Sourozenci Larry (*1965) a Andy (*1967) Wachowští se narodili a vyrůstali v Chicagu v americkém státě Illinois. Již v mladém věku začali společně tvořit komiksy. Když později oba opustili před dokončením univerzitu, živili se stavebními pracemi, ale také psaním komiksů pro vydavatelství Marvel Comics, Razorline Imprint či Epic Comics. Jak uvidíme, komiksová estetika měla na jejich pozdější filmovou tvorbu výrazný vliv, ať už jde o oblibu rozličných manipulací s časem, používání dramatických úhlů kamery či výraznou vizuální stylizaci jejich snímků.
Do světa filmu vstoupili v polovině devadesátých let minulého století scénářem k filmu Nájemní vrazi (Richard Donner, 1995), byl to však až Matrix (1999), který na sebe strhl masovou mezinárodní pozornost. Kromě čtyř Oscarů (za střih, střih zvukových efektů, vizuální efekty a zvuk) dokázal přivést do kin zástupy diváků a rodící se matrixovské franšíze zajistit věrné fanoušky. Film pro nové tisíciletí, jak o něm sami tvůrci často s oblibou hovořili, přinesl na svou dobu nevšední způsob vyprávění, originální propojení žánrů a převratné filmové efekty.
Pokračování, které by navázalo na finanční úspěch Matrixu, na sebe nenechalo dlouho čekat, a tak se o čtyři roky později dočkala série hned dvou sequelů (definice termínu viz pracovní list) Matrix Reloaded (2003) a Matrix Revolutions (2003). Ve stejném roce mimo jiné vychází počítačová hra Enter the Matrix následovaná v roce 2005 herními tituly The Matrix: Path of Neo a The Matrix Online, které fikční svět filmové trilogie a její příběh nejen doplňují o nové informace, ale i dále rozvíjejí. Výčet titulů patřících k multimediální franšíze uzavírá povídkový animovaný film Animatrix (2003), na kterém se podíleli sourozenci Wachowští jako scenáristé.
Matrix byl jedním z prvních filmů úzce propojených s počítačovými hrami, i když se primárně jedná o adaptaci komiksu. Před rokem 1999 se v kinech objevilo několik přímých filmových adaptací počítačových her (Super Mario Bros., Street Fighter, Mortal Combat) – většinou se však jednalo o béčkové filmy využívající pouze některé postavy či motivy z herního předobrazu. Matrix znamenal přelom v rámci využívání estetiky počítačových her (v rámci vizuálních detailů či, choreografie soubojů), a znamenal tak milník i v této oblasti (následovaly jej snímky jako Memento Christophera Nolana ad.).
Ve filmech matrixovské série Wachowští kombinují žánrové konvence. Najdeme zde prvky dystopické science fiction, akční scény jako z hongkongských filmů, v nichž herci létají prostorem na neviditelných lanech, nebo westernový závěrečný duel. Jejich filmy jsou nabité rozličnými odkazy. Není s podivem, že jména hrdinů jsou chytře vymyšlené šifry a film se jen hemží motivy z Alenky v říši divů Lewise Carrolla. Wachowští s nimi navíc (alespoň v prvním díle trilogie) zacházejí s nebývalým nadhledem. Na otázku, které z filozofickonáboženských narážek skutečně zamýšleli, odpovídali s humorem: „Všechny!“
V roce 2008 režírovali svůj vizuálně nejodvážnější snímek Speed Racer, adaptaci legendárního stejnojmenného japonského animovaného seriálu. Následující Atlas mraků (2012) natočili spolu s německým režisérem Tomem Tykwerem (Lola běží o život, Princezna a bojovník, Parfém: příběh vraha) a vypráví několik odlišných příběhů odehrávajících se v různých časech a na různých místech od začátku 19. století až po postapokalytickou budoucnost. Film zobrazuje myšlenku kontinuální propojenosti našeho bytí a především našich činů napříč časem a prostorem, kde všechno má svoji příčinu i následek.
Od roku 2015 do současnosti se sourozenci podílejí jako scenáristé i režiséři na televizním seriálu Sense8 americké stanice Netflix. Dosud posledním režijním počinem tvůrčího dua je kritikou i diváky nepříliš kladně přijímaná akční scifi Jupiter vychází (2015). Podobně jako v Matrixu i zde pracují sourozenci s konceptem vyvoleného. Na rozdíl od prvně jmenovaného filmu však jde o ženskou hrdinku, geneticky předurčenou pro roli královny vesmíru.
Popis Foto
Popis |
English: Picture |
Datum | |
Zdroj | http://www.flickr.com/photos/annaustin/8204529660/ |
Autor | Picture |
Svolení (Užití tohoto souboru) |
http://www.flickr.com/photos/annaustin/8204529660/ |
Nejnovější komentáře