Rusavi začíná vyprávět příběh o svém pánovi a druhovi Ovidiovi, přičemž se stala i jeho družkou, a to poslední. Zemřel jí v náručí za jednoho jarního rána. Odpřísáhla při všech bozích, že to co vypráví je svatosvatou pravdou. Musela to vyprávět, protože cítila velkou tesknotu po svém pánovi, přičemž dodávala, že Ovidius byl jedním z nejlaskavějších a nejlepších lidí, jaké kdy poznala. Chtěla tak ošálit i své srdce představami, že je stále s ním a kdykoliv může přijít, ale to samozřejmě už pravda nebyla. Jednoho dne šla Rusavi s matkou poprvé po městě, které bylo jejich domovem. Sice byla matce v patách, ale i přesto, že byla vysoká, tak se jí maminka ztratila z dohledu.
Všímala si architektonických prvků, ale i lidí a jejich mluvě, a to tak důkladně, že najednou byla sama. Zděšeně se rozhlížela a naštěstí jí brzo uviděla a tak k ní běžela a posléze ji objala, tak tu jí vytryskly slzy úlevy, že je vše zas tak, jak má být. Hledaly babičku Amatheiu, ale i když se poptávali, nic se nedozvěděly, takže si musely najít místo na přenocování. Usadili se v jednom z výklenků, ale stejně měly špatný spánek. Ráno bylo docela rozpačité, protože je vyháněl muž, kterému to tam nejspíš patřilo.
Moc mu nerozuměly, protože mluvil zvláštní směsicí řečtiny a getštiny. Nicméně z toho jeho křiku poznaly, že je vyhání. Když přišly na trh, přecházel jim sice zrak z té krásy, ale nikde neviděly žádný stánek s jídlem a přitom jim hlady už dosti kručelo. Zeptaly se jedné ženy, kde je nějaký trh s jídlem a ta jim ochotně popsala cestu. V jedné zastrčené uličce posbíraly peníze, které měly od babičky. U jednoho stánku si nabraly pečené housky a ryby, ale zaplatily tolik, že by si mohly koupit skoro všechno zboží, které tam trhovkyně měla.
Druhého dne se vydaly na prohlídku města, řekněme s takovou průvodkyní jménem Glauké, která ze začátku nebyla moc přívětivá, ale když jí zaplatily, už se s ní dalo vcelku mluvit. Glauké je tedy vedla k amfiteátru neboli divadlo, kde se hrály hry, převážně tedy o svátcích, případně se zde prováděly slavnosti na počest bohů. V momentálním stavu se však už dlouho nehrálo z důvodu častých útoků nepřátel. Glauké se divila, že neznají takovou zásadní věc jako je divadlo. Ptala se jich tedy, odkud přišly. Rusavi už měla na jazyku odpovědi, ale matka jí dávala znamení, aby o tom raději pomlčela.
Matka Glauké říkala takové polopravdy až lži, což se Rusavi divila, ale jelikož byla zvyklá matku poslouchat, tak to nechala být. Glauké je vzala také na nákupy oblečení, protože to, co měly na sobě, se absolutně nehodilo mezi místní lid. Glauké navíc získala svou odměnu od prodejkyně, kam je dovedla – ta jí za přivedení zákaznic vtiskla do dlaně peníze. Ono to nebylo ještě hotové oblečení, spíše látky, ze kterých si matka spolu s Rusavi musely oděv zpracovat. Matka se poté ptala Glauké, jak to mají udělat. Bylo to jednoduché, stačilo jen pár stehů a tkanic. Ještě předtím absolvovaly očistu v moři.
Tato kniha mě neoslovila, protože i když mám ráda Řecko doby, kdy existovalo na starobylé úrovni, tak tohle mi úplně nesedlo. Nicméně bych to doporučila těm, kterým řecká kultura něco říká, a mají ji rádi. Kniha má 288 stran.
Věnovalo nakladatelství Atlantis.
- Autor: Jaromíra Sekotová
- Žánr: pro děti
- Nakladatelství: Atlantis
- Datum vydání: 1993
Nejnovější komentáře