Koprodukční životopisné drama izraelského filmaře Ari Folmana, držitele Zlatého glóbu, pracuje s námětem nejslavnější knihy světa - deníku Anne Frankové a vypráví její nelehké osudy za druhé světové války ústy její imaginární kamarádky Kitty, která se z ničeho nic zázrakem zhmotnila a ocitla se v labyrintu dnešního světa a hledá, kde je Anne?
Tvůrce animáku o Anně Frankové, jeden z nejvýraznějších a nejoceňovanějších izraelských režisérů Ari Folman, debutoval celovečerním dokumentem Comfortably Numb (1991) a celovečerním snímkem Svatá Klára (Clara Hakadusha, 1995) podle románu Pavla Kohouta, který vyhrál na MFF Karlovy Vary Zvláštní cenu poroty. O sedm let později Valčík s Baširem (2008) byl s velkým úspěchem uveden v hlavní soutěži festivalu v Cannes. V roce 2008 byl Ari Folman členem hlavní poroty na MFF Karlovy Vary.
Tvůrce Ari Folman se v dramatu Kde je Anne Franková dotýká mnoha historických i aktuálních problémů a vysvětluje, že popírání holocaustu, antisemitismus a rasismus je ve světě na vzestupu a tedy cítí, že znovu mnoho dětí se ocitá ve stejné nebo podobné pozici jako Anne. Ari Folman vtiskl do svého dramatu myšlenku edukace a humanitní princip podaný uměleckou formou, kdy i přes veškerou barevnost animací působí temně, je laděno melancholicky, smutně až depresivně, protože vypráví o temném, bezvýchodném a žalostném osudu židovských obyvatel. Tuto ponurou atmosféru ještě dobarvuje hudba korejského autora Karena O, který byl nominován v Critics Choice Awards na nejlepší hudbu a píseň za snímek Max a maxipříšerky (2009).
Kde je tedy Anne Franková? Ptá se Ari Folman a současně nám sám ve svém filmu odpovídá. Je všude kolem nás, vidíme ulici Anne Frankové, divadlo Anne Frankové, muzeum Anne Frankové, most Anne Frankové, školu Anne Frankové… Kdo by neznal příběh Anne Frankové? Byla to mladá židovská dívka, pocházela z Německa, ale po vzestupu nacismu roku 1933 emigrovala spolu se svou rodinou do Amsterdamu v Nizozemí, kde se skrývala v tajné přístavbě domu, kde byla i továrna na výrobu stabilizátoru do džemů, a kde je dnes umístěno její muzeum, odkud šla po dvou letech na jistou smrt. Anne a její sestra Margot byly z jeden a půl milionu židovských dětí, které zabili nacisti během holokaustu. Snímek Ari Folmana je věnován rodičům Vandě a Mordechajovi Folmanovým, kteří dorazili k branám Auschwitzu ve stejný týden jako rodina Frankových. Drama nás informuje o skutečnosti, že Anne Franková je v každém z nás…
Rodinný snímek Ari Folmana se odehrává v dnešním Amsterdamu a má dvě roviny, kterými jsou osudy Anne za druhé světové války před 75 lety a smyšlený příběh imaginární kamarádky Kitty v dnešním světě, který jako návštěvnice z dávných dob s úžasem poznává krůček za krůčkem. Zázrak je v tom, že kdykoli má Kitty v rukou deník v domě muzea, je neviditelná, jakmile se ale ocitá mimo dům, ožívá a je reálná, pokud se od deníku nevzdálí příliš daleko, což je příležitost, aby se seznámila s dalšími dětmi. Kitty se seznamuje s kamarádem Petrem, který jí na její cestě pomáhá a mnohé jí vysvětluje. Životopisný příběh Anne a její imaginární kamarádky Kitty je vylíčen s nastíněním historického pozadí oné doby před 75 lety, tedy vidíme podobizny Aniných oblíbených herců zpodobněných na fotografiích na zdech, vidíme velkolepé dobové účesy i oblečení, ale současně pozorujeme i chaos války a zástupy vojáků uniformě ztvárněných bez lidské individuality. Drama chronologicky vypráví o tom, co Anne zapsala do svého deníku od oslavy svých třináctých narozenin, ke kterým vedle jiných dárků dostala právě i deník, který si tím okamžikem začala psát.
Celý příběh je vypravován skrze imaginární kamarádku Kitty, které Anne psala svůj deník od svých třináctých narozenin v roce 1942. Zhmotněná Kitty hledá svou nejlepší přítelkyni Anne v ulicích Amsterdamu a přitom vzpomíná na jejich společně prožité chvíle v úkrytu v továrně i při deportaci, aby nakonec zjistila, jak tragicky její život skončil. Na tomto místě Ari Folman přesahuje dílo Anny Frankové a vkládá do něj své vlastní poselství o problému uprchlíků, kteří jsou deportováni do svých zemí zasažených válečným konfliktem a jdou tedy na jistou smrt. Ari Folman je přesvědčem, že mnoho lidí dnes už nechápe, jaké poselství ve skutečnosti příběh Anne přináší. Kitty se nakonec rozhodne využít odkaz Anne, aby pomohla válečným uprchlíkům bez dokladů nalézt nové domovy.
Snímek kromě toho, že je vizuálně nápaditý svou kouzelnou fantazií obrazů, je velmi silný, má hlubokou myšlenku i mnohé humanitní a edukační cíle, kdy oceňuji nápad přiblížit postavu Anny Frankové i menším dětem citlivou formou, líbí se mi animované zpracování a dokonce oceňuji zmíněnou vizi paralely mezi tehdejšími oběťmi holokaustu a aktuálními osudy dnešních přistěhovaleckých menšin. Imigrační úředníci a policisté sice nejsou na úrovni německých fašistů, ale mnozí spoluobčané a sousedé svými soudy, ostrakizací a šikanou vyvíjejí odpor a tlak proti lidem jiné národnosti, které ve své společnosti nepřijali – podobně jako tehdy Židy. Animovaný snímek se mi velice líbil a myslím, že není určen pouze pro děti, ale pro všechny věkové kategorie. Ve snímku mi maličko chyběly údaje jako je datum a místo, kde se děj odehrává, které by mohly lépe pomoci orientovat se v dějové lince příběhu. Rovněž by mohl snímek obsahovat více vtipných okamžiků, aby vyvážil vážnost mnohých situací, kterých jsme svědky.
KDE JE ANNE FRANKOVÁ
Žánr: Animovaný / Historický / Životopisný / Drama
Země: Belgie / Francie / Izrael / Lucembursko / Nizozemsko
Rok: 2021
Stopáž: 99 min
Režie: Ari Folman
Předloha: Anne Frank (kniha)
Scénář: Ari Folman
Kamera: Tristan Oliver
Hudba: Karen O
Hrají: Emily Carey, Skye Bennett, Stewart Scudamore, Ruby Stokes, Sebastian Croft, Nell Barlow
Produkce: Jani Thiltges, Ari Folman
Střih: Nili Feller
Zvuk: Aviv Aldema
Nejnovější komentáře