Víte, co znamená Samuraj? Víte, co znamená sloužit? Víte, co znamená zemřít?Co mě jako první celkem udivilo na tomhle filmu byl Tom Cruise. Ne že bych toho věděl nějak moc o Samurajích, ale právě tenhle herec mi do toho moc nesedl. Ale těžko předem soudit, říkám si, nechme ho ať dělá svou práci a uvidíme. První výstup jako propuštěný, sám se sebou bojující alkoholik, ale zároveň slavný a úctyhodný důstojník amerického vojska, Nathan Algren, 70. let 19. století. Ale snažil se, to se musí nechat.
Druhý výstup jako vedoucí cvičitel nově budovaného japonského vojska obklopen neschopnými vojáčky, jen pomalu si zvykající na nové střelné zbraně západu. Netuší, k čemu trénuje tuhle hordu vojáků, ale za 500 babek měsíčně je mu to celkem fuk. No, začínám si na něj pomalu zvykat. S japončíky to jde opravdu pomalu, ale hrozby rebelů jsou blízko a tak se musí vyrazit. I přes Algrenův odpor k první bitvě kvůli nepřipravenosti vojska tomu však nelze zabránit a nezkušení japončíci padají v panice mrtví k zemi jako hrušky. Hmm, Algren přežil a z neznámého důvodu je ušetřen života a odveden jako zajatec do horského tábora.
Jednoduchý úvod, všechno se seběhlo relativně rychle, nicméně všechno je připraveno pro hlavní část filmu. Každopádně není tento snímek jen o Cruisovi, ale náhle dostáváme pěkný obrázek ze života posledních japonských samurajů. Pod vedením pravého následníka a ochránce tisíciletých tradic samurajů Katsumota (Ken Watanabe) máme možnost se na chvíli ponořit do životů plných hrdosti, cti a láskyplné služby. V malé horské vesničce, jako úkrytu „rebelů“, se Algren začne učit vyššímu lidskému poznání, otázkám života, boje a smrti (tohle mi k němu ale pořád prostě moc nesedí).
Trochu zklamáním je zde chudší scénář, všechno jde až moc přímo a všechno se dá čekat, tady opravdu něco chybí. Tohle ale docela vyvažuje pár docela úchvatných scén, především ty o síle člověka a jeho ducha, jako hlavní myšlence samurajského učení a způsobu života. Takové jsem si opravdu vychutnal a jsem ochoten takhle přimhouřit oči k té jednoduchosti a někdy nesmyslnosti ostatního dění.
Děj se nám každopádně zase posunul. Katsumota jako jeden z vlivných osob ve věrných službách mladého císaře je však trnem v oku ostatním ministrům a svých tradic a vnitřních hodnot se nehodlá kvůli nim vzdát. Zaslepený císař se však sám bojí svých poddaných a tak mu nedokáže pomoci. Za pomoci věrných druhů vysvobozen z vězení, i když opět za velkou cenu ztráty svého syna (jsem zvědav jestli tu oběť dostatečně pochopíte a oceníte), se opět i s Algrenem vrací do hor, aby se společně se zbytkem svých druhů připravili na poslední boj.
A právě tady vyjde film z průměrnosti amerických rádobyvelkofilmů. Poslední necelá půlhodina na bitevním poli mně osobně dovolila dýchat jen výjimečně. Tam vrcholí všechna ta hrdost, svoboda i oddanost i víra. Ne zásluhou speciálních efektů, ale vtažení do děje se rozhodně dočkáte. Velikosti vojsk obou stran jsou samozřejmě dalece nesrovnatelné o nevyrovnanosti bojových prostředků nemluvě, ale právě tady máte možnost pochopit že síla ducha a víra v člověka se nevyrovná ani nejmodernějším zbraním. Tak hurá do boje a buďte silní.
Nejnovější komentáře