Někteří omezují význam sametové revoluce jen na ekonomické a sociální změny. Jiný vyzdvihují její široký celospolečenský, humanistický a evropský kontext. Další v ní spatřují především mocenský boj. V jednom, ale panuje shoda : Revoluce přinesla obrovské změny.
Není to jen připomínka samotného roku 1989, pádu komunismu a oslavy demokracie, které letos probíhali po celé republice a věnovali se jí snad všechny média. I když tato knižní novinka byla vydána, k letošnímu třicátému výročí od uplynutí Sametové revoluce, mapuje krom toho, také vznik socialismu, představuje její ideologii a vznik a zánik KSČ.
Popisuje souhrnně události od vzniku KSČ v roce 1917, její růst a popularitu, a taky útlum, ztrátu voličů, když byla prosovětská strana řízena z Moskvy a vystupovala i proti československé státnosti, což vedlo v roce 1938 k zakázání strany, ale bohužel jen do konce války.
Když Beneš se Stalinem, v roce 1943 podepsal smlouvu o přátelství a poválečné pomoci, podepsáním dekretu, vznikla závislost státu na Komunistické straně Sovětského svazu - KSSS a následovala komunistická diktatura. Což už je známo asi všem pamětníkům a znalcům historie, protože ta doba není stále zapomenuta, ba na opak, někdy se na to často vzpomíná v souvislosti s vládnutím jedné strany, což připomíná i sám autor. Navzdory tomu, že idea komunismu byla prezentována jako sociální společnost, kde si budou všichni zcela rovni, opak byl pravdou. V období KSČ bylo mezi lety 1948 - 1989 prošlo členstvím přes sedm milionů Čechů, což byla většinová společnost. Otázkou spíš je kolik lidí tam bylo z víru v ideu a kolik ze strachu.
Vznik Národní fronty včele s Klementem Gottwaldem, SNB, Lidových milic, STB, znárodnění, měnové reformy, vykonstruované procesy s odpůrci komunismu, které končili trestem smrti, pobytem ve vězení, nebo v pracovních táborech. Popisuje klíčové politiky této minulosti spojené se vznikem komunismu, jejich ideu, reálný komunismus, okupaci až po demonstrace za svobodu, osobnost Václava Havla a jeho klíčové okamžiky po vstupu do politiky až po jmenování prezidentem.
Autor všechny dějové linky srozumitelně popisuje a vysvětluje její vliv na společnost. Drží se důležitých bodů jasně a stručně, přidává souhrnné informace v kostce, včetně kopií archivních dokumentů např. z roku 1989 z pozvánce na demonstrace, prohlášení Občanského fóra, stávkového výbor vysokých škol, národního divadla ministerstvu vnitra či výzva státním složkám o zakročení proti demonstrantům až po dobové fotografie.
Pro mě je to zatím nejlepší kniha mapující tuto naši historii, právě z těch důvodů jako je velká přehlednost, rozebrání všech klíčových dějů z dob 1948 - 1989, kdy se snaží autor vše jednoduše vysvětlit a vypíchnou to hlavní. Líbil se mi i popis osobnosti Václava Havla, který letos měl osmé výročí smrti a spousta mladé generace ho v této souvislosti už poznala, nejen jako prezidenta, ale i hybatele ponurých dějin a pomocí knihy si mohou doplnit nedostatky a dostat odpovědi.
Nakladatelství CPRESS, 268 stran, rozměr 210 - 297 mm, vázaná s laminovaným povrchem.
K objednání zde : https://www.albatrosmedia.cz/tituly/56607750/sametova-revoluce/
Nejnovější komentáře