Přesně před 20 lety, 11. července 2003, měl film Liga výjimečných premiéru v kinech po celém světě. Jeden z nejproslulejších filmů, který se kdy natáčel v Praze, a jeho náročné natáčení fakticky ukončilo kariéru hlavní hvězdy Seana Conneryho a režiséra Stephena Norringtona a skutečná katastrofa spláchla v českém hlavním městě kulisy za miliony dolarů.
Na začátku to nebylo tak zlé. Producent Don Murphy původně získal práva na zfilmování dvou grafických románů Alana Moora: Z pekla a Liga výjimečných. Aby se zachovala autenticita (a skromný rozpočet), měly se oba filmy natáčet v Praze a z velké části nahradit lokace v Londýně viktoriánské éry a jinde v Evropě.
Z pekla, thriller o Jacku Rozparovači s Johnnym Deppem a Heather Grahamovou v hlavních rolích, se v Praze natáčel v polovině roku 2000 a dopadl docela dobře: recenze byly smíšené až pozitivní a film v kinech po celém světě vydělal zhruba dvojnásobek svého skromného rozpočtu 35 milionů dolarů. Režisér Albert Hughes, který film natočil se svým bratrem Allenem, dokonce našel v českém hlavním městě trvalý domov a žije zde dodnes.
V létě 2002 mezitím v Praze odstartovala produkce filmu Liga výjimečných s mnohem větším rozpočtem, který činil téměř 80 milionů dolarů. I tak to ale bylo na velký blockbuster málo; pokračování Matrixu, uvedená ve stejném roce, stála obě 150 milionů dolarů, zatímco Terminátor 3 přišel odhadem na 200 milionů dolarů.
V Lize výjimečných by si hvězda Sean Connery zahrál dobrodruha Allana Quartermaina, který vede skupinu slavných fiktivních postav proti tajemnému padouchovi, aby zabránil spiknutí, jež má rozpoutat válku mezi Británií a Německem. Connery stál značnou část rozpočtu filmu (17 milionů dolarů), takže pro velká jména ve vedlejších rolích nezbylo mnoho prostoru. Na filmu se podílel také jako producent.
Vedle Conneryho Quartermaina se ve filmu objevili kapitán Nemo (Naseeruddin Shah), upírka Mina Harker (Peta Wilson), Neviditelný muž (Tony Curran), doktor Jekyll (Jason Flemyng), Dorian Gray (Stuart Townsend) a dokonce i Tom Sawyer (Shane West), který byl do filmu přidán, aby zaujal americké publikum. K režii byl přizván britský režisér Stephen Norrington, čerstvě po úspěchu filmu Blade.
Na pražské scéně se však věci rozjely velmi špatně. Podle časopisu Entertainment Weekly vyústily hádky mezi Norringtonem a Connerym málem ve fyzickou potyčku.
„Byla to noční můra,“ řekl Connery britským novinám The Times. „Ta zkušenost na mě měla velký vliv, donutila mě přemýšlet o showbyznysu. Už mě nebaví jednat s idioty [...] Hned první den jsem si uvědomil, že se [režisér Norrington] zbláznil.“
„Rozdílné názory byly téměř na všechno,“ řekl Connery během natáčení listu The Scotsman. „Profesní rozdíly, osobní rozdíly, na co si vzpomenete. Ale mojí filozofií bylo natočit film a o tom, co je správné a co ne, se bavit až potom. Abych byl upřímný, chci jen dokončit film. To je vše, co teď chci.“
Režisér Norrington, který začínal u filmu jako technik speciálních efektů, byl prý při natáčení Liga výjimečných perfekcionistou na úrovni Kubricka. Údajně odložil natáčení o jeden den, když podpěra sloní zbraně nevypadala správně, a každou scénu natočil z 10 nastavení, když by jich stačilo mnohem méně.
„Connery není moc spokojený s tím, jak to jde,“ řekl reportérovi EW na pražském place jeden z členů štábu. „Není zvyklý na to, aby ho na filmovém place nechali čekat. Vždyť je mu 72 let. A je to Sean Connery.“
V českém hlavním městě probíhalo natáčení filmu Liga výjimečných především v Barrandov Studiu, natáčelo se v Rudolfinu v centru města, ve Strahovském klášteře v Praze 6 a na Olšanských hřbitovech.
Největší problémy pro Liga výjimečných však přišly v polovině natáčení v Praze. Ničivé srpnové povodně v českém hlavním městě - nejhorší v Evropě za posledních 100 let - donutily herce a štáb k evakuaci města. Povodně zničily rekvizity v odhadované hodnotě 7,5 milionu dolarů, paradoxně včetně ponorky kapitána Nema.
Connery prý utekl ze svého apartmá v hotelu Four Seasons v centru Prahy tak rychle, že se mu při tom podařilo zachránit jen své cenné golfové hole. Trvalo několik měsíců, než se herci a štáb znovu sešli a v listopadu se vrátili do Prahy, aby katastrofální natáčení dokončili.
„Nikdy jsem nebyl na tak napjaté scéně jako teď,“ řekl jeden z kulisáků časopisu Entertainment Weekly poté, co se natáčení znovu rozběhlo. „Všichni už chtějí jít domů.“
Liga výjimečných měla premiéru 11. července 2003 a v pokladnách kin se utkala s filmem Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly. Přesto se mu podařilo v celosvětových pokladnách utržit kolem 180 milionů dolarů a možná se nakonec stal i ziskovým.
Kritici však nebyli přívětiví a Liga výjimečných si připsala 17 % bodů na Tomatometeru (ze 185 recenzí) a 30 na Metacritic. „Když už se zdá, že se z něj stane skutečný špuntový dobrodružný film, [vrhne se] do nepochopitelné akce, idiotských dialogů, nevysvětlitelných motivací, příčin bez následků, následků bez příčin a všeobecného šílenství,“ napsal Roger Ebert v jednohvězdičkové recenzi. „To je ale zmatek.“
Po natočení filmu Liga výjimečných Connery okamžitě odstoupil od další role, kterou si objednal: Josiah’s Canon, thrilleru z druhé světové války, který měl režírovat Brett Ratner a který se měl natáčet také v Praze. Hvězda se přitom vzdala údajného výdělku 17,5 milionu dolarů a film nebyl nikdy natočen.
Zprávy v té době tvrdily, že „bolesti hlavy z velkorozpočtových studiových filmů zcela vyčerpaly jeho nadšení pro herectví“. Connery sice v pozdějších letech propůjčil svůj hlas několika malým produkcím, ale Liga výjimečných byla jeho posledním vystoupením na plátně. Herec zemřel v roce 2020.
Režisér Norrington mezitím po natočení Ligy výjimečných zcela zmizel z filmové scény a nezúčastnil se ani premiéry filmu. Na otázku, kde je jeho režisér, Connery listu Las Vegas Sun odpověděl: „Podívejte se do místního blázince.“
Norrington od té doby nerežíroval žádný film, ačkoli byl spojen s řadou projektů, včetně Souboje titánů a rebootu Vrány, který se loni natáčel v Praze.
I přes katastrofální produkci a kritické přijetí může Liga výjimečných žít dál. V loňském roce se objevily zprávy, že na Hulu vznikne nový reboot filmu, jehož producentem bude opět Murphy. O tom, zda se projekt vrátí do Prahy, zatím nepadlo ani slovo.
Tento článek původně napsal Jason Pirodsky pro The Prague Reporter a do češtiny jej přeložil Jiří Borový
Nejnovější komentáře