Film „Thunderball“, původně zamýšlený jako první film o Jamesi Bondovi, byl středem právních sporů, které začaly v roce 1961 a trvaly až do roku 2006. Bývalí spolupracovníci Iana Fleminga Kevin McClory a Jack Whittingham zažalovali Fleminga krátce po vydání románu „Thunderball“ v roce 1961 s tvrzením, že vycházel ze scénáře, který trojice předtím napsala v rámci neúspěšného filmového převedení Jamese Bonda. Žaloba byla urovnána mimosoudně; McClorymu zůstala určitá práva na zfilmování příběhu, zápletky a postav románu. V té době už byl Bond kasovně úspěšný a producenti série Albert Broccoli a Harry Saltzman se obávali konkurenčního McCloryho filmu, který by se vymykal jejich kontrole; souhlasili s tím, aby McClory získal producentský kredit na filmový Thunderball, kde by byli výkonnými producenty.
Později, v roce 1964, se producenti společnosti Eon Broccoli a Saltzman dohodli s McClorym na filmovém zpracování románu; film byl propagován jako „Ian Fleming’s „Thunderball“ “. Vedle oficiálních titulků scénáristů Richarda Maibauma a Johna Hopkinse je však scénář označen také jako „podle původního scénáře Jacka Whittinghama“ a jako „podle původního příběhu Kevina McCloryho, Jacka Whittinghama a Iana Fleminga“. Román byl doposud dvakrát filmově adaptován; ve filmu „Nikdy neříkej nikdy“ z roku 1983, který produkoval Jack Schwartzman, se v roli Jamese Bonda objevil Sean Connery, ale nejedná se o produkci společnosti Eon.
Původní Broccoliho volbou pro roli Domino Dervalové byla Julie Christie po jejím výkonu ve filmu „Billy Lhář“ v roce 1963. Po osobním setkání s ní však byl zklamán a obrátil svou pozornost k Raquel Welch poté, co ji viděl na obálce říjnového čísla časopisu Life z roku 1964. Welchovou však místo toho najal Richard Zanuck ze společnosti 20th Century Fox, aby se objevila ve filmu „Fantastická cesta“ (1966). Faye Dunawayová byla pro tuto roli také zvažována a byla blízko podpisu smlouvy. Saltzman a Broccoli vyzkoušeli rozsáhlý seznam relativně neznámých evropských hereček a modelek, včetně bývalé Miss Itálie Marie Grazie Buccelly, Yvonne Monlaur z hororů studia Hammer a Glorie Paul. Nakonec byla obsazena bývalá Miss Francie Claudine Auger a scénář byl přepsán tak, aby její postava byla francouzská, nikoli italská, ačkoli její repliky ve finálním střihu dabovala Nikki van der Zyl, která namluvila několik předchozích Bond girls. Přesto ji režisér Young obsadil ještě jednou do svého dalšího filmu Trojitý kříž (1966). Jedna z hereček, které se o roli Domino pokoušely, Luciana Paluzzi, později přijala roli zrzavé femme fatale vražedkyně Fiony Kelly, která měla být podle původních Maibaumových představ Irka. Příjmení bylo změněno na Volpe v koordinaci s národností Paluzziové.
Film byl mimořádně úspěšný: jeho celosvětové tržby ve výši 141,2 milionu dolarů překonaly nejen tržby všech jeho předchůdců, ale i všech pěti následujících bondovek. „Thunderball“ je finančně nejúspěšnějším filmem série v Severní Americe, pokud se zohlední inflace cen vstupenek. V roce 1966 získal John Stears Oscara za nejlepší vizuální efekty a BAFTA nominovala na cenu scénografa Kena Adama.
Zdroj: Wikipedia
Nejnovější komentáře