V podobě knížky přichází další autentické svědectví člověka, který přežil peklo zvané Osvětim.
Knížka nastiňuje příběh židovského chlapce, který je plný zvratů, lhostejnosti, násilí, smrti a umírání, pocitu bezmoci a beznaděje, ale i pocitů lásky, štěstí a radosti, přátelství a sounáležitosti. Autobiografické vyprávění o životě a osudech Židů, podaný jedním z těch, kteří měli to štěstí, a podařilo se jim přežít Osvětim. Své vzpomínky sepsal proto, aby uskutečnil slib, který dal svému otci v Osvětimi. Aby se všichni dozvěděli o tom, co se stalo a aby toto zvěrstvo nebylo zapomenuto.
Tibor, v té době nejstarší ze čtyř sourozenců, prožíval klasické dětství té doby v baráčku společně s rodiči. Zlom nastal při politických událostech, které rozdělily obyvatele podle jejich náboženství. Každý z nich měl jiná práva a povinnosti. Tibor, celá jeho rodina i ostatní lidé stejného vyznání najednou byli vystaveni chladnému jednání a zacházení, jako by byli pouze věcí a ne lidskou bytostí. První strach, nejistota a obavy přišly, když byli on i jeho celá rodina násilím odvedeni z domova do tábora a nakonec naloženi do přeplněných dobytčích vagónů. Na rampě docházelo k rozsudku života a smrti. Tiborova rodina se rozdělila beze slůvka rozloučení, zůstal se svým otcem a strýcem.
Následné osvětimské peklo, které dennodenně bičovalo k nadlidskému výkonu jak fyzických, tak psychických schopností, bylo jedinou, byť nepatrnou a vrtkavou šancí na přežití. Patnáctiletý chlapec se rychle učil a přizpůsoboval nelidským podmínkám, začínal poznávat svět kolem sebe a jeho řád, důsledky neuposlechnutí či dozorčí nelibosti a rozmaru. Během práce byl smrtelně zraněn, ale díky polskému politickému vězni a lékaři Orzeskovi byl zachráněn a přiřazen na lehčí práci, jinak by skončil v plynové komoře. Tibor několikrát pohlédl smrti do očí, byl vláčen nekonečnými cestami plných útrap a strádání do různých táborů, než byl ten jejich v Březince osvobozen americkou armádou.
Ani cesta do rodného místa nevyvolala ty správné vzpomínky, Tibor již nikde neměl svoje místo, kam by se mohl vrátit. Nakonec se v roce 1949 dostal do Kanady, kde našel i svůj domov a mohl se věnovat svému slibu – šíření informací o holocaustu nejen v Kanadě, ale i po světě, aby se nezapomnělo …
Máte li rádi autobiografické vyprávění bez příkras, tématiku holocaustu a 2. světové války, s touto knížkou budete spokojeni. Nechcete li vzpomínat na dobu komunistického režimu, genocidy, násilí, chladnokrevného vraždění a reálnému vyobrazení cesty dobytčím transportem, života v Osvětimi, Březince apod., potom knížku raději zase odložte zpátky.
Příběh je nepřikrášlen, přichází tak, jak se opravdu odehrál, se vším krásným i ošklivým, co sám přinesl, s relativností pojmů, kdy neštěstí někdy může znamenat opravdové štěstí, odkrývá tělesnou a psychickou sílu člověka, i jeho charakter.
Autor: Max Eisen
Počet stran: 232
Žánr: autobiografie, historie
Datum vydání: 14.11.2016
Nakladatatelství: CPRESS, lze zakoupit na stránkách Albatros Media
Hodnocení: 80 %
Nejnovější komentáře