HERCI A TVŮRCI
MARTIN ŠULÍK – scenárista, režisér
Vystudoval v letech 1981 - 1986 odbor Filmová a televizní režie na VŠMU v Bratislavě u profesora Stanislava Párnického. Po absolvování natáčel dokumenty pro Slovenskou televizi (Dosky, ktoré znamenajú divadlo, Stolička), později pro Krátký film Bratislava (Hurá, Ticho, Etika a politika). V roce 1991 debutoval hraným filmem Něha a v průběhu následujících 30 let realizoval celovečerní snímky Všechno, co mám rád, Zahrada, Orbis pictus, Krajinka, Sluneční stát, Cigán, Tlumočník, Muž se zaječíma ušima. I při natáčení hrané tvorby neustále pracuje i na dokumentárních filmech. Pro televizi natočil podle deníků Pavla Juráčka esej Klíč k určování trpaslíků nebo televizní cykly z dějin kinematografie Zlatá šedesátá či Československý filmový zázrak. Spolupracoval i na seriálu Celluloid country o dějinách slovenského dokumentárního filmu. Samostatnou linií jeho tvorby jsou portréty osobností slovenské kultury: Martin Slivka – muž, ktorý sadil stromy, Milan Čorba, Vladimír Godár, Miroslav Bázlik, Milan Sládek, Alojz Hanúsek – muž s kinoaparátom, či portrét Viliama Grusky Pútnik slovenským časom. Po večerech kreslí.
MAREK LEŠČÁK – scenárista
Scenárista a dramaturg, jeden z nejbližších spolupracovníků Martina Šulíka. Seznámili se na VŠMU v Bratislavě, kde Marek studoval a Martin právě začínal svoje pedagogické působení. Raději než na školní půdě se spolu setkávali v blízké kavárně, kde se postupně jejich vztah učitele a žáka změnil na přátelství, osobní a zanedlouho i pracovní. Už jejich první spolupráce na filmu Zahrada (1995) vyústila ve velký úspěch. Scenáristicky se na ní podílely v podstatě tři generace autorů. Nově vzniklou dvojici Šulík – Leščák doplnil zkušený matador Ondrej Šuhaj, který už se Šulíkem spolupracoval na jeho předcházejícím filmu Všechno, co mám rád. Ve stejné sestavě pokračovali i při psaní následujícího snímku Orbis pictus (1997). Ve svérázné road movie patnáctileté dívky napříč zemí reflektovali tehdejší situaci na Slovensku během neslavné éry Mečiarismu. Ve filmu Sluneční stát (2005) se Leščák se Šulíkem zaměřili na čtyři kamarády a jejich pokus o podnikání v rozvíjející se tržní společnosti. Kromě tvorby se Šulíkem začal Marek spolupracovat i s tvůrci své generace, která sklízí velké úspěchy doma i v zahraničí. Je podepsaný pod oceňovaným dokumentem Slepé lásky Juraje Lehotského, i pod jeho dalšími filmy Zázrak a Nina. S Martinem Šulíkem pracoval i na jeho posledním filmu Tlumočník. S režisérem Jaroslavem Vojtkem spolupracoval na snímcích Hranice a My zděs. Kromě toho je podobně jako M. Šulík pedagogem na VŠMU, kde učí scenáristiku.
MARTIN ŠTRBA – kameraman
Trojnásobný držitel filmové ceny Český lev a absolvent pražské FAMU patři k nejzaměstnávanějším kameramanům české a slovenské kinematografie. Na svém kontě má 50 celovečerních filmů, televizních her a dokumentárních projektů. Je dvorním kameramanem Martina Šulíka, se kterým kromě jednoho spolupracoval na všech jeho celovečerních filmech (Něha, Všechno co mám rád, Zahrada, Orbis pictus, Krajinka, Sluneční stát) a televizních projektech (Klíč k určování trpaslíků podle deníku Pavla Juráčka, Zlatá šedesátá). Také je výhradním spolupracovníkem českého režiséra Vladimíra Michálka (Je třeba zabít Sekala, Anděl Exit, O rodičích a dětech, Babí léto, TV seriál Záchranáři). K dalším významným titulům v jeho pestré filmografii patří Rivers of Babylon, Jánošík – Pravdivá historie, Občanský průkaz, Hořící keř, Masaryk, Skleněný pokoj, Šarlatán.
RUDOLF BIERMANN – producent
Zakladatel společnosti IN FILM Praha se narodil 20.4.1958 v Trenčíně. Vystudoval Právnickou fakultu a hned po škole začal pracovat ve filmovém studiu Koliba jako asistent produkce. Od roku 1990 pracuje jako nezávislý producent. V letech 1995 a 1999 byl generálním ředitelem Filmového festivalu v Karlových Varech. Kromě filmů vytvořených IN FILMEM produkoval i nezapomenutelné tituly jako Všechno, co mám rád nebo Zahrada režiséra Martina Šulíka. IN FILM založil v roce 1993 a díky svým zkušenostem se společnost rychle rozrostla. IN FILM produkoval filmy jako Všichni moji blízcí režiséra Matěje Mináče, mnohými oceňovaný Král zlodějů Ivana Fíly nebo Kawasakiho růže Jana Hřebejka a mnoho dalších populárních filmů. Nejznámějšími jsou Román pro ženy v režii Filipa Renče (nejnavštěvovanější film roku 2005) a Účastníci zájezdu Jiřího Vejdělka (nejnavštěvovanější film roku 2006). V tomto roce uvedl do kin film Sviňa, který spolurežíroval s Marianou Čengel Solčanskou. Film Sviňa je na Slovensku nejnavštěvovanějším slovenským filmem za posledních 20 let. V létě 2021 uvede do kin film Muž se zaječíma ušima režiséra Martina Šulíka.
MIROSLAV KROBOT, postava Josefa
Miroslav Krobot se narodil v roce 1951 v Šumperku. Režii studoval na brněnské JAMU od roku 1975. Po dokončení studia začal působit v Západočeském divadle Cheb. Zde si poprvé vyzkoušel postupy autorského divadla. Velkých úspěchů se dočkal i na prknech Národního divadla, Divadla Vítězného února v Hradci Králové nebo v Realistickém divadle v Praze.
Od roku 1991 vyučoval na katedře alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU. Od roku 1996 je uměleckým šéfem Dejvického divadla, kam přivedl tehdy celý svůj absolventský ročník katedry ALD DAMU, který se stal základem nového divadelního souboru. Po několika letech se z této scény stává díky jeho vedení jedno z nejnavštěvovanějších pražských divadel. Mezi jeho nejvýznamnější režie v Dejvickém divadle patří např. Oblomov, Tři sestry, Hamlet nebo Muž bez minulosti, který získal Cenu Alfreda Radoka jako inscenace roku 2010.
Na filmovém plátně debutoval až v roce 2005 ve filmu Petra Zelenky Příběhy obyčejného šílenství, který byl adaptací jeho původní divadelní hry. Za ztvárnění této role získal Českého lva. Následně si zahrál roličku v dramatu Restart, kde hlavní roli ztvárnila jeho dcera Lenka Krobotová. Jako cholerický řidič autobusu se představil v komedii Účastníci zájezdu. Objevil se i ve snímku Alice Nellis Tajnosti.
Velký úspěch sklidil díky filmu Man from London, který soutěžil i na festivalu v Cannes. Jeho ženu si zde zahrála slavná anglická herečka Tilda Swinton. Miroslav Krobot patří mezi největší osobnosti české divadelní, režisérské a herecké scény.
Nejnovější komentáře