Marvelu nikdy není dost (a nebo ano?). Ano, jsem fanoušek komiksů, ale mám pocit, že tentokrát to bude mít opačný vliv na hodnocení. Máme tu totiž další film z produkce Sony, která si jede tak trochu na svém písečku, co se komiksů týče. A tentokrát se nás Sony snaží utáhnout tzv. „na vařenou nudli“ v podobě hlavních představitelů a režiséra.
Začínáme tam kde jsme skončili minule. Eddie Brock alias Venom (Tom Hardy) prožívá svojí vnitřní krizi osobnosti a navíc má stále nedořešený vztah se svou nyní již bývalou partnerkou Anne (Michelle Williams). Díky Venomovi se dostane z nejhoršího a díky pověsti investigativního novináře se dostane tváří v tvář sériovému vrahovi. Tím je Cletus Kasady (Woody Harrelson), který se chce Eddiemu svěřit se svým příbehem. Během rozhovoru však zjistí, že Eddie není úplně obyčejný člověk a ať už shodou okolností, nebo záměrně, Eddieho kousne. A díky tomu se rozpoutá masakr (v překladu taktéž Carnage, i proto ten název). Z Cletuse se stává Carnage, který má pouze jediný cíl - vraždit lidi, a to co možná tím nejbrutálnějším způsobem. Jak se s touto hrozbou Venom s Eddiem vypořádá? A jak vyřeší svojí partnerskou minulost? To máte možnost zjistit v našich kinech.
U produkce Sony musí být člověk vždycky trochu skeptičtější a zde to platí rovněž. Na Sony se sneslo spoustu kritiky po prvním filmu ohledně vztahů s Marvel studiem a ohledně zacházení s charaktery a jejich dopadem na budoucí dění ve světě MCU. Proto si na pomoc přizvali odborníka na CGI Andyho Serkise. Nyní už režiséra mohou diváci znát především jako představitele Gluma z Pána prstenů, později jako jednu ze záporných postav v Black Pantherovi. Kromě toho Andy Serkis sklízí hodně ovací za svojí tvorbu jako například Mauglí z roku 2018. Je to tím, že Serkis oplývá výborným citem pro kompozici a spolupráci s digitálním oddělením. A zde se to ukázalo jako dobrý krok, ale o tom později.
Začnu nejdřív tím, jak na mě celý film působí jako celek a později rozeberu jednotlivé části. Venom 2 je klasické pokračování trpící typickými problémy jako recyklace, nedostatek nápadů a nevyváženost. Obecně bych k filmu řekl, že určité části jsou úplně ploché a nezajímavé a naopak některé tak přehnané, že se za tým tvůrců stydíte a máte chuť tak trochu se v křesle ošívat. Ve filmu se poměrně dlouho řeší (podle mého názoru) nezajímavé dějové linky a pak najednou tvůrci zjistili, že není čas. Film má celkem standardní délku, takže nezbývá než začít spěchat, a to bývá často cesta do pekel. A tady to není jinak. Myslím si, že se ukazuje kámen úrazu v podobě scénáristky Kelly Marcel, která má očividně ráda komediální prvky a hlavně romanci. A tím je myšlena i tzv. „bromance“. Vztahy Eddie vs. Venom, Eddie vs. Anne, Anne vs. Dan, Carnage vs. Shriek se tu prostě řeší celou hodinu a pak máte na pořádnou akci jenom cca půl hodiny.
A když už je tedy málo času na akci, tak ať je ta akce pořádná. Tady pomohl zmiňovaný Andy Serkis zcela určitě oproti prvnímu filmu. Je to sice CGI digibordel, ale aspoň je přehlednější. Nicméně takhle část filmu má dvě zásadní vady. Scénář, kde se ukazuje, že Kelly Marcel postrádá cit pro podání akčních scén a svým pojetím je poslední část tak přes čáru, že diváci mnohdy krotili hlavou. A druhým zásadním problémem je přístupnost filmu pro mládež. Už od oznámení PG-13 bylo spoustě lidem jasné, že to nemusí dopadnou dobře. Obzvlášť když točíte film, ve kterém je Carnage. Tento symbiont už napáchal v komiksech spoustu škody. A tuto škodu vždy páchá velmi brutální cestou. Obecně je tahle řada komiksů dosti temná a nemilosrdná, takže i sám Carnage je takový. Takového nám tu tvůrci rozhodně nepředstavují. Spousta zabíjení a nechutností se děje mimo záběry kamer, spousta je udělaná tak, aby nebyly vidět detaily, nebo je použito rychlého střihu. Výše zmíněné tak musí notně zamávat s celkovým vnímáním akce, která má být svižná, brutální a zároveň trochu vtipná.
Humoru je tu až až. V prvním snímku to bylo pár strkanců Eddieho s Venomem, ale tady už se roztrhl pytel. Jedna hláška následuje další a měl jsem pocit, že tady tvůrci trpí klasickým pocitem „ono se něco chytí, takže čím víc toho bude, tím větší šance“. NE!! Platí staré dobré „opakovaný vtip přestává být vtipem“. Spoustu hlášek a gagů už jsme všichni slyšeli stovky a Venom 2 jich na vás tak další stovku vychrlí. Ze spousty humorných scén čiší klišé, infantilnost a trapnost, až praští. A opravdu se sem tam nějaká ta situace chytne, ale to nevyváží zbytek. Samotní herci se prostě snaží dělat maximum, ale vzhledem k podkladovému materiálu se nedá dělat zázrak. Tom Hardy hraje opět uvěřitelnou postavu a jeho symbióza s Venomem (jak příhodné) funguje, jen by byla potřeba občas trochu přibrzdit. Naopak u Cletuse mám mimo jeho původ (opět odklon od komiksů) taky důvody ke skepsi kvůli jeho příběhovému pozadí. Woody Harrelson se opravdu snaží a i on ukazuje, že je skvělý herec, ale prostě mu tu roli nevěříte. Ve scénáři se snaží udělat jeho postavu bohatší, než by ve skutečnosti měla být. Cletus Kasady je opravdový šílenec a vrah. Z toho tu nic (kromě jedné odlehčené vsuvky) neuvidíte, a tak věrohodnost tvrzení o sériovém vrahovi a šílenství mu vlastně moc nevěříte. Carnage je vlastně takovým prodloužením Cletusovy osobnosti, takže tady to pak taky moc neberete. A opět to naráží na přístupnost mladšímu divákovi. Frances alias Shriek (Naomie Harris) je tak do filmu nastrčená jen jako prostředek a hračka scénáristky. Takový trochu oslí můstek mezi Venomem a Carnagem. Její postava je skutečně jen využitá jako nástroj pro posun děje a závěrečný zvrat, který vede k finálnímu souboji. Ostatní postavy jako snoubenec Dan (Reid Scott), detektiv Mulligan (Stephen Graham) a paní Chenová (Peggy Lu) jsou už jen loutky využité pro pár humorných nebo vyplňovacích scén a nemají na příběh větší vliv (možná až na jednu výjimku v závěru filmu).
Na příběh, který je ale v zásadě jednoduchý a nepříliš zajímavý. Tedy hlavní linka vedoucí ke střetu Venoma a Carnage ano, tak je klasická, ale uspěchaná, až se divák v tom shonu málem zadýchá. Další dvě separátní dějové linky jsou nezajímavé. A není to tím, že by byly vysloveně špatné. Jen prostě nemají vliv na zbytek postav nebo příběhu a dost možná mají nulový vliv na další pokračování v rámci MCU. Věnuje se jim příliš mnoho prostoru a divák má brzy tendenci se nudit, protože tím hlavním důvodem, proč by se měl jít divák koukat na takovýto snímek do kina je prostě čirá akce, trochu humoru a větší či menší množství toho CGI bordelu. A to navíc ještě brutálního, ale kvůli dětem nám prostě není dopřáno. Tak teda díky za nic.
Moc rád bych se u Venom 2 bavil, ale prostě to nešlo. Já osobně jsem se přejedl hloupých moderních filmů, které se snaží pobavit opět jen hloupé publikum a tomu zbytku namluvit, že jsou taky hloupí a měli by se bavit. Film je rozdělený do snadno rozpoznatelných příběhových celků, takže trpí nestálostí tempa. Navíc jsou některé části nudné a pro příběh nedůležité. Stopáž by se dala určitě využít lépe. O tom víc, kdyby jí doprovázela zajímavá „crazy“ hudba. Doprovod Marca Beltramiho byl prostě jen průměrný a generický. Dnes je na scéně několik hudebních tvůrců, kteří se nebojí použít zajímavé motivy a zrovna v tomto snímku se vysloveně nabízely. Opět totálně nevyužitý potenciál. Zkrátka mi na scénáristické židli chybí někdo, kdo by měl koule (a tím nenarážím jen na fakt, že scénář psala žena) napsat příběh temnější, brutální a hlavně mládeži nepřístupný. Venom 2 je tak ve výsledku zcela průměrný film (a to jsem fanda komiksů), který kromě zvláštních představitelů nezaujme běžného konzumenta absolutně ničím. Jako kulisa večer v TV asi lepší než nějaká první mise, nebo ordinace, ale i tak to na víc než 50% nemá. A víc než samotný film byly zajímavé potitulkové scény.
Photo © Sony Pictures
Části seriálu: Venom
- Film o filmu 1 - Hardy hraje Venoma
- Film o filmu 2 - My jsme Venom
- Rozhovor s dabérkou Pavlou Beretovou
- Rozhovor s dabérem Petrem Lněničkou
- Reportáž z dabingového studia Daniela Bambase
- Venom: Let There Be Carnage - Recenze - 50 %
Nejnovější komentáře