Podobě, jako Včelí úl, je sestavena i další kniha Jitky Petřekové a Tomáše Tůmy, tentokrát věnovaná mravenčímu světu. V Albatrosu vychází pod názvem Mraveniště a opět spojuje model a encyklopedii pro děti od 36 měsíců.
Když se řekne mravenec, skoro každý si představí Ferdu Mravence s puntíkovaným šátkem kolem krku nebo polámaného mravenečka z dětské říkanky. Zdálo by se, že je známe dobře, co ale skutečně víme o jejich životě? Mravenčí společenství je fascinujícím světem, v němž má každý jedinec svůj důležitý úkol. Jen tak dokáže celá pospolitost fungovat a přežít.
Kniha se skládá ze dvou částí, jakési skládačky včelího úlu z pevného papíru a několika listů „encyklopedicky“ pojatého výtahu informací ze života mravenců. Obě části doprovází líbivé obrázky Tomáše Tůmy. Ilustrace jsou hodnotnou součástí knihy a čtenář bude mít oprávněný pocit, že právě ilustrace jsou to hlavní a text je pouze doplňuje.
Model mraveniště nabízí pohled z vnějšku dovnitř. „Lesní mravenci zakládají svá obydlí –mraveniště na teplých a vlhkých místech, nejčastěji na okrajích smrkových lesů. V mraveništi se to neustále hemží statisíci mravenců, kteří se nezastaví a nezastaví. Ttao kniha vám umožňuje nahlédnout dovnitř mraveniště a seznámit se s jedinečným světem mravenců. Tak neváhejte a račte vstoupit! Vítejte v mraveništi!“ je úvodní text, zvoucí do mraveniště, respektive modelu, fungujícího jako skládačka, odhalujícího jednotlivé vrstvy mravenčího příbytku.
Dozvíme se, jak funguje společenství mravenců, jaké jednotlivé role mravenci v mraveništi mají, jak jsou schopni svůj „domov“ ochránit před nepřítelem, jakým způsobem se rozmnožují, kde shromažďují zásoby, jak to vypadá v líhni a jak v mravenčí škole.
Část encyklopedická je rozdělena do kapitol po jednotlivých tématech. Dozvíme se, kdo žije v mraveništi, něco o anatomii mravenců, nejčastěji zastoupených druzích, o svatebním roji, užitečnosti těchto tvorů, o prvenstvích a rekordech s nimi spojených, o tom, jací jsou stavitelé a další zajímavosti z jejich života. Věděli jste například, že „spolu s termity jsou mravenci prvními staviteli mrakodrapů (ve srovnání s jejich měřítkem). Základna největších mravenišť může mít až pět metrů a může se tyčit do výšky až dvou metrů.“ Nebo že mravenci jsou schopni svoje obydlí vytápět? „Na jaře se na povrchu mraveniště mravenci nahřívají slunečními paprsky, aby pak svými těly vytápěli mraveniště zevnitř.“ Nebo že mravenec má skutečně obrovskou sílu? „Uzvedne až dvacetkrát víc než sám váží, to znamená, že dospělý člověk při váze 70 kilogramů by musel unést 1 400 kilo (20 lidí).“ I poměrně složité aspekty života mravenců jsou vysvětleny jednoduchým, i dětskému čtenáři pochopitelným způsobem.
Knížka je vhodná nejen pro malé školáky, ale hlavně pro předškolní děti, které za pomoci rodičů mohou díky Mraveništi poznávat zajímavosti a složitosti přírody. Díky modelu mraveniště si mohou znalosti, získané v encyklopedické části knihy, v podstatě alespoň z části promítnout do reality – byť z tvrdého papíru. Mraveniště nejen pobaví, ale také naučí.
- Žánr: dětská populárně naučná publikace
- Nakladatelství: Albatros Media a.s.
- Rok vydání: 2016
- Počet stran: nestránkováno
- Hodnocení: 100 %
Kniha ke koupi: albatrosmedia.cz
Nejnovější komentáře