Ing. Jana Skálová, Ph.D., auditorka a daňová poradkyně, se podílela na založení skupiny TPA Horwath. Je členkou Prezidia Komory daňových poradců České republiky a v Národní účetní radě se podílí na přípravě nových účetních a daňových předpisů. Je autorkou několika odborných publikací a vyučuje na Vysoké škole ekonomické v Praze.
Tuto knihu vydalo nakladatelství Grada Publishing, a.s. v roce 2016.
Ing. Skálová v Úvodu poznamenává, že je příručka Podvojné účetnictví 2016 určena studentům i začátečníkům v oblasti účetnictví podnikatelských subjektů. Vychází ze zákona o účetnictví č. 563/1991 Sb., ve znění pozdějších předpisů a vyhlášky č. 500/2002 Sb., pro účetní jednotky, které jsou podnikateli účtujícími v podvojném účetnictví, a z českých účetních standardů.
Kniha se soustřeďuje na základní účetní principy a operace. V jednotlivých kapitolách se čtenáři seznámí s důležitými účetními pojmy, jako jsou náklady, výnosy, zisk, ztráta, účetnictví v plném i ve zjednodušeném rozsahu, deník, hlavní kniha, předvaha či inventarizace. Dále je prostor věnován účtové třídě 0, jež zahrnuje dlouhodobý majetek. Mezi ten se počítá dlouhodobý nehmotný majetek, dlouhodobý hmotný majetek odpisovaný a dále oprávky k dlouhodobému hmotnému majetku. Oproti tomu první účtová třída obhospodařuje zásoby, a to materiál, zásoby vlastní výroby a zboží. Další třída obsahuje krátkodobý finanční majetek a krátkodobé bankovní úvěry. Sem náleží peníze, dále dělené na pokladnu a ceniny, účty v bankách, bankovní úvěry, krátkodobé finanční výpomoci a krátkodobé cenné papíry. Účtová třída 3 se věnuje takzvaným zúčtovacím vztahům, tedy pohledávkám, podrozvahovým účtům či například zúčtování daní a dotací. Ke čtvrté účtové třídě patří kapitálové účty a dlouhodobé závazky. Účtové třídy 5 a 6 se zabývají náklady a výnosy, účtová třída 7 objasňuje závěrkové a podrozvahové účty.
V následujících kapitolách je nastíněna příprava a obsah účetní závěrky, jsou jmenovány druhy účetních závěrek, povinnosti následující po sestavení účetní závěrky, audit účetní závěrky a výroční zprávy, schválení účetní závěrky i zveřejňování účetní závěrky a výroční zprávy.
Velmi přínosná je rovněž kapitola s názvem Přehled o peněžních tocích – cash flow
. Na jejích stránkách je čtenářům osvětleno nejen základní vymezení tohoto pojmu, nýbrž i obsahová náplň jednotlivých položek výkazu cash flow a dopady vlivu účetních případů na výkaz cash flow sestavený nepřímou metodou.
Dále je příručka věnována výkazu o změnách vlastního kapitálu, jenž „informuje uživatele účetní závěrky o položkách, které tvoří vlastní kapitál, a o jejich změnách, které nastaly během účetního období“.
V příloze je otištěn účtový rozvrh a vzory výkazů do roku 2015 a od roku 2016.
Na publikaci oceňuji její srozumitelnost a přehlednost. Snaha o názornost a vysvětlení dané problematiky se projevuje i v množství řešených příkladů. Grafická úprava knihy napomáhá snadné orientaci čtenáře v jednotlivých částech učebnice. Zájemci tak na 182 stranách získají základní přehled o tomto tématu.
Podvojné účetnictví 2016 doporučuji všem, kteří se chtějí blíže seznámit s danou problematikou. Odborníkům zas poskytne stručný přehled základních pravidel a termínů.
- Autor: Skálová Jana a kolektiv
- Formát / stran: 17×24 cm, 192 stran
- Datum vydání: 16.02.2016
- Katalogové číslo: 4839
- ISBN: 978-80-271-0031-6
Kniha ke koupi na Grada.cz
Nejnovější komentáře