Velmi silný příběh o velkém boji o přežití a nikdy nekončící víře a naději.
Příběh, jež byl napsán dle skutečné události, a při jehož čtení vám bude běhat mráz po zádech, vás naučí vážit si nejen svého života, ale i života svých blízkých. Díky tomuto příběhu zjistíte, že každý den se dějí úžasné věci, a že se děly i tu celou dobu předtím, než jste tomu začaly věnovat svojí vlastní pozornost.
A o čem tento příběh je? O velké a nezkrotné touze po vlastním dítěti. Ne vždycky je však cesta k početí a následnému porodu jednoduchá, a někdy mít dítě je opravdový zázrak. Je to velká a náročná cesta, která může mít někdy i nečekané komplikace.
Všichni rodiče se na příchod svého miminka moc těší a nemůžou se dočkat, až ho poprvé spatří, poprvé pochovají nebo pohladí po tváři.
Týden za týdnem se nám naše miminko zjevovalo před očima v zrnitém výřezu na monitoru ultrazvuku. Nejdřív bylo jen nezřetelným temným ostrůvkem, pak malou kuličkou, potom mu začaly růst paže a nohy a nakonec dlouhé prsty a rozeznatelný profil. Až dosud bylo všechno tak složité. A teď se tu před námi tak snadno rozprostíral příslib, že skutečně budeme mít dítě.
A pak se po velkých komplikací skutečně narodila. Juniper měla velice nešťastně načasovaný příchod na svět, ale zároveň i velké štěstí, že se narodila několik pater pod JIRPN, kde se o ní pak několik měsíců staralo, chránilo a milovalo více než 200 stě lidí, bez jejichž zájmu a jejich péče by to všechno nešlo.
Přišla na svět na hranici mezi tím, co je možné a co je správné, v zemi stínů mezi životem a smrtí, arogancí a nadějí. Ještě nemohla ani otevřít oči. Lebeční kosti měla vyvinuté tak napůl, takže její hlavička byla pořád měkká. Její kůže byla tak průsvitná, že jsme přímo pod povrchem viděli chvějící se drobné srdce.
Lékaři i sestry obklopili její plastový inkubátor, zapojili veškeré své umění, nasadili všechnu dostupnou techniku, pracovali na hranici lidských schopností, aby tu zůstala s námi. Brzy jsme zapomněli, co je za den, co jsme dělali předtím, než jsme se ocitli v nemocnici - na naši práci, plány, všechny ty zbytečnosti, které předtím vyplňovaly naše dny. Byli jsme vysazeni uprostřed temného tunelu, tak daleko a hluboko, že nebylo cesty zpět.
Miminko se snažilo dýchat, ale plíce nebyly připravené a svaly ne dost silné. Při poslechu stetoskopem to hvízdalo a chrčelo. Respirační specialistka jí pusou do plic zavedla sondu tlustou jako silnější špageta. Tou jí vstříkla mléčnou tekutinu, která měla pokrývat její plíce. Připojila ji na malý přenosný plicní ventilátor, který vháněl kyslík pod stálým tlakem a prstem na otvoru sondy kontroloval tempo dýchání. Hrudníček miminka se mechanicky zdvihal nahoru a dolů.
Vážila 570 g, měřila 29 centimetrů - asi jako panenka Barbie.
Zhluboka jsem se nadechl. Natáhl jsem dovnitř levou ruku a do dlaně jí položil špičku svého malíčku. Okamžitě ho sevřela. Síla jejího stisku mě překvapila. Čeho se bojím? je tak silná.
Hrozně mě to všechno vzalo. Viděl jsem její vůli, její krásu, všechno co dřímá v jejím nitru. Ještě nebyla úplně hotová, ne. Ale to já taky ne.
Ahoj drobečku, zašeptal jsem. Jsem tvůj tatínek.
Jaké otázky probleskávají v hlavě čerstvé maminky tohoto předčasně narozeného miminka, u kterého se ani neví, zda vůbec přežije?
Ano, byla tu. Byla nádherná. Byla fata morgána. Nemohla jsem ji vzít do náručí. Nemohla jsem ji odnést domů. Musela jsem prostě počkat, jestli je skutečná.
Byla cizí a známá. Byla strašidelná a krásná. Byla celá a nedokončená. Pocítila jsem ledový klid, jaký přichází, když se díváte na tajemství, které jste neměli nikdy vidět. Nakukovala jsem Bohu do kapes.
Věděla jsem, že bych neměnila. I kdyby zemřela, snaha zachránit ji bylo správné rozhodnutí. Mohli jsme ji poznat. Ona mohla slyšet naše hlasy, slyšet hudbu, cítit na sobě naše ruce. Součástí téhle mizérie byly ty nejkrásnější momenty mého života. Snaha zapamatovat si její tvář. Moct ji držet za ruku. Cítit její lehoučké tělíčko na svém hrudníku. Číst jí knížku. Moct napsat „matka“ na nemocniční formuláře. Každý krok a čin, jakkoli všední, potvrzoval, že tohle dítě patří ke mně a já patřím k ní. Kdyby ty chvíle nebyly tak vzácné, nebylo by to tak hrozné, tak kruté dívat se, jak o ně přicházíte.
Pokoušel jsem se nemyslet, nepřemítat, nedoufat, nepředvídat a nic si nepředstavovat. Neměl jsem šanci si svou dceru skutečně pochovat, cítit její tvář opřenou o rameno, vdechovat její vůni a vnímat realitu toho, že mé dítě mi spí v rukou. Nechtěl jsem zvažovat, jaká je pravděpodobnost, že si ji pochovám právě to odpoledne, alespoň jednou, než ji pohřbí.
Ahoj miláčku. Tady je máma.
Hlavou mi probleskly divné otázky. Máme oznámit její narození? Jaké jí dáme jméno? Kdyby umřela, dají nám její rodný list? Měla by pohřeb? Dostali bychom její popel? V jak velké krabici? Vnímá nás? Poznala mě tak, jako jsem poznala já jí? Má strach? Přemýšlí, kam jsem od ní odešla? Jestli se dostane ven z toho inkubátoru, pozná, že jsem její máma?
Kniha s velmi silným příběhem napsaná dle skutečné události, poukazuje na osud celé rodiny takto předčasně narozené holčičky, to jak si všichni museli sáhnout až na dno svých sil; poodkkrývá to, jak se tito rodiče cítí, co prožívají, jaké myšlenky je přepadají, jaké mají sny, touhy a přání. Možná i tak trochu má tato kniha pomoci a odlehčit rodičům, jež jsi musí projít podobnou zkušeností.
To, když se miminko narodí příliš brzy, musí být rodiče moc trpěliví a plní očekávání, silní, zda se jim toto všechno jednoho dne poštěstí a budou si moci užívat všechny ty drobné radosti každodenního života jako všichni ostatní rodiče.
Celým příběhem provází rodiče malé Juniper, a to Kelley a Tom. Čtenáři se tak dostává dvojí pohled na celou věc, a to z mužského - otcovského hlediska, a z pohledu ženy, jakožto matky. Jednotlivá vyprávění se střídají, doplňují a navzájem prolínají. Oba se k dané a těžko předvídatelné věci staví úplně jinak.
Kelley je typická žena, pragmatická, a potřebuje mít ve všem svůj vlastní pořádek a řád, stará se o chod domácnosti, vytváří ono pomyslné teplo domova, řeší převážně technické záležitosti. Kelly si drží tak trochu odstup, neboť se bojí toho, že by ji dcera mohla zemřít v náručí, nebo by mohla přijít do nemocnice a inkubátor by mohl být prázdný, jak tomu byla již několikrát svědky u jiných, nedonošených dětí, jež svůj boj o život prohrály.
Tom je naopak ten citlivý, který stojí nohama na zemi a bere věci tak jak jsou, nehroutí se. Za Juniper chodí každý den do nemocnice a čte ji Harryho Pottera s nadějí, že Juniper neodejde dřív, dokud jej nedočte až do konce, a pak už s nimi vlastně zůstane napořád, je u ní dnem i nocí, zpívá jí písně o slunci.
Oba jsou novináři, jež nejsou schopni naplno sdělovat své pocity, city a myšlenky, a pro čtenáře se můžou jevit tak trochu okleštěně. Láska, náklonnost a něha k Juniper však sálá z každého slova a činu, pohnutky obou rodičů.
Rodiče Junie se rozhodli její život vybojovat, a přinášejí vám tak neuvěřitelný příběh. Ve své vynikající monografii zkoumají, jakou sílu mají při záchraně lidského života vztahy, jakou moc může mít pouto mezi matkou a dítětem, a mezi mužem a ženou. Spolu s nimi můžete sledovat jejich cestu od křehkého začátku po zázračné přežití.
Juniper, ač malé a bezbranné stvoření, přec v jádru velká bojovnice s touhou vybojovat si právo na život a moci žít. Bojuje, drží se zuby nehty při životě, i když párkrát se ocitne na pokraji smrti, vždy se dokáže z druhé strany břehu vrátit zpět.
Neskonalý obdiv sestrám a lékařům, jejich péči, porozumění, opory, profesionality na každém kroku, ale i lidské stránky, silnou podporu pro rodiče. Tvořily součást druhého dočasného domova v JIRPN.
Knihu JUNIPER by si měl opravdu přečíst každý, ať už je rodič nebo se teprve na roli rodiče připravuje, protože tahle kniha vás naučí vážit si každé společné chvíle s vaším dítětem, užívat si každodenních radostí a maličkostí, prožívat a ukládat si svoje „sladké“ a nezapomenutelné vzpomínky. Není nic krásnějšího než vidět radostný smích na tváři svého dítěte.
Je to kniha plná bolesti, strachu, obav, touhy, snění, odhodlání, velké síly a statečnosti, vytrvalosti, touhy nepoddat se zoufalství a bojovat, dokud není ještě pozdě.
„Bez ustání nám umírala, přežívala, pak znovu umírala. Pomalu nám docházelo, že jediným východiskem je vytvořit pro ni svět mimo inkubátor. A tak jsme pro ni nekonečné noci tvořili možnou budoucnost a zpívali jí písničky o slunci, četli jí knížky, ve kterých děti uměly létat. Podělili jsme se o příběh, jak jsme bojovali, abychom o ni nepřišli. Pověděli jsme jí o tom, co z nás udělalo pokorné rodiče, i o tom, co nás zlomilo. Chyby i selhání, které se spolčily proti jejímu stvoření. Když se nám podaří zaujmout ji tak, že zatouží dozvědět se, co bylo dál, třeba se nám povede ji s námi udržet až do svítání.“
JUNIPER. Holčička, která se narodila příliš brzy
Napsali: Kelley a Thomas Frenchovi
Vydalo nakladatelství BizBooks v Brně roku 2017 ve společnosti Albatros Media a.s.
Vydání první
Počet stran: 285
Nejnovější komentáře