Dnešní doba je zaměřena na výkon, dravost a úspěch měřený finančním ohodnocením. Kdo nesplňuje alespoň některé z těchto měřítek, neobstojí ve společnosti a je na něj pohlíženo jako na méněcenného. U řady lidí je pak jen otázkou času, kdy se projeví psychosomatické problémy, které s sebou takový zdánlivý neúspěch přináší. Někdo se rozhodne pro řešení pomocí medikamentů a návštěvy psychiatra. Někdo volí odlišnou cestu a často i doslova. S poutníky na slavné svatojakubské cestě do Compostelly se momentálně roztrhnul pytel a brzy bude pro změnu out ten, kdo ji nikdy neabsolvoval. Navzdory narůstající masovosti si však každý z poutníků zaslouží respekt už jen za to, že se rozhodl vystoupit ze své komfortní zóny a začít se pohybovat.
Stejnou pouť se v rámci své psychohygieny rozhodla vykonat i začínající novinářka Monika Benešová, která odcházela pracovat do Prahy s pocitem, že teď jí svět leží u nohou a ona všem ukáže. Postupem času došla ke zjištění, že život v permanentním stresu s nekonečnou řadou schůzek a uzávěrek představuje všechno, jen ne to, po čem celou dobu studia toužila. Ke všemu se navíc přidaly i vleklé zdravotní potíže a bylo rozhodnuto. Monika se stala poutnicí. Ale s ohledem na zalidněnost evropského kontinentu a vytíženost cest do Španělska, nenašla na svém putování to, co hledala. Rozhodnutí přesunout se na severoamerický kontinent pak bylo jen otázkou času a dalším logickým krokem k uzdravení těla i duše. Kniha Moje pacifická hřebenovka přináší autentický pohled na to, jak to chodí na jednom z nejznámějších treků světa.
N legendární Pacifickou hřebenovku vedoucí z jihu na sever územím USA a Kanady ročně nastoupí zhruba tři tisíce lidí, ale do úspěšných, kteří ji prošli opravdu celou, jsou jen necelé dvě stovky z nich a Monika Benešová patří mezi ně. Jak projít 4.300 km sama v divočině, přežít a nezbláznit se? Tohle všechno se dozvíte na stránkách knihy, kterou autorka po svém návratu napsala, aby inspirovala ostatní a ukázala, že i relativně slabá a nemocná žena, může obstát ve světě medvědů, pum, zimy, horka a nekonečné pustiny.
V knize najdete pestrou směsici praktických rad a návodů, jak, kde, za kolik a co nakoupit. Rady k dopravě, vybavení, jídlu po trase a kempování se střídají s popisem pocitů, které autorka na cestě prožívala zvláště v období, kdy šla několik dnů sama a nepotkala na své cestě lidskou bytost. Jak se pročítáte ke konci knihy, zjišťujete jak moc je patrná proměna z princezny s psychosomatickými problémy na silnou mladou ženu, která je rozhodnuta svoje problémy řešit a vyřešit. Na knize je patrné, že ji psala osoba s novinářskými zkušenostmi, která dokáže zaujmout čtenáře věcností, nadhledem a sebeironií.
Pro někoho může Moje pacifická hřebenovka představovat oddechové čtení k nedělní kávě, pro dalšího příležitost k zamyšlení, že většina problémů je řešitelná, když člověk sám chce a pro pár lidí snad bude i inspirací. Možná se za pár let dočkáme další knihy popisující cestu vedoucí k ozdravení duše i těla a autor vzpomene, že prvním impulzem pro něj byla Monika Benešová a její americké putování.
Nejnovější komentáře