O druhé světové válce bylo napsáno nespočet knih a zdá se, že žádné téma nebylo zapomenuto. Ale čas od času se najde autor, který přijde se zcela novými skutečnostmi, které převrací naruby původní informace, které jsme měli za neochvějné a jasně dané. Svojí knihou Osvoboďte Duceho se mezi ně řadí i italský historik Marco Patricelli.
Ve svém bádání se zaměřil na okolnosti únosu a především osvobození italského diktátora Benita Mussoliniho, který byl zajat a internován na nepřístupném místě v italském horském masivu Gran Sasso. Tato epizoda je díky svému neotřelému provedení považována za jednu z nejdobrodružnějších operací druhé světové války. Osvoboditelé dokonale využili momentu překvapení a akce měla nečekaně hladký průběh. Marco Patricelli studiem historických pramenů zkoumá, jestli se vše odehrálo tak, jak se celé roky traduje nebo naopak bylo všechno úplně jinak a jedná se o mistrnou práci říšského ministerstva propagandy. Odpověď je nasnadě. Duce bezesporu osvobozen byl, ale kdo byl hlavní postavou a mozkem celé akce? Dlouhé roky se předpokládalo, že se celé akce ujal Otto Skorzeny, Hitlerův specialista na zvláštní úkoly, ale jakou úlohu pak zastával major Harald Mors?
Marco Patricelli po podrobném studiu historických pramenů došel k závěru, že právě Mors byl strůjcem celé této operace s krycím názvem Dub, ale nehodil se do obrazu připraveného nacistickou propagandou a tak se celé roky na vojenském výsluní hřál právě Skorzeny. Autor vyvrací všechny legendy a desinformace, které byly s touto operací dlouhé roky spojovány, a in memoriam připisuje oprávněné zásluhy tomu, kdo si je zaslouží.
Jedná se o literaturu faktu, takže kniha je plná jmen, hodností, citací a informací. Čímž ji autor pasuje do díla pro zasvěcené, kteří už ví. My ostatní, kteří jsme někdy slyšeli o únosu a osvobození Duceho, budeme místy ztraceni v záplavě italských jmen. Není snadné se při četbě rychle zorientovat, kdo byl kdo. Škoda, pro méně informované čtenáře, že v knize není zařazena kapitola, která by se více věnovala úvodu do celkové situace, která tehdy na Apeninském poloostrově panovala. Usnadnilo by to další četbu. Stejně jako mapka v úvodu se zakreslením nejdůležitějších míst. Jména hlavních zúčastněných jsou naštěstí snadno zapamatovatelná a tak čtenář dlouhé minuty netápe.
Zhuštěná forma, typická pro literaturu faktu a záplava jmen, činí z knihy s atraktivním námětem dílo pro zkušené historiky. Bohužel. Únos Mussoliniho by si jistě zasloužil i beletristické zpracování, kde by se plně mohly rozvinout charaktery dvojice hlavních hrdinů a na úkor toho by ubylo jmen a místopisných názvů.
Hodně zajímavé by bylo znát Mussoliniho pocity, které se mu během jeho únosu honily hlavou. Protože dostat se do rukou Hitlerovi, byť jako jeho přítel, asi nemuselo být zrovna příjemné a Duce by snad možná rád prodléval do konce války v pohodlném a klidném hotelu kdesi v italských horách. Ale to už je příběh, který musí napsat někdo jiný.
Osvoboďte Duceho! je skvělou volbou pro znalce historie druhé světové války, kteří ocení, že autor odkryl nové skutečnosti vrhající zcela jiné světlo na známou událost. Čtenář, který se s problematikou teprve seznamuje se ale snadno dostane do situace, kdy bude tápat a dojde na místa, kde mu bude chybět znalost historického kontextu a unikat souvislosti.
Nejnovější komentáře