Název knihy je sice konstatování, ale současně byl patrně pro autorku výzvou, protože se snaží na mnoho zažitých společenských stereotypů týkajících se role ženy ve společnosti poukázat. Autorka Angela Saini rozdělila text do osmi kapitol, které jsou plné informací, výsledků výzkumů i různých teorií, které nějakým způsobem ovlivnily společenské postavení žen ve společnosti. Při porovnávání výsledků výzkumů i formulování teorií respektuje autorka dobová specifika i technickou vyspělost či společenský systém. Nutno říci, že sice vychází z mnoha vědeckých prací, ale v knize volí srozumitelné formulace a nezabředává zbytečně do odborné terminologie. Využívá často citace vědců, ale současně je komentuje a dává do souvislostí nebo je navzájem porovnává. Seznam použité literatury je rozsáhlý a je také seřazen podle jednotlivých kapitol.
Jednotlivé názvy kapitol samy napovídají jejich zaměření: Podřadnost žen, Ženy jsou více nemocné, Vrozené rozdíly, Chybějích pět uncí ženského mozku, Ženská práce, Vybíravá, Proč muži vládnou, Staré ženy, které nehodlají umřít. I když jsou již mnoho uváděných teorií nebo prezentace dokončených výzkumů známé, jsou prezentovány v nových souvislostech. Příjemným zpestřením je zveřejnění zajímavých detailů nebo zkušeností z průběhu výzkumů. Od kritického vnímání vědeckých názorů v minulosti přechází autorka do poloviny minulého století, období, kdy se počalo postavení žen v západoevropské společnosti výrazně měnit. Oceňuje kladně působení feministického hnutí, které je dle jejího vyjádření „lampou, která osvětluje předpojatost ve vědě“. Takové hodnocení je básnicky nadnesené a autorka jej uvedla v doslovu, kde porovnává budování obrazu ženy v minulosti a v současném světě. Současné pojetí vědy může nabídnout stejné šance ženám i mužům. Takové konstatování vychází nejspíš ze společenského prostředí, kde autorka žije a pracuje. Podobně zúžený pohled má autorka na budoucnost, kdy člověk ovládne prostředí i život lidských jedinců. Neuvádí současné problémy ani rizikové faktory současného vývoje, vidí budoucnost v „růžových“ barvách.
Přestože se autorka snaží formulovat text se snahou o maximální objektivnost a ukazuje, jak některé vědecké závěry nebo formulace ovlivnily formování norem na chování a postavení mužů i žen ve společnosti, nepřesvědčila mě, že si s vyjadřováním závěrů a objektivním hodnocením situace dokáže poradit. Hned v úvodu totiž popisuje zážitek z dětství, který byl pro její tvorbu inspirující. Ale právě popis situace a závěry, které předkládá bez uvedení dalších souvislostí, jsou subjektivním vyhodnocením. Možná by mi to tolik nevadilo, kdyby se k tomuto zážitku ještě opakovaně nevrátila. Z mého pohledu je to zavádějící informace, která v souvislosti s obsahem knihy ukazuje, jak je pro člověka obtížné orientovat se ve společnosti druhých lidí a stejně jako sama autorka, porozumět sám sobě. Prohlášení autorky v závěru knihy „Chtěla jsem jen lépe porozumět biologickému příběhu o sobě a o dalších ženách“ považuji za docela výstižné a přestože se v knize hovoří hodně o feministickém hnutí a feministkách, myslím si, že kniha obsahuje mnoho zajímavých informací vybízejících k zamyšlení nejenom ženy.
Anglická novinářka Angela Saini si dala hodně práce s přípravou knihy, která vyšla v roce 2017 ve Velké Británii, kde byla vědeckou komunitou přijata pozitivně. V letošním roce knihu vydal Sociologický ústav Akademie Věd s předmluvou Mgr. Marcely Linkové, Ph.D. V předmluvě je stručně shrnut obsah knihy a kladně hodnocený argumentační potenciál textu s odpovědným přístupem k vědeckému bádání a užití výsledků výzkumů užitečných nejen pro vědeckou komunitu, ale také pro širokou veřejnost. Vyjádření „argumentační zdroj“ mi připadá nadsazené a spíše bych zařadila knihu mezi publikace, které popularizují vědu a její výsledky.
Kniha mě zaujala nejen svým obsahem, ale také způsobem zpracování a přijatelnou prezentací rozsáhlého množství výsledků výzkumů. Textu by jistě pomohla nápaditější grafická úprava a škoda, že autorka nevyužila fotografie nebo nespolupracovala s vtipným výtvarníkem.
Hodnocení: 60 %
Nejnovější komentáře