Léto máme za dveřmi a teploměr jistě brzy zase začne lámat rekordy. Pro lidský organismus to rozhodně není dobrá zpráva. I zdravé jedince dlouhotrvající vysoké teploty značně vyčerpávají, a to nemluvíme o nemocných lidech, protože horka ohrožují zejména osoby s kardiovaskulárními chorobami. Je tedy rozhodně na místě myslet na to, jak zchladit svůj organismus a nenechat se horkem zaskočit.
1.Detoxikujte s citronem
Dobrým receptem je připravit si detoxikační nápoj, který vás při pravidelném popíjení osvěží a zároveň účinně pomůže vylučovat škodlivé látky z těla. Jeho příprava je velice jednoduchá. Kupte si citron nebo limetku v bio kvalitě - to znamená, že jde o plody, jejichž kůra není chemicky ošetřena. Nakrájejte je na tenké plátky. Vložte je do skleněné lahve a zalijte kvalitní pitnou vodou. Přidejte špetku kvalitní mořské soli a lehce zakápněte tekutou bio stévií. Lehce promíchejte. Vlažný nápoj popíjejte během celého dne.
Určitě jste už slyšeli o prospěšnosti popíjení vody s citronem, která vám pročistí orgány a pomáhá fungování metabolismu. Proč ale přidávat sůl? Stačí pouhá špetka soli, aby si voda udržela svoji iontovou strukturu. Díky tomu bude lépe hydratovat organismus, zajistí v něm rovnováhu elektrolytů. Nahradíte tak tekutiny, které v horkých dnech ztrácíte pocením, zajistíte si správnou funkci ledvin i regulaci krevního tlaku. Ulehčíte také srdci, protože při dehydrataci je srdce obzvlášť namáháno.
2.Zkuste teplý čaj a bylinky
A když už jsme u toho pití v létě obecně, většina lidí se za tropických teplot prolévá ledovými čaji, což je další velká chyba. Tělo se totiž po chladném nápoji snaží zahřát a vy se přece potřebujete zchladit! Mnohem lepší volbou je teplý, nikoli však horký čaj. Po napití se tělo snaží nápoj zchladit a tím zároveň zchlazuje sebe samo.
Rozhodně volte kvalitní čaje, ať už zelené, černé či bylinkové. Vynikající je fenyklový čaj, který nejenom zchlazuje, ale také podporuje trávení, které je vlivem horka pomalé. Skvělou volbou pro zchlazení jsou také bylinky.
Pokud přece jenom nemáte chuť na teplé, výborná je vlažná mátová limonáda. Stačí vhodit do kvalitní vody pár snítek máty. Totéž můžete vyzkoušet i s bazalkou. K ochlazovacím bylinkám se řadí rovněž koriandr, který funguje jako neutralizátor pachů. Jestliže se hodně potíte, přidávejte si ho do jídla.
3.Houba reishi podpoří krev
Jak už bylo řečeno, vedra neúměrně zatěžují kardiovaskulární systém a také plíce. Je totiž třeba brát v úvahu zvýšenou námahu, kterou musí srdce odvést. Rovněž potní žlázy fungují naplno. Čínská medicína označuje krev jako silně jinovou látku. Horko naopak podporuje jangovou energii. Proto je namístě užívat látky, které povzbudí v těle jinovou energii. Můžete zvolit spórový prášek z houby reishi. Reishi neboli lesklokorka lesklá podle čínské medicíny působí pozitivně na energii srdce, krve a plic. Výborně tak podpoříte práci svého srdce a zároveň uvedete tělo do energetické rovnováhy.
4.Vodní meloun odvede horkost
Jistě to dobře znáte. Trpíte žízní. Mohou přijít bolesti hlavy, ty velmi často signalizují dehydrataci. Neustále se koupete ve vlastním potu. Nemáte chuť nic dělat. Objevuje se nechutenství. Na jídlo, které jindy sníte s chutí, nemáte ani pomyšlení. Může se objevit i zvýšená teplota, nezřídka i červený jazyk. Co jíst? Zapomeňte na sladké zmrzliny a slazené limonády, které se podobají spíše koktejlu chemikálií. Tyto kombinace naopak podporují žízeň a horka vás rozhodně nezbaví. Sáhněte po porci jinové energie v podobě vodních melounů ideálně v biokvalitě. Jejich konzumací zchladíte organismus mnohem lépe. Velmi účinně odvádí přílišné horko močením. Podobnou službu poskytnou také okurky a citrusové ovoce. Skvělá je syrová zelenina, ze které si připravíte chutný salát, zde se fantazii meze nekladou.
5.Vykoupejte si nohy
Dalším účinným způsobem, jak podpořit jin ve svém těle na úkor horké jangové energie ve vašem těle je večerní koupel nohou. Připravte si velký lavor vlažné vody a ponořte do něj chodidla. Vody by mělo být tolik, aby její hladina sahala nad akupunkturní bod sleziny, který se nalézá 10 cm nad kostnatou částí vnitřní strany kotníku. V akupunkturním bodě se sbíhají dráhy sleziny, ledvin a jater a jde o jeden z nejsilnějších jinových bodů organismu. Do koupele můžete pro příjemnější zážitek přidat třeba trochu levandulového oleje nebo heřmánkový čaj.
Fotky: Pixabay
Článek je součástí webu target=„_blank“ rel=„noopener“>Domácírady | Rady pro váš dům - recepty,zdraví, vaření, trendy...
Nejnovější komentáře