Sedm statečných je americký western z roku 1960, který natočil režisér John Sturges podle scénáře Williama Robertse. Jedná se o remake japonského filmu Sedm samurajů Akiry Kurosawy z roku 1954 ve stylu starého westernu, v němž se objevuje herecký ansámbl v čele s Yulem Brynnerem, Eli Wallachem, Stevem McQueenem, Charlesem Bronsonem, Robertem Vaughnem, Bradem Dexterem, Jamesem Coburnem a Horstem Buchholzem. Brynner, McQueen, Bronson, Vaughn, Dexter, Coburn a Buchholz ztvárnili titulní postavy, skupinu sedmi pistolníků najatých k ochraně malé vesnice v Mexiku před skupinou loupeživých banditů.
Film byl uveden do kin společností United Artists 12. října 1960. Měl kritický i komerční úspěch a byl hodnocen jako jeden z nejlepších filmů westernového žánru. Vznikla tři pokračování, televizní seriál, který se vysílal v letech 1998-2000, a filmový remake z roku 2016. Filmová hudba Elmera Bernsteina byla nominována na Oscara za nejlepší původní hudbu a je uvedena na seznamu 25 nejlepších amerických filmových hudeb Amerického filmového institutu. V roce 2013 byl film Knihovnou Kongresu USA vybrán do Národního filmového registru Spojených států jako „kulturně, historicky nebo esteticky významný“.
Děj
Banda banditů vedená Calverou pravidelně přepadává chudou mexickou vesnici kvůli jídlu a zásobám. Po posledním nájezdu, při němž Calvera zabije jednoho vesničana, se představitelé vesnice rozhodnou, že už toho mají dost. Na radu vesnického stařešiny se rozhodnou bránit. S několika cennými předměty odjíždějí tři vesničané do města těsně u hranic se Spojenými státy a doufají, že je vymění za zbraně. Zapůsobí na ně Chris Adams, cajunský pistolnický veterán, a osloví ho s prosbou o radu. Chris jim navrhne, aby si na obranu vesnice raději najali pistolníky, protože „muži jsou levnější než zbraně“. Chris nejprve souhlasí pouze s tím, že jim pomůže s náborem mužů, ale nakonec se rozhodne skupinu vést. Navzdory nabízenému mizernému platu najde pět ochotných pistolníků.
Jsou jimi pistolník Vin Tanner, který po hazardní hře přišel na mizinu a odolává snahám místních naverbovat ho jako prodavače; Chrisův přítel Harry Luck, který předpokládá, že Chris za práci skrývá mnohem větší odměnu; irský Mexičan Bernardo O’Reilly, který se ocitl v těžkých časech; Britt, odborník na nože i zbraně, který se přidává čistě kvůli výzvě, která s tím souvisí; a švihák, pistolník na útěku Lee, kterého trápí noční můry o padlých nepřátelích a straší ho, že ztratil odvahu k boji. Cestou do vesnice je sleduje horkokrevný Chico, ambiciózní pistolník, jehož předchozí pokusy připojit se ke Chrisovi byly odmítnuty. Pod dojmem jeho vytrvalosti ho Chris pozve do skupiny.
Po příjezdu do vesnice spolupracují s vesničany na stavbě opevnění a trénují je v obraně. Všímají si nedostatku žen ve vesnici, dokud Chico nenarazí na Petru a nezjistí, že ženy byly schované ve strachu, že je ozbrojenci znásilní. Ozbrojenci se začnou s vesničany sbližovat a Petra pronásleduje Chica. Když Bernardo upozorní, že ozbrojenci dostávají vybrané jídlo, ozbrojenci se o něj rozdělí s dětmi z vesnice.
Tři Calverovi muži jsou vysláni na průzkum vesnice; kvůli Chicově chybě je sedmička nucena všechny tři zabít, místo aby zajala alespoň jednoho. O několik dní později dorazí Calvera a jeho bandité v plné síle. Sedm a vesničané zabijí v přestřelce dalších osm jejich kumpánů a vyženou je z města. Vesničané oslavují, protože věří, že Calvera se už nevrátí. Chico však pronikne do Calverova tábora a dozví se, že Calvera se musí vrátit, protože jeho muži mají nedostatek jídla.
Někteří vystrašení vesničané proto vyzvou pistolníky, aby odešli. I někteří ze sedmi váhají, ale Chris trvá na tom, aby zůstali, a dokonce vyhrožuje, že zabije každého, kdo navrhne vzdát se boje. Sedmička vyjíždí, aby podnikla překvapivý nájezd na Calverův tábor, ale najde ho opuštěný. Když se vracejí do vesnice, jsou chyceni Calverou a jeho muži, kteří se domluvili s některými vesničany, aby se vplížili dovnitř a převzali kontrolu. Calvera ušetří životy sedmi lidí, protože se domnívá, že se naučili, že prostí farmáři nestojí za to, aby za ně bojovali, a obává se odvety ze strany „přátel“ ozbrojenců za hranicemi. Chris a Vin se připravují na odjezd a přiznávají, že k vesnici citově přilnuli. Stejně tak Bernarda rozčílí, když chlapci, s nimiž se spřátelil, nazvou jejich rodiče zbabělci. Chico prohlásí, že vesničany nenávidí; když Chris podotkne, že také vyrostl jako farmář, Chico rozzlobeně odpoví, že právě lidé jako Calvera a Chris udělali z vesničanů to, čím jsou.
Sedm pistolníků je odvedeno o kus dál od vesnice, kde jsou jim vráceny zbraně. Diskutují o svém dalším postupu a všichni kromě Harryho, který se domnívá, že tato snaha bude marná a sebevražedná, souhlasí s tím, že se vrátí a budou bojovat.
Pistolníci proniknou do vesnice a strhne se přestřelka. Harry, který změnil názor, se vrátí včas, aby zachránil Chrisův život, ale sám je smrtelně postřelen. Harry prosí, aby věděl, za co bojovali, a Chris lže o skrytém zlatém dole, aby Harry uvěřil, že zemřel pro bohatství; Harry se před smrtí usměje. Lee najde odvahu vtrhnout do domu, kde je drženo několik vesničanů, zastřelí jejich věznitele a osvobodí zajatce, aby se připojili k boji, ale když opouští dům, je zastřelen. Bernardo, zastřelený při ochraně chlapců, s nimiž se spřátelil, jim při své smrti říká, aby viděli, jak statečně bojovali jejich otcové. Britt umírá poté, co postřílel mnoho banditů, ale sám se z úkrytu odhalil. Chris zastřelí Calvera, který se ho zeptá: „Ty ses vrátil... na takové místo? Proč? K muži, jako jsi ty? Proč?“ Umírá, aniž by se mu dostalo odpovědi. Zbývající bandité se dají na útěk.
Tři přeživší ozbrojenci odjíždějí z města. Když zastaví na vrcholu kopce s výhledem na vesnici, Chico se s nimi rozloučí a uvědomí si, že chce zůstat s Petrou. Chris a Vin se rozloučí se stařešinou vesnice, který jim řekne, že jen vesničané skutečně zvítězili, zatímco pistolníci jsou „jako vítr, který se přežene nad zemí a odejde dál“. Když míjejí hroby svých padlých druhů, Chris přiznává: „Stařec měl pravdu. Vyhráli jen farmáři. My jsme prohráli. Vždycky prohrajeme.“
Produkce
Vývoj
Lou Morheim získal práva na remake filmu v USA za 2500 dolarů. Později podepsal smlouvu s produkční společností Yula Brynnera, která práva od Morheima koupila za 10 000 dolarů předem plus 1 000 dolarů týdně jako producent a 5 % z čistého zisku. Do hlavní role byl nalinkovaný Anthony Quinn s Brynnerem jako režisérem, ale později byl režisérem jmenován Martin Ritt s Brynnerem v hlavní roli.
Brynner oslovil producenta Waltera Mirische s nápadem natočit remake slavného Kurosawova samurajského filmu. Jakmile však Mirisch získal práva a uzavřel smlouvu se společností United Artists, zažaloval Brynnera za porušení smlouvy Quinn, který tvrdil, že s Brynnerem společně vytvořili koncept a vypracovali mnoho detailů filmu, než se oba pohádali. Quinn nakonec svůj nárok prohrál, protože neexistovalo nic písemného.
Scénář
Předmětem sporů byl i podíl na scénáři. Spoluproducent Morheim pověřil Waltera Bernsteina, scenáristu zařazeného na černou listinu, aby vytvořil první verzi „věrně“ adaptovanou podle původního scénáře, který napsali Šinobu Hašimoto, Hideo Oguni a Akira Kurosawa; když Mirisch a Brynner převzali produkci, přibrali Waltera Newmana, jehož verze „je z velké části to, co je na plátně“. Když Newman nemohl být přítomen na místě během hlavního natáčení filmu v Mexiku, byl najat William Roberts, aby částečně provedl změny požadované mexickými cenzory. Když Roberts požádal Sdružení amerických scenáristů o spoluautorství, Newman požádal, aby jeho jméno bylo z titulků vyškrtnuto.
Herci
Sturges toužil obsadit do filmu Steva McQueena, s nímž právě pracoval na filmu Nikdy není tak málo z roku 1959, ale McQueen nemohl získat souhlas herce a producenta Dicka Powella, který ovládal McQueenův televizní hit Wanted Dead or Alive. Na radu svého agenta McQueen, zkušený automobilový závodník, zinscenoval autonehodu a tvrdil, že nemůže pracovat na svém seriálu, protože utrpěl zranění biče a musí nosit krční ortézu. Během přestávky nutné k „zotavení“ se mohl objevit ve filmu Sedm statečných.
James Coburn byl velkým fanouškem japonského filmu Sedm samurajů, viděl ho patnáctkrát a byl najat díky pomoci spoluhráče a bývalého spolužáka Roberta Vaughna poté, co roli experta na vrhání nožů odmítli herci Sterling Hayden a John Ireland.
Robert Vaughn, který zemřel 11. listopadu 2016, byl posledním žijícím členem sedmičky; a Rosenda Monteros byla poslední žijící členkou hereckého souboru až do své smrti 29. prosince 2018.
Filmování
Film byl natočen kameramanem Charlesem Langem na 35mm anamorfní formát s použitím objektivů Panavision. Lokační natáčení začalo 1. března 1960 v Mexiku, kde byla pro film postavena jak vesnice, tak pohraniční město USA. Natáčelo se v Cuernavace, Durangu a Tepoztlánu a ve studiích Churubusco. První scény byly první částí cesty šesti pistolníků do mexické vesnice, než byl do skupiny přiveden Chico.
Během natáčení panovalo značné napětí mezi Brynnerem a McQueenem, který byl nespokojen s tím, že jeho postava má v původním scénáři natáčení pouze sedm řádků dialogu (Sturges McQueenovi řekl, že mu „dá kameru“). Aby to McQueen vykompenzoval, využil mnoha příležitostí, jak Brynnera upozadit a upozornit na sebe, včetně toho, že si stínil oči kloboukem, hodil si mincí během jednoho z Brynnerových proslovů a chřestil náboji do brokovnice. Brynner, který byl jen o půl centimetru vyšší než McQueen, si často postavil malý kopeček hlíny, na který se postavil, když byli oba herci společně před kamerou, jen aby McQueen před opakovanými záběry hlínu tajně odkopl z místa. Když noviny začaly informovat o hádkách mezi nimi na place, Brynner vydal tiskové prohlášení, v němž prohlásil: „Nikdy jsem se s herci nepřel. Já mám spory se studii.“
- Photo © 1990 Metro-Goldwyn-Mayer Studios Inc.
- Zdroj: Anglická wikipedie
Nejnovější komentáře