Bohatě ilustrovaná kniha nabízí zajímavé pohledy na život římského císaře od jeho narození až do jeho smrti. Přehledně, zábavnou a vtipnou formou jsou zde zpracované základní historické údaje o životě panovníka, ale také o stylu života lidí v době, ve které žil. Různé životní situace císaře jsou zobrazeny v souvislosti s životem lidí kolem císařského dvora. Komentátorem a celkem zbytným průvodcem je postava královského šaška Vaška, který trochu připomíná figurku z loutkového divadla. Vašek má vlastní kapitolu nazvanou Seznámení a v dalších kapitolách plní funkci nenápadného průvodce komentujícím situace nebo vybízí k řešení úkolů. I bez komentáře šaška je kniha naplněna množstvím informací a nápadů, které jsou rozmanité a neustále podněcují čtenáře k další aktivitě a pokračování ve čtení knihy.
Garantem historicky věrohodných a vtipných textů je historička Kateřina Schwabiková a výtvarná a grafická tvář knihy je dílem Barbory Botkové. Obě autorky už mají za sebou zkušenosti z tvorby dvou knížek pro děti zaměřených na historii. V knihách Cesty dětí do staletí a Cesty dětí do staletí 2 jsou historické události popsány stručnými texty a bohatě ilustrovány. I v těchto knihách jsou průvodci a čtenáři mají možnost se aktivně zapojit do plnění drobných úkolů. Je to kombinace klasických ilustrací s komiksovými obrázky. Stejným způsobem je zpracována i kniha o Karlu IV. Tentokrát je spojujícím prvkem samotná osoba císaře a jeho cesta od dětství až k jeho smrti. Postava šaška Vaška sice vystupuje v každé kapitole a plní formální funkci průvodce. Škoda, že se čtenářům dělí pozornost mezi hlavního císařského hrdinu a násilně vnucenou postavu šaška. Je zajímavé, že se autorky nechaly zlákat formou předchozích společných publikací a použily roli průvodce, což je v případě výrazné osobnosti Karla IV. zbytečné. Vzhledem k bohaté fantazii a tvůrčí invenci obou autorek si umím představit knihu bez doplňkové postavy šaška, který není ani výtvarně zajímavý. Pokud byl autorský záměr přiblížit dětem témata prostřednictvím neutrálního pohádkového hrdiny, pak to byla snaha celkem zbytečná. Celkově je vydařené rozložení textů a obrázků na tematicky propojených dvojstranách. Stručné a srozumitelné texty jsou prostřídány s ilustracemi různých velikostí. To provokuje k větší pozornosti a umožňuje dvojstranu prohlížet podle aktuálního zájmu čtenáře. Některé ilustrace jsou ale příliš zmenšené a drobné detaily mohou čtenáři uniknout. Tady se už vyplatí mít oči jako ostříž.
Nakladatelství Slovart knihu vydalo mimo ediční řadu pro děti předškolního věku a pro malé čtenáře prvního stupně základní školy. S doporučením pro děti školního věku plně souhlasím a jako doplněk méně záživné výuky vlastivědy nebo začátků historie bude kniha příjemným zpestřením. Pro děti předškolního věku knihu doporučuji pro společnou četbu se starším a zkušeným čtenářem. Tematické celky jsou sice rozpracovány do kratších textů a drobných úkolů, ale vyžaduje od čtenáře dobrou čtenářskou úroveň a orientaci v ploše. To dobře zvládne čtenářská dvojice rodič a dítě. Pro dospělé může být kniha také přínosná, protože ukazuje množství pohledů a způsobů zpracování dílčích historických témat.
Kateřina Schwabiková, Barbora Botková, Karel IV. v kouzelném kukátku, 1.vydání, 2016, Slovart, 48 s, ISBN/EAN:9788075291820.
Hodnotím 70 %
Nejnovější komentáře