaver) je inspirována antropologem Louisem Leakeym (Iain Cuthbertson), aby zasvětila svůj život studiu primátů. Neustále píše Leakeymu o práci při katalogizaci a studiu vzácných horských goril v Africe. Následuje ho na přednášku v Louisville v Kentucky v roce 1966 a přesvědčí ho o svém přesvědčení.
Odjedou do Konga, kde ji Leakey a jeho nadace vybaví pro kontakt s gorilami a seznámí ji s místním stopařem zvířat Sembagare (John Omirah Miluwi). Fossey a Sembagare se usadí hluboko v džungli, najdou tlupu goril, ale události konžské krize je vyženou a konžští vojáci Fosseyho násilím vyženou z výzkumného místa, kde je obviní, že je cizí špion a agitátor.
Fossey je smířená s návratem do Spojených států, ale Sembagare a její dočasná hostitelka Rosamond Carrová (Julie Harrisová) ji motivují, aby zůstala v Africe. Fosseyová zakládá nové výzkumné aktivity v džunglích sousední Rwandy, kde se projeví bující pytláctví a korupce, když objeví několik pastí poblíž své nové základny v Karisoke. Přesto Fosseyová a její kolegové dosahují u goril úspěchů, přičemž berou v úvahu jejich komunikaci a sociální skupiny. Její práce udělá na Leakeyho dojem a získá si mezinárodní pozornost.
National Geographic, který její úsilí financuje, vyšle fotografa Boba Campbella (Bryan Brown), aby na její výzkum upozornil. Fosseyová, zpočátku nepřátelsky naladěná, se po několika foceních s gorilami k Campbellovi stále více přimyká a navzdory Campbellovu manželství se z nich stanou milenci. Campbell navrhne Fosseyové rozvod a sňatek, ale trvá na tom, že by musela trávit čas mimo Karisoke a gorily, což ji vede k ukončení jejich vztahu. Fosseyová si vytvoří citové pouto ke gorile jménem Digit a snaží se zabránit vývozu dalších goril obchodníkem Van Vectenem (Constantin Alexandrov).
Poděšena pytláctvím goril kvůli jejich kůži, rukám a hlavám si Fosseyová stěžuje rwandské vládě a je odvolána, ale vládní ministr (Waigwa Wachira) slíbí, že najme protipytláckou jednotku. Fosseyho frustrace vyvrcholí, když je Digit pytláky sťat. Vede četné protipytlácké hlídky, vypaluje pytlácké vesnice a dokonce zinscenuje fingovanou popravu jednoho z pachatelů, čímž si znepřátelí některé své výzkumné asistenty a získá různé nepřátele. Sembagare vyjadřuje znepokojení nad tím, že Fosseyová nesouhlasí s nově vznikajícím odvětvím gorilí turistiky, ale ona jeho obavy nonšalantně odmítá.
Dne 27. prosince 1985 je Dian Fosseyová zavražděna v ložnici své chaty neviditelným útočníkem. Na pohřbu, kterého se účastní Sembagare, Carr a další, je pohřbena na stejném hřbitově, kde odpočívají Digit a další gorily. Sembagare symbolicky spojí hroby Fosseyové a Digit kameny na znamení toho, že jejich duše před odchodem odpočívají v pokoji společně.
Text v epilogu vysvětluje, že Fosseyová svými činy pomohla zachránit gorily před vyhynutím, zatímco její smrt zůstává záhadou.
Obsazení
-Sigourney Weaver jako Dian Fosseyová
-Bryan Brown jako Bob Campbell
-Julie Harris jako Roz Carrová
-John Omirah Miluwi jako Sembagare
-Iain Cuthbertson jako dr. Louis Leakey
-Constantin Alexandrov jako Van Vecten
-Waigwa Wachira jako Mukara
-Iain Glen jako Brendan
-David Lansbury jako Larry
-Maggie O’Neill jako Kim
-Konga Mbandu jako Rushemba
-Michael J. Reynolds jako Howard Dowd
-Gordon Masten jako fotograf
-Peter Nduati jako náčelník Batwa
-Helen Fraser jako paní Van Vectenová
-John Alexander jako mim
-Peter Elliott jako mim
-Denise Cheshire jako mim
-Antonio Hoyos jako mim
-Jody St. Michael jako Mime Artist
-David Maddock jako on sám
Produkce
Scénář adaptovala Anna Hamilton Phelan podle článků Alexe Shoumatoffa a Harolda T. P. Hayese a povídky Phelanové a Taba Murphyho. Původní hudbu složil Maurice Jarre. Film režíroval Michael Apted a kameramanem byl John Seale.
Soundtrack
-Peggy Lee - „September in the Rain“ (napsal Harry Warren & Al Dubin)
-Peggy Lee - „It’s a Good Day“ (napsal Peggy Lee & Dave Barbour)
-Peggy Lee - „Sugar“ (napsal Maceo Pinkard & Sidney D. Mitchell & Edna Alexander)
Vydání
Kritické ohlasy
Film získal vesměs pozitivní recenze kritiků, přičemž mnozí chválili jak výkon Weaverové, tak technické úspěchy filmu, zatímco někteří byli zklamáni nedostatečnou hloubkou postavy Fosseyové na plátně.
„Konečně [Weaverová] možná našla roli střiženou podle svého měřítka.“ napsal Hal Hinson z The Washington Post. „Je to pro ni skvělá role, do které se může vžít, a ona se v ní nešetří.“ Měl však pochybnosti o omezeních kladených na postavu Fosseyové: „Hlavním problémem filmu Gorily v mlze je, že svou hrdinku banalizuje; dělá z ní jednu z nás. A Fosseyová byla podle všeho všechno, jen ne obyčejná.“ Obvinil také tvůrce filmu, že zmírnili Fosseyové nestabilní psychický stav: „Fosseyová byla víc než jen výstřední... Film tyto aspekty jejího charakteru naznačuje, ale snaží se je zmírnit;... tvůrci udělali víc než jen to, že Fosseyové život sanitizovali, zbavili ho jakéhokoli významu.“ Hinson dospěl k závěru, že „Gorily v mlze nejsou hrozný film, ale jsou frustrující.“
Zatímco Roger Ebert byl s obsazením Weaverové do role Fosseyové také spokojen („Nelze si představit vhodnější volbu pro tuto roli“), postava byla podle něj příliš vzdálená divákům a její vývoj a motivy byly nejasné. „Gorily v mlze nám vyprávějí, čeho Dian Fosseyová dosáhla a co se jí stalo, ale neřeknou nám, kým byla, a to je to, co chceme na konci vědět.“ Na Eberta však zapůsobily scény s gorilami a způsob, jakým se živé záběry goril plynule prolínaly s gorilími kostýmy: „Všechno mi připadalo stejně skutečné a jemnost, s jakou režisér Michael Apted rozvíjel vztahy mezi ženou a zvířetem, mě hluboce pohltila. V některých chvílích jsem pocítil nádech úžasu. Kvůli těmto okamžikům, které jsou opravdové, stojí za to film vidět.“
Hinson také souhlasil s tím, že „kdykoli se kamery zaměří na gorily - které jsou skutečnými hvězdami filmu - máte pocit, že jste svědky něčeho opravdu velkého.“
Na serveru Rotten Tomatoes má film na základě 19 recenzí kritiků hodnocení 84resh s průměrnou známkou 6,9/10.
Box-office
Gorily v mlze zahájily 23. září 1988 exkluzivní promítání na 15 plátnech a vydělaly 366 925 dolarů. Následující víkend se rozšířil na 558 sálů a s výdělkem 3 451 230 dolarů se stal filmem číslo jedna za víkend. Film dále vydělal 24 720 479 dolarů ve Spojených státech a Kanadě a 36 429 000 dolarů v mezinárodním měřítku, celkem tedy 61 149 479 dolarů na celém světě.
Odměny a vyznamenání
Film Gorily v mlze byl v roce 1988 nominován na pět Oscarů v 61. ročníku udílení cen Akademie (nakonec žádného nezískal).
Dvě ceny získal film na 46. ročníku udílení Zlatých glóbů v roce 1989: Maurice Jarre za nejlepší původní hudbu a Sigourney Weaver za nejlepší herečku. Film byl nominován na cenu za nejlepší film.
Film získal cenu Genesis Award za nejlepší celovečerní film.
Další nominace na cenu za nejlepší film byly uděleny v roce 1989.
- Photo © Warner Bros. Pictures
- Zdroj: Anglická Wikipedie
Nejnovější komentáře