Devětadvacetiletou Jessicu Cornwellovou zvolil časopis Obserwer nejlepším debutantem pro rok 2015. Její prvotina – román ve stylu Umberta Eca a Dana Browna – zaujala kritiku a co hlavně, získala si přízeň čtenářů.
Cornwellová má pro psaní všechny předpoklady a bylo jen otázkou času, kdy dá o sobě čtenářům vědět. Narodila se do početné a umělecky založené rodiny, jejíž většina členů se věnuje literatuře nebo umění. Na Stanfordské univerzitě v Kalifornii studovala angličtinu a na Autonomní univerzitě ve Španělsku drama. S katalánskou divadelní společností La Fura dels Baus si vyzkoušela roli divadelní herečky, poté se zabydlela v Londýně, kde pracovala jako filmová produkční. Zřejmě ze Španělska si přivezla některé střípky pro svůj román, jež se svou podstatnou částí odehrává v hlavním městě Katalánska – Barceloně.
Hadí listiny jsou ohlášeny jako „první svazek mytické trilogie“ a rozhodně jde o precizně vystavěné, do detailů propracované dílo, které nenechá čtenáře knihu nedočíst. Děj si žádá jeho pozornost, byť přeskakování mezi několika časovými rovinami a místy děje je dobře označeno rozdělením do „knih“ – jakýchsi kapitol, z nichž některé jsou výňatky prastarých literárních děl, opředených tajemnem. A právě tohle tajemno nutí číst dál.
Hlavní dějová linie se odehrává v zimě 2014 (současnost) a létě 2003 v ulicích tepající Barcelony. Mladá vědkyně Anna Vercová, jejíž psychiku a myšlenkové pochody může vnímat čtenář jako poněkud zmatečné a složité, se dává do služeb mecenášského společenství „vyvolených“, aby pátrala po prastarém rukopise. V přírodními živly takřka rozmetané kapli na Malorce objeví listiny, s nimiž, jak se ukáže, mají souvislost tři rituální vraždy, které v létě 2003 otřásly Bracelonou. Oběti brutálních vražd spojuje vyřízlý jazyk a symboly, vyryté do kůže po celém těle. Po vrahovi marně pátrá detektiv Fabregat. Mezitím na schodech katedrály umírá miláček barcelonských diváků, herečka Natalia Hernandezová. Fabregat je přesvědčen, že její vražda má s rituálními vraždami souvislost, byť oběť není nikterak znetvořená, a jak je patrné z kamerových záznamů z kamer, snímajících katedrálu, zřejmý vrah nad ní ronil slzy. Po jedenácti letech Anna za pomoci Fabregata luští symboly, vyryté do kůže zavražděných žen, jitří staré rány, spojuje souvislosti a je tak blíž jak vrahovi, tak k Hadím listinám, rukopisu psaném jazykem čarodějů a alchymistů. Tou dobou už se však i Anna ocitá v nebezpečí života…
Čtenáře zaujme obrovské množství informací a autorčin přehled, s nímž spojuje již existující (uličky Barcelony, prostředí univerzity) s vymyšleným (texty starodávných listin), a díky němuž má čtenář pocit, že drží v rukou skutečně „chytře“ napsané dílo. To se rozhodně nedá číst pouze letmo, čtenáři by totiž unikaly souvislosti, potřebné pro pochopení následujících událostí. Kladem Hadích listin je, že v podstatě až do poslední strany čtenář skutečně neví (a ani si netroufá odhadovat), kdo je vrahem ̶ zda psychopat s bujnou fantazií, jejíž některé výplody se náhodně shodují se starověkými symboly, člen tajného spolku, umělec, jež tvoří z lidských těl nebo člověk, jež zná tajemství, provázející lidstvo od počátku věků?
Na adresu Hadích listin a Jessicy Cornwellové lze napsat pouze toto: jde o skutečně „chytrý“ román a zřejmě i nadanou a talentovanou novou autorku.
- Autor: Jessica Cornwellová
- Žánr: historický román – thriller
- Nakladatelství: Plus, Albatros Media a.s.
- Rok vydání: 2015
- Počet stran: 453
- Hodnocení: 100 %
Kniha ke koupi: Albatros Media.
Nejnovější komentáře