Autorka tohoto speciálu časopisu ReGeNeRaCe, Monika Stehlíková, je publicistkou, lektorkou a osobní terapeutkou. Je specialistkou na mindfulness (metoda všímavého přístupu), zvládání stresu i na emoční učení dětí a dospívajících. Pořádá semináře, přednášky a publikuje odborné články.
Celý speciál je zaměřen na hledání štěstí a snahu o sebepoznání. Autorka se setkala s osobnostmi z různých oborů a ptala se jich na témata týkající se osobního rozvoje. Rovněž připojila několik svých textů, v nichž seznamuje čtenáře s pojetím štěstí v světě, s deseti kroky ke štěstí a s mindfulness pro děti. Uvádí zde několik zajímavých cvičení pro uvolnění a snížení napětí dítěte v případě stresové zátěže. Jak sama uvádí, tyto techniky jsou velmi účinné a napomohou psychické pohodě i větší vyrovnanosti. Poznamenává, že jsou tyto metody součástí osobnostní výchovy například v USA, Kanadě, Belgii, Francii a Nizozemsku. Jejich základem je mimo jiné zklidnění sledováním vlastního dechu a uvědomování si signálů těla. Tyto postupy jsou nápadité a zároveň nenáročné, tudíž je lze snadno vyzkoušet doma se svými potomky. Rovněž je mohou aplikovat pedagogičtí pracovníci, zejména ve školkách a na prvním stupni základních škol. U dospívajících je aplikace zklidňujících postupů trochu složitější, jelikož teenageři nebývají tak spontánní, ale jedním z přesvědčivých argumentů je pro ně skutečnost, že si pomocí těchto technik sami „regulují, jak se cítí“ a mají „nad sebou kontrolu“. Podle mého názoru jsou tato cvičení vhodná pro každého, od malých dětí až po seniory, kteří rovněž mohou zažívat stresující situace.
Autorka vedla rozhovory s ředitelkou Divadla Kampa - Ivetou Duškovou, s ředitelkou pojišťovny - Renatou Mrázovou, francouzským biologem - Matthieuem Ricardem, profesorkou filozofie - Annou Hogenovou i lektorem Tchaj-ťi čchüan - Radkem Kolářem. Tázala se rovněž představitelky pozitivní psychologie, docentky Aleny Slezáčkové, lektorky jógy - Michaely Svatošové, psychoterapeutky Terezy Pohlové, zakladatelky vzdělávací společnosti Santia - Květy Santlerové a profesorky herectví – Hany Smrčkové. Dalšími, na než se zaměřila, byli zpěvačka Hana Rakušanová, básnířka a prozaička Kateřina Kováčová či známý léčitel Boris Tichanovský. Je zde rovněž otištěn zajímavý článek Emoce a štěstí pohledem čínské medicíny, jehož autorem je Milan Schirlo, praktik čínské medicíny, a rozhovor s Danem a Janou Čadovými, majiteli relaxačního centra Dajana, jehož součástí jsou zvukové lázně.
Monika Stehlíková nejprve čtenáře seznamuje se stručným životopisem osobnosti, s níž vede rozhovor, a dále se pomocí otázek zaměřuje na hledání štěstí v životě dotyčného. Všichni oslovení svou cestu ke štěstí a vnitřní harmonii hledali přes úskalí a tragédie každodenního života. Proto jsou, dle mého názoru, jejich zkušenosti tak cenné a inspirující. Přestože se v životě každý věnuje jiné profesi, na jednom se všichni shodují. Zaměřit se na přítomnost, jen v ní totiž můžeme najít štěstí. Trápit se tragédiemi minulosti, nebo se obávat budoucnosti, k ničemu nevede. Dotázaní také zmiňují radost z pomoci druhým. Hromadění majetku není naplňující, zatímco i nepatrná pomoc lidem v nouzi obohatí obě strany, dárce i příjemce. Respondenti zdůrazňují i touhu po zklidnění a naslouchání sobě, ujasnění si toho, co by člověka skutečně bavilo a učinilo šťastným.
Tento speciál bych ohodnotila jako velmi zajímavý a jeho četba mě obohatila. Mnoho lidí dnes pátrá po smyslu života a tato publikace nabízí mnoho cest k nalezení vnitřního klidu, po němž tolik z nás v současnosti touží.
Nejnovější komentáře