... většina lidí vymřela, a vy musíte žít spolu s kdovíkolika dalšími nešťastníky kdesi pod zemí. Píše se rok 2035. Všichni jsou za ta léta na pokraji šílenství, a skupina takto naložených vědců se snaží přijít na to, proč, jak, kdy a co změnilo civilizaci ve skomírající blázinec. James Cole (Bruce Willis) jim dělá zdráhavého dobrovolníka, vysílaného do dosud smrtonosných ruin Philadelphie, ale hlavně pomocí stroje času do minulosti.
Časový paradox má být použit k přetvoření historie, k nalezení klíče ke zdroji všesvětové pandemie. Cole, jistě ne ideální kandidát na takovou důležitou misi, je však vybrán pro svoji noční můru, hrůzný zážitek z dětství, donekonečna se přehrávající v jeho zmatené a týrané mysli. Když Cole dorazí do 1996, setká se Jeffrey Goinsem (Brad Pitt), nestabilním synem známého genového specialisty, a doktorkou Kathryn Raillyovou (Madeleine Stowe), psychiatričkou zabývající se studiem prorockých projevů šílenství. Raillyová nejprve považuje (celkem oprávněně) Coleho za duševně nemocného, ale jak jejich nedobrovolný vztah sílí, začne věřit, že svět se skutečně možná řítí do záhuby.
Potáceje se mezi zoufalstvím, rezignací a šílenstvím, Cole s Raillyovou se pokoušejí rozlousknout záhadu, ke které vedou jen dvě mizivé stopy: dětská noční můra a série podivných symbolů někoho, kdo si říká Armáda Dvanácti Opic.
Chtěl bych varovat všechny citlivky a estéty - toto není pěkný film, jen velice silný a dobrý film. Willis je hlavním tahounem a naprosto přesvědčivým skorošílencem, jemuž ve většině scén zle a tento pocit snadno předává na diváka.
Hodnocení: MUSÍTE VIDĚT!
HNIDOPICHOVO REJPÁNÍ
POZOR - AKUTNÍ NEBEZPEČÍ ZNECHUCENÍ
Rád bych si rejpnul do filmu, ale přiznám se, nějak nemám munici. Za prvé je 12 opic technicky velmi dobře promyšleno, a třebaže (nebo právě proto, že?) se tu nesetkáme s žádnými většími zvláštními efekty, scéna je přesvědčivá a nekompromisní. Za druhé se musím přiznat, že jsem na opice šel skoro hned (20. ledna), jak vyšly v Americe (5. ledna), a tento článek je psán koncem června. Pokud film měl technické nedostatky, nezapamatoval jsem si je. Zapamatoval jsem si jen, že to byl děsnej nářez, a to je hlavní, ne?
Abych si však aspoň do něčeho čutnul, musím udělat dlouhý nos na vkus americké veřejnosti. Film jistě neoslovil pudy průměrného týnejdžra, jenž je hlavním plátcem v movie showbusinessu, neboť postrádá zbožňováníhodného Pravého Amerického Hrdinu, po straně prožívajícího Drsnou Romanci, neukazuje Naše Ohrožené Děti nebo Ženy, které musí být Nakonec Zachráněny, chybí pořádný Šťastný Konec, všechno je Moc Komplikované, prostě 12 opic je příliš skutečných, a proto všechno je ještě jednou doporučuji.
Nejnovější komentáře