Pravděpodobně neexistuje na české herní scéně hráč, nebo pařan, chcete-li, který by nehrál první Mafii, nebo o ní aspoň neslyšel. Tahle mafiánská a velmi stylová kombinace aut, střílení a hlavně silného příběhu a perfektního prostředí rozvířila herní vody jako dopad meteoritu.
Poprvé tak učinila svým příchodem, podruhé při řešení pasáže závodů, a pak různými modifikacemi a rozborem extrémní jízdy. Zkrátka mluvilo a mluví se o ní stále…
Prohibice, mafie a jeden taxikář, co se k tomu připletl…
Intro jako z filmu, při kterém prolétá náš zrak městem Lost Heaven, nás zavádí do poklidné odpolední kavárny. Zde se setkává Tommy Angelo a s otázkou „Detektiv Norman?“ si sedá k představiteli zákona.
Objednávkou kávy a rozhovorem začíná životní příběh člověka, který se připletl k organizovanému zločinu, dostal se v něm docela vysoko a pak se to celé posralo.
Mafie vám sice nabízí tutorial, ve kterém si můžete osahat střelbu a jízdu autem, ale do hry samotné vplouváte naprosto přirozeně hned z úvodní animace. Dvěma zdrhajícím gangsterům (vaši následní společníci Paulie a Sam) se zrovna nezdařila jedna akce. A protože jak na potvoru narazili zrovna na vás, jak si večer pucujete taxík, dostala se k vám „Nabídka, která se neodmítá.“
Vzhledem k hlavni Coltu 1911 namířenému do vašeho obličeje vám nezbývá, než se dvojice ujmout: To zahrnuje vyhýbání se pronásledovatelům a zavezení obou do bezpečí. Prostě brnkačka. Tot vaše první a rozhodně ne poslední setkání s pány od Dona Salieriho.
Vcucne a nepustí
Mafie, dílo studia 2K Czech (dříve Illusion Softworks), se vyznačuje jednou nádhernou věcí, která vás praští už v netradičně řešeném menu.
Mluvím o atmosféře, věrohodnosti a přirozené filmovosti, která dýchá z každého pixelu, pohybu a akordu hudebního doprovodu. Ono už v momentě, kdy je samotné logo herního studia představeno jako tetování vyrobené v anonymním suterénu v oblaku cigaretového kouře, vás zajímá, co přijde dál a už se nemůžete dočkat každého dalšího obrazu, záběru a šelestu.
Už tady totiž nabíráte luft sálající doutníky, drahými obleky a značkovou Whisky, která cinká na stolcích nočního podniku.
Mafia přinesla zcela živé a uvěřitelné město, neskutečnou chytlavost i obyčejné jízdy po městě a příběh, za který by se nemusel stydět ani Mario Puzo, autor slavného Kmotra. On není nijak originální, ale je podán natolik přesvědčivě, že při střídání herních pasáží a animací ani nevíte, jestli vlastně hrajete nebo se díváte na příběh v kině.
Vzestup, zrada, pád a jedna lupara…
V jednotlivých misích, které jsou tvarovány jako zápisy v deníku, sledujeme první krůčky našeho hrdiny jakožto řidiče mafie. Samozřejmě netrvá dlouho a i on musí vzít do ruky bouchačku nebo samopal a odbouchnout pár idiotů, kteří se jeho Donovi serou na území a dělají tam bordel.
Když získáte ostruhy a respekt svých kolegů, úkoly jsou náročnější a komplikovanější. Protože auta tvoří podstatnou část hry, učíte se postupně krást další a další vozy a díky známosti mezi místními mechaniky se pravidelně dostáváte i k velmi luxusním kouskům, které přidáváte do vlastní kolekce.
Přiznám se bez mučení, že auta a i obyčejné ježdění po městě mě naprosto pohltilo, a to mě závodní hry nijak netáhnou. Nicméně i to svědčí o kvalitě jejich zpracování a o tom, že Mafie pohltí asi každého.
Extrémní jízda a další vychytávky
Mimo kampaně s navazujícími misemi existuje v Mafii ještě možnost volné jízdy. V tomto režimu se můžete nerušeně pohybovat po městě, například taxikařit, střílet cizí gangstery a všechno je vám poměrně k dispozici.
Oddělenost volné jízdy a samotné kampaně je asi jediná, i když podstatná skutečnost, kterou mohu první Mafii vytknout. Volná jízda je dobrá, ale pokud si nenajdete nějaký balíček misí, které v ní můžete plnit, celkem rychle se začnete nudit. A to je v tak krásně navrženém městě, jako je Lost Heaven, opravdu škoda.
Extrémní jízda na druhou stranu nabízí řadu úkolů a misí, ve kterých získáváte superauta nejrůznějšího druhu. Ať je to pronásledování ohnivého běžce nebo třeba rychlostní jízda, při které se vám stále mění způsob vidění (ideální orientace pouze podle mapy), každé auto po vás chce jinou zkoušku, než se ocitne ve vašich chtivých rukách.
Krásný a živý příběh
Hlavní silou Mafie je rozhodně kampaň, která opravdu pohltí a nepustí, dokud si nepřidáte do záznamu i poslední misi a závěrečný filmeček.
Znova se asi do Lost Heaven chvíli pouštět nebudete. Maximálně si například po několika letech, když narazíte doma na instalačky, řeknete, jestli furt zvládáte střílení během jízdy a dáte si ten příběh znovu, i když ho znáte. Možná i ze zvědavosti, jestli se mezitím něco nezměnilo.
Základní šablona:
- interaktivní gangsterka o vzestupu a pádu jednoho mafiána
Navíc?
- atmosféra
- česká hra
- špičková hudba i dabing
- příběh
- náročnost
- autenticita
- mnoho nezapomenutelných momentů a hlášek
Foto: Youtube/Jiří Borový
Části seriálu: Mafia
- Mafia - „Nějakou dobu jsem pro něj pracoval. Teď mě chce zabít“ Tommy Angelo o Donu Salierim
- Mafia II (Classic) - nejslavnější česká hra roku 2010
- Mafia III - Přesun do Ameriky do 70.let hře neprospěl.
- MAFIA Definitive Edition
Nejnovější komentáře