Pat a Mat je československý stop-motion animovaný seriál, který vytvořili Lubomír Beneš a Vladimír Jiránek. Postavičky se poprvé objevily v krátkometrážním filmu Kuťáci z roku 1976, první televizní díl Tapety vznikl o tři roky později pro ČST Bratislava. Hlavními postavami seriálu jsou dva kutilové Pat a Mat, kteří jsou vynalézaví, ale nesmírně nešikovní. K roku 2021 bylo vydáno 129 dílů seriálu, který byl díky absenci dialogů vysílán ve velkém počtu zemí.
Jména
Původní název seriálu byl Kuťáci. Když však začala výroba epizod pro ČST Bratislava, bylo zapotřebí slovenského názvu, a štáb se nakonec rozhodl pro ... a je to!. Samotné postavy byly bezejmenné až do roku 1989, kdy dostaly jména Pat a Mat. Pat a Mat jsou zkrácené podoby českých výrazů Patlal a Matlal, což lze zhruba přeložit jako Nešikovný a Trapný. Autoři dali postavám záměrně krátká a univerzální jména vhodná pro celosvětové publikum.
Seriál
V každém díle se obě postavy obvykle potýkají s problémy, které si většinou samy vyrobily, a snaží se je vyřešit pomocí řady možných i nemožných nástrojů a konstrukčních pomůcek. Jejich řešení zdánlivě fungují, než se vše náhle pokazí a vznikne ještě více problémů než předtím. Pat a Mat však nakonec vždy najdou řešení, obvykle překvapivou nebo inovativní metodou. Poté si podají ruce, načež udělají své charakteristické gesto s pokrčenou rukou a sevřenou pěstí.
Podle autorů je právě manuální nešikovnost inspirací pro tyto příběhy. Vedle humoru je dalším motivem pořadu důležitost optimistického přístupu k životu. Obě postavy se vždy dostanou do problematických situací, ale nikdy se nevzdávají, dokud problém nápaditým způsobem nevyřeší.
Seriál je nezapomenutelný také díky soundtracku, který složil Petr Skoumal a jehož hlavní součástí je ústřední píseň a melodie na harmoniku. Hudbu k nejnovějším dílům skládal jazzový skladatel Zdeněk Zdeněk.
Historie
Obě postavičky se poprvé objevily v krátkém filmu Kuťáci z roku 1976, který produkovalo studio Jiřího Trnky Krátký film Praha a distribuovala Ústřední půjčovna filmů. Při tvorbě obou postaviček měli autoři na mysli zábavu pro dospělé a kraťas byl promítán před kiny. Přestože měli v úmyslu natočit další krátké filmy pro kina, jejich mateřské studio to odmítlo. Seriál převzala dětská sekce ČST Bratislava, kde byl nazván ... a je to!. Dva kutilové dostali jména Pat a Mat v roce 1989, kdy byla obnovena výroba pro Krátký film Praha. Jejich jména se pak stala i názvem seriálu.
Díky absenci dialogů se pořad rozšířil do celého světa a do 90. let se vysílal ve více než 80 zemích, mezi nimiž bylo Československo (nyní Česká republika a Slovensko), Švédsko, Sýrie, Irák, Polsko, Slovinsko, Chorvatsko, Island, Dánsko, Německo, Estonsko, Rakousko, Švýcarsko, Brazílie, Rumunsko, Finsko, Japonsko, Norsko, Španělsko, Francie, Írán, Maďarsko, Jordánsko, Jihoafrická republika a Jižní Korea. V Nizozemsku jsou postavy opatřeny dabovanými dialogy a namluvili je Kees Prins a Siem van Leeuwen. V Austrálii se seriál vysílal jako součást týdenní půlhodinové kolekce krátkých animovaných filmů v pořadu Kaleidoscope na stanici SBS.
V roce 1990, po pádu komunistického režimu, založili Beneš a Jiránek vlastní studio aiF v Praze (produkce) a Curychu (marketing, prodej, financování), kde vyrobili dalších 14 dílů a všech 49 jich uvedli na mezinárodní trh.
V roce 1999, čtyři roky po Benešově smrti, jeho studio zkrachovalo, což vedlo ke sporu o autorská práva na postavy a 50. díl, který proto nebyl nikdy vydán. Benešův syn Marek založil v roce 2001 vlastní studio Patmat. Výrobu epizod obnovilo v roce 2002 studio Ateliéry Bonton Zlín, takže během pouhých tří let vzniklo 28 epizod ve třech studiích (Ateliéry Bonton, Anima a Patmat). Řada členů štábu byli veteráni, kteří pracovali na původním seriálu.
Postavy znovu oživil v roce 2009 Beneš pro nový seriál Pat a Mat na venkově. Pilotní díl s názvem Postele měl premiéru na 50. ročníku Zlínského filmového festivalu v roce 2010. V letech 2011 až 2015 následovalo dalších 12 dílů, které produkoval Patmat Film a které byly natočeny ve formátu 16:9. Beneš všech 13 dílů režíroval a napsal. Osm dílů vyšlo v roce 2013 na DVD a 9. června 2013 se dočkalo televizní premiéry na nizozemském kanálu VPRO.
U příležitosti 40. výročí seriálu společnost Gusto Entertainment v prosinci 2015 oznámila, že v roce 2016 bude do kin uveden celovečerní film. Film s názvem Pat a Mat ve filmu obsahoval sedm epizod z let 2009-2015 s propojovacími segmenty a byl v roce 2016 uveden v kinech v několika zemích včetně Nizozemska. Další tři celovečerní filmy, všechny kolekce několika epizod s propojovacími segmenty, následovaly v letech 2018 a 2019.
V letech 2018 až 2020 vzniklo 39 nových epizod rozdělených do tří třináctidílných sérií ve filmu Patmat, který vznikl v koprodukci České televize a nizozemské společnosti JUST Productions, opět v Benešově režii. Animace více než poloviny těchto dílů vznikla v čínském studiu, aby se práce urychlila.
Nevydaná 50. epizoda
50. díl - Karty dokončený v roce 1998 některými členy původního studia aiF měl být začátkem nového formátu pořadu. Režíroval, animoval a napsal jej František Váša a na rozdíl od předchozích dílů byl natočen v širokoúhlém formátu (16:9), o něco delší (trval 11 a půl minuty), s dialogy, měnící se mimikou, novým soundtrackem a novými úvodními a závěrečnými sekvencemi. Postavy namluvil český herec David Nykl, který si sám napsal dialogy. Epizoda byla dabována v angličtině pro očekávaný průlom seriálu na anglický trh.
Původní plán studia byl natočit další díly nového seriálu, případně i půlhodinové epizody a celovečerní film. K realizaci těchto projektů však nikdy nedošlo kvůli krachu studia, který byl důsledkem rozpadu vztahů mezi dvěma pražskými manažery studia a jejich celosvětovým distributorem v Curychu spolu s dědici autorů. Jejich spory vznikly v okamžiku, kdy 14 dílů, které studio aiF předtím vyrobilo, bylo distribuováno do Jižní Koreje, přičemž podle dědiců Jiránka a Beneše autoři za prodej nedostali odpovídající kompenzaci. Nakonec člen curyšského vedení ukončil veškeré kontakty se svými bývalými kolegy v Praze. Vzhledem k tomu, že Lubomír Beneš v roce 1995 zemřel, zbývající vedení studia aiF již práva na postavy nevlastnilo a nemohlo je kvůli sporům s jeho dědici získat. Kvůli těmto okolnostem nebyly Karty v Česku a většině světa nikdy vydány ani distribuovány, zatímco aiF vyhlásilo v roce 1999 bankrot a v roce 2012 bylo definitivně zlikvidováno.
Přestože byla epizoda stažena z distribuce, byl snímek z ní zveřejněn na webových stránkách studia aiF. Bývalé pražské vedení později založilo nové studio Animation people a na své webové stránky umístilo další screenshoty, které byly nakonec nahrazeny krátkým němým klipem z epizody. Epizoda byla v roce 2014 nahrána na YouTube, jejím zdrojem byla jihokorejská VHS vydaná sesterskou společností aiF Asia v říjnu 2002, která zůstává jediným známým případem vydání epizody na domácím videu. Epizoda byla vydána s anglickými titulky a odstraněnými úvodními a závěrečnými titulky. S likvidací společnosti aiF v roce 2012 byla epizoda převedena do Českého filmového archivu.
- Photo © Česká televize
- Zdroj informací: Anglická Wikipedie
Nejnovější komentáře