V dějepisu, historii, politice. Jak V Polsku, tak i bývalém Československu. Někdy probleskly zprávy, že tam byl masakr hromadných vražd, polských důstojníků v roce 1940. A zase se mlčelo. Wajda, filmový režisér, který již několik generací obohacuje mistrovskými díly svých masterpiece, nám Katyń uvedl na filmové plátno v roce 2007. Bylo mu tehdy již 81 let. Jako členka mezinárodní filmové poroty, když se řekne MASTERPIECE, tak to je jako u nás masterštyk. Wajdův Březový háj se nedá zapomenout. Umí uchopit duši týraného zraněného člověka do svých rukou a umí ji přetvořit v umělecké dílo, na které se desítky let nezapomíná. Uvízne vám v podvědomí a vyplave na povrch v době, když zase bdíme nad jiným jeho dílem. Rukopis Wajdův je vždy přesvědčivý. Andrzejovi věříte. Prostě mu věříte. O Katyni mu musíte věřit, i jeho otec tam zahynul, když mu bylo 14 let. Andrej Wajda se narodil 6.3.1926 a bestiální vraždění v Katyni bylo 5.3.1940. Dodnes ruský prokurátor nebyl schopen odtajnit spisy a nebo jakýkoliv materiál o jeho otci. Když točil Wajda KATYŇ , 2007, bylo mu 81 let. Síla sdělnosti, slova, obrazu, nepostrádá nic na údernostI, dynamice, a věrohodnosti celé události. WAJDA je vystudovaný jako výtvarník, scénograf, má vysokou polskou filmovou školu v Lodži. To vše zde spojil a mistrovsky sjednotil v kompozici obrazu, slova, perfektního scénáře. Lidského hlubového vztahu manželské lásky, z níž se zrodil potomek, uctívající svého otce. A síla ženy, která uměla v mladém věku odmítat partnery a uctít památku svého muže věrností. Historicky bylo Polsko okupované v jeden okamžik jak sovětskými vojsky, tak i nacistickými vojsky. My dříve narození tento historický moment známe z dějepisu jako Molotovův pakt. Masakr vraždy polských důstojníků byl na rozkaz sovětského vedení , které okupovalo a zabralo Polsko. Intervenovaní polští důstojíci, kteří s inteligencí, byli vězněni a popraveni kulkou do týla, nevěděli kam jedou. Mohli se domnívat, že platí pakt o válečném zajatci. Ale od sovětských velitelů, kteří fungovali na rozkaz Stalina a na popravy bez obvinění kulkou do týla, na to nebyl nikdo připraven. Wajda tyto vraždy polských důstojníků, sovětskou tajnou policii
Wajda tyto vraždy polských důstojníků, sovětskou tajnou policii NKVD, která vyvraždila elitu polského národa , demonstruje v rychlém rytmu, scénami poprav , kulkou do týlu. Demonstuje historicky. Dle nalezaných obětí , a rekonstruje nám jak to bylo před 70 lety v osudný den. Smyčka na ruce do zadu stáhnutá, oprátka na krku, a prudké popotáhnutí, za smyčku u krku. A pak rána na týlu v bezprostřední blízkosti. Muž po muži, kulka po kulce. Nevidíme tváře vrahů, vidíme tváře obětí. Vidíme kaluže krve. Vidíme koruny stromů temného lesa. V postavě Andreje máme zachycen čas vražd z notýsku, s kalendářem, 6.3. 1940. Bylo to o půl šesté polského času, to je poslední záznam Andreje, který notýsek vkládá pod svetr se jménem jiného. Píše o ranní tmě a o lese. Pak následují tváře mužů vyvedených z aut do místnosti. Že byli důstojníci, pochopili, každý z nich sám, že jde o popravu. Někteří neměli asi sekundu na vydechnutí a byli zavražděni. Ti ostatní, nevojáci, inteligence, pohlédli do korun stromů, a odříkávali Otčenáš .... Byli pak kulkou do týlu stříleni přímo před jiným nákladním vozem, kde se již kupili hromady zavražděných. Šli na smrt. Nejmladší z nich, dostal „vylepšenou“ smrt. Vojenskou deku přes hlavu, svázané ruce, a smyčku na krk hlavy. Zatáhnutí za svázané ruky s oprátkou: udušení. V zápětí nato kulka do týlu. Bezohledně, brutálně , jsou vhazováni mrtvá těla, jeden na druhého, do předem vybagrovaných jam. Ruce mladého svírají křížek . A ta ruka s křížkem je poslední záběr na bezohledný masakr , který neměl pojmenování . Má jenom jedno jméno : KATYŇ. Tento křížek v ruce madého neklidného ducha, nevojáka, pak hraje roli v příběhu. Sestra zavražděného, nechá vyrobit mramorovou desku s nápisem, že šlo o vraždu v roce 1940 sovětskými vojsky. Deska je rozbita na hřbitově ve Varšavě a sestra putuje po zatčení do sovětské mučírny NKVD, kterých bylo ve Varšavě několik. Čas ještě nenazrál, aby se to o tom nahlas hovořilo. Wajda konfrontuje poválečný stav na několika rodinách. Manželka velitele, se dozvídá z filmového týdeníku, jak byli odhalovány hroby v Katyni, že šlo o čistku sovětskou nikoliv nacistickou. Ta je pak ta, která jako první, lži v poválečném Polsku křičí nahlas ze svého nitra. Její výkřik je němá bolest, kterou dlouho v sobě nosila. Její služka se stává “ paní“ a slouží jako manželka kolaboranta okupantům. Její paní zchudla, ona v poválečné době zbohatla. Přináši svojí paní, kde dříve sloužila z Katyně šavli po jejím muži.
Vdova po generálovi pozná, že nyní každý patří jinam a odvrací se od ní k oknu. Stejně tak podřízený Andreje. Nemocnému Andrejovi nabízí teplý svetr , kde je vpleteno jeho jméno. Proto Andrej není nikdy jmenovaný na Katyňském seznamu a rodina si dělá naději, že ještě je na živu. Až se podřízený v uniformě kolaborujícího se přiblíží k Anně,které nese potraviny. Tuto zápletku rozuzlí. V konfrontaci s ostatními , kteří nekolaborovali, se pak sám odstřelí. Na těchto reminiscencích, lze poznat charakter a sílu Poláků. Těch byla většina, a malé procento bylo těch co kolaborovali. Polsko je věřící země. Také Wajda tam tento prvek vkomponoval. Ti, co byli předurčeni popravě a bestiální vraždě přímo v lese, Katyň, tuší, co se odehraje za chvíli. Poslední slova jsou modlitby, aby byli přijati Bohem. Otče náš, který jsi na nebesích, posvěť se jméno tvé... To jsou jedny z posledních záběrů a slov katyňských obětí. A taky záběrů z Katyně . Následuje pak řada titulků. Proč je film ještě víc silnější nyní než před 3 lety. Já ho neviděla v roce 2007 , 2008, ale nyní na ČT v 20,10 hodin dne 17.dubna 2010. Kdy Česká republika vzdala úctu s novými obětmi katyňského neštěstí . Letadlo s 96 polskými vysokými hodnostáři, kteří zahynuli při letu na pietní akt, uctění památky obětí v Katyni, po 70.letech. Nedoletěli, a zahynuli přímo nad letištem v Smolensku. SMOLENSK se stal i podruhé osudným polské elitě národa. Ta přišla podvakráte o vybranou elitu těch nevyšších představitelů země, svého národa, a zase musí začínat znovu od pýky. Wajda, umí uchopit polskou duši , citlivou, pokornou, věřící, a umí nám ukázat charakter polského národa v jeho celistvosti. Český národ je spíše národ švejků, kterého se ne vždy tak něco dotkne. Umíme kličkovat, a věci neprožívat tak silně emotivně. Proto mladá generace nechápe dobu ohrožení ani u nás v Československu, ani v Polsku. Vadí jim pomalý rytmus, nemají zde rychlou akci, brutalitu naservírovanou do začátku titulků. Oscaru se Wajda byl v roce 2002, oceněn OSCAREM za celoživotní dílo. Nyní je mu 84 let a stále nemá spisovou odtajněnou dokumentaci na svého otce, kterého sovětská NKVD popravila v Katyni. Tedy 70 let nemá odtajněnou minulost. Co k tomu říci. Perzekuce těch, kteří měli svého příbuzného v Katyňi byla na celém rodě. Srovnatelné s námi , s PADESÁTÝMI LETY. Stejné u nás v České republice. Popravy v padesátých letech, se podesali na celých rodinách po celé generace. A tak, kde potomek nemlčel a hlásil se k otci, zavřeném v padesátých letech se prakticky odepsal a začal být pronásledovován i v slovutné demokracii .
Česká republika odtajnila spisy StB a dokonce i KGB. Tam kde to bylo územně okupované sovětskými jednotkami na podzim 1968. Záznamy KGB jsou k dispozici. Výslechy, zatčení, sledovačky. Pokud chtěl někdo spis po tátovi, tak byly dvě vlny, kdy se spisy začaly v České republice odtajňovat. Rok 1992 (rehabilitace) a rok 2005, spisy Ministerstva vnitra, a rok 2008, spisy pracovníků StB z Kanic. Aniž by to tušil potomek, začalo nové neoficiální pronásledování. Prokurátory bývalého Československa. I když jim bylo 82 let, tak si svoje oběti ohlídali. Oběti byly elektonicky vystavení u StB do seznamů SEZO v roce 1990 v tak zvaném zájmovém seznamu StB. Seznam kolaborantů StB a pracovníků StB vydalo Ministerstvo vnitra v roce 2003. Hypoteticky mohla bývalá Stb svoje oběti sledovat a činit jim potíže závažného charakteru plných 13 let. Kdo z obětí 50-tých let ztratil práci 1992, tak ji již do 2003 nenašel. Děti prokurátorů z let padesátých se stali soudci, prokurátory. Svoje oběti stačilo pomluvit, nechat obvinit, aby se roky soudli o HOVNO, neměli práci, a zemřeli na vysílení. Česká republika není solidární. Pokud pomluvený ztratí práci, ostatní se odtáhnou a nechají ho v jeho SRAČKÁCH. Až se tam proboří po pás, tak řeknou - pechfogl, pták přinášející špatné znamení. Až ty sračky spolyká ‚tak se otočí k němu zády na podpadku. Nepomůže jednotlivec, nepomůže organizace. Nemáš práci, nejenom v v době krize, ale napříč dvaceti let. Máš krátkodobé džoby. Malé, abys nezemřel hlady. Máš těch 50 kg tělesné váhy, jako by jsi pracoval v nějakém lágru. Podmínky k bydlení jsou katastrofické, podmínky ke vzdělanosti žádné, a rozvíjení kultury zamrzlé a nedostupné.Ministerstvo vnitra odtajnilo kolaboranty Státní tajné bezpečnosti v bývalém Českovensku. Vytvořil se zákon na ochranu osobnosti a vaši udavači byly najednou chráněni a vy jste byl obviněn z pomluvy. Absurdnost doby pokračovala a byla dokonce uzákoněna. Každý kdo spolupracoval s Státní tajnou bepečností (StB) vstoupil do politiky a po nějakou dobu se schoval . Taky se stihl zajistil ekonomicky. Jde o roky 1990 v naší České republice a volby do Federálního shromáždění. Rokem 2005 se ovevřely archívy s personálními spisy StB v Kanicích. Začalo nové pronásledování těch, co to začali číst. Prokurátory, kteří jsou podepsaní pod rozsudky, vašich otců padesátých let. Mají něco okolo 82-90 let, a jejich děti jsou také soudci a prokurátory. Není spravedlnost na světě. Je to o pronásledovatelích a pronásledovaných.
Zaplať Pán Bůh za věřící Poláky, zaplať Pán Bůh za Wajdu a jeho Katyń, aby i mladá generace mohla pochopit dobu prošlou. Být věrným manželem svojí rodiny, ale také i věrným vojákem a důstojníkem Polské armády. Příběh Andreje a jeho deníku , kalendáře, je nosnou linií pravdy, co se stalo v Katyni. Přímo z pera oběti z Katyně. Další potvrzení historické pravdy je mezinárodní komise a její identifikace data, kdy k smrti došlo. Nebyl to rok 1941 a masakr z rukou nacistů, ale rok 1940, a masakr z rukou sovětské tajné policie NKVD. Vdovy po katyňských důstojnících, měli perzekuci celoživotní. Poláci čekali na svůj okamžik, kdy budou moci zase mluvit... A promluvili ústy Andreje Wajdy KATYNÍ, mezinárodně. ČT 1, ČESKÉ TELEVIZE, nám to přiblížila do našich domovů v televizní premiéře dne 17.dubna 2010. První den smutku solidarity s Polským národem. Utrpení Poláků a obětí z Katyni, se stak spojilo s utrpení pronásledovaných rodin z padesátých let. Pro tu bolest jsem to cítila intenzivnějí než jiní, a také křičím. My tady máme stále KATYŇ . Od soudů a prokurátorů. Berou nám naše domovy, prohráváme svoje při, a místo, abychom svoje síly daly ve prospěch jiných, svojí profesionalitou, tak se umořujeme nikam nevedoucími spory soudními. I nás ještě pronásledují, bývalí prokárátoři a soudci let padesátých. Prokurátoři let padesátých přes svoje děti, kteří soudí nás potomky, aby nás umlčeli. Kdo bude soudit jednou je , a kdo nám dá v našich 66 letech, již klid na naší duši. Proto je pro nás , bývalý výchovní blok, okupovaných zemí, bývalými sovětskými jednotkami, tak živá KATYŇ. Naše svědectví padesátých let, které i my vyprávíme v současnosti do Oral history, nebo diplomek studentům na Karlové Universitě nebo na Filmové akademii múzických umění,FAMU studentům . Jsme národy, kteří mají podobné nesdělitelně prožité osudy. Holokausty, nacistická řádění, tábory nucených prací. My máme LIDICE, jméno vesnice, která byla vypálena a obyvatelé postříleni do jednoho muže. Každý národ má svoje vesnice, nebo místa, která pietně uctívá. Není tedy rozhodující, zda to byli nacisté nebo sovětské okupační jednotky. Jde o bestiální vraždění lidí, kteří se propůjčili a byli ochotni to udělat. Ještě se skrývají mezi námi, a jejich msta na potomcích obětí minulé doby, může mít i dohru v současném životě. Je to nekontrolovatelné.
Nejnovější komentáře