Syrr byl hřebcem perského panovníka v románovém cyklu „V říši stříbrného lva“ a v „Ardistan a Džinnistan“. Za normálních okolností na něm mohl jezdit pouze šáh, nikoho jiného neposlouchal a nepropůjčil se k jízdě, jen stál a stál. Pak ho ovšem šáh poslal ke Karovi, aby zjistil, zda ho bude zvíře poslouchat. Kara ben Nemsí se vyptával Džafara na Syrrovy vlastnosti. Zjistil, že Syrr miluje jablka a nerad spí ve stáji. Ostatní koně netrpí, ale ani jim neubližuje, prostě od nich odejde. Je šťasten a vesele frká, když dostane studenou lázeň.
„Když jsme procházeli zahradou, utrhl jsem dvě jablka, jedno obyčejné a druhé sib-y-kišmiš, jablko vonící po hrozinkách. V každé dlani po jednom jablku, nabídl jsem je koni obě zároveň. Nechňapl po nich dychtivě, nýbrž je pozorně očichal a sáhl po vonícím. Šakara podotkla:
„Effendi, to není obyčejný kůň. Ovládá svou chuť a vybírá si; nepoddává se hltavosti, nýbrž zkoumavému smyslu. A hleď, jak zvolna žvýká, téměř jako člověk, pochutnávající si na nějaké lahůdce. Jiný kůň by se byl už dávno zmocnil i druhého jablka. -- Nyní si je bere, téměř tiše, váhavě, jako by tobě k vůli chtěl sníst i méně chutné jablko. Syrr je ušlechtilý kůň. Už ho mám ráda!“
Popleskala ho dlaní po pleci, jak bývá koním lichoceno. Kůň zvedl přední nohu a trhl zdviženým ohonem. Popleskání mu bylo nemilé. Pro mne důležitý pokyn! Došli jsme k prameni, nechali ho, aby se napil. Nejprve zkusil, jak voda chutná, a pak se napil, občas ustával. Potom jsem ho zavedl do pozadí na pastvinu a začal mu rozpínat postroj. Spatřil jsem, že Syrr je vraník, ale jaký! Vraník s dvojitou hřívou! Bez nejmenšího jasného místečka! Hustý ohon dosahoval téměř až k zemi. Srst měl hedvábně měkkou a bobrově jemnou, takřka ještě černější než černou, koneček každého jednotlivého chlupu zářil, jako by se byl ztopil ve světlé, brillantové tinktuře, takže se jemně, ale přece zcela zřetelně blýskal. Něco takového jsem dosud nikdy nespatřil. Šakara údivem spráskla ruce a zvolala:
„Miški en nur! (zářivý vraník). Pohádka má tedy pravdu! Jsou vraníci nad uhel tmavší a přece zářící jako démant! Když starci seděli u táborového ohně a vypravovali o onom báječném koni, jenž v noci tryskem běží od hvězdy k hvězdě a hledá ducha, jenž by na něm mohl jezdit, tu to byl vždy takový miški en nur. Jeho srst si osvojila třpyt hvězd; sebe hodného jezdce však dodnes nenašel.“ [7].
Použitá literatura
[1] MAY, Karel. Pouští: Román z cyklu Ve stínu Padišaha. Praha: Jan Toužimský, 1930. Cit. s. 365 - 366.
[2] MAY, Karel. Šut : Návraty k Haddedihnům : Román z cyklu Ve stínu Padišaha. Praha: Jan Toužimský, 1931. Cit. s. 374.
[3] MAY, Karel. Satan a Jidáš : 1. díl. Brno: Návrat, 1995. Cit. s. 183 - 184.
[4] MAY, Karel. Satan a Jidáš : 1. díl. Brno: Návrat, 1995. Cit. s. 186.
[5] MAY, Karel. Satan a Jidáš : 1. díl. Brno: Návrat, 1995. Cit. s. 197.
[6] MAY, Karel. Vinnetou, rudý gentleman : 3. díl. Praha: Jos. R. Vilímek, 1901. Cit. s. 365.
[7] MAY, Karel. Ahriman Mirza : Román z cyklu V říši stříbrného lva. Český Těšín: Laser, 1992. Cit. s. 185
Foto: Pixabay
Části seriálu: Koně v díle Karla Maye
- Koně v díle Karla Maye - Ríh
- Koně v díle Karla Maye - Ilči a Hatátitlá
- Koně v díle Karla Maye - Syrr
Nejnovější komentáře